Աղետի գոտու Հարթագյուղ համայնքում՝ գյուղատնտեսական հողերի մշակման ստարտափ. ծրագրի առաջին ներդրողները հոլանդացիներն են
«Աստղիկ» բարեգործական հիմնադրամը հոլանդացի բարերարների աջակցությամբ Լոռու մարզի Հարթագյուղ համայնքում գյուղատնտեսական նշանակության հողերի մշակում է իրականացնում. ստարտափն արդեն գործում է 2 տարի, ծրագիրն այլ համայնքներում շարունակելու համար հիմնադրամը ներդրողներ է փնտրում:
«Մեր ծրագիրը միտված է Հարթագյուղ համայնքի զարգացմանը, գործող ռեսուրսներն ուժեղացնում ենք, ինչ չկա ներմուծում ենք, որպեսզի համայնքը զարգանա: Համայնքը շատ մեծ ռեսուրս ունի ճիշտ գյուղատնտեսություն զարգացման համար»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմում է հիմնադրամի տնօրեն Մարիամ Անտոնյանը:
«Աստղիկ» բարեգործական հիմնադրամն ուսումնասիրություններ է կատարել և պարզել, որ գյուղի 500 հեկտար հողատարածքից մշակվել է ընդամենը 130 հեկտարը:
«Պատկերացրեք՝ որքան ահռելի թիվ են կազմում չմշակված հողատարածքները, ու այդպես` 25-ից 30 տարի»,- ասում է Անտոնյանը:
Մարիամ Անտոնյանի խոսքով՝ ծրագրում ներառված հողատարածքները, որոնք արդեն իսկ մշակվում են, գյուղացիների սեփականությունն են:
«Այդ ընտանիքների համար ստեղծում ենք մոտիվացիա՝ եկամուտ, որը գյուղացին պետք է ստանա, գտնում ենք վաճառքի ուղիները, կապում ենք գնորդին և արտադրողին: Մոտիվացիայի առկայության դեպքում գյուղացին կշարունակի մեր սկսած գործը: Խնդիրը հենց դա է՝ ստեղծել այդ միջավայրը, որի արդյունքում չմշակված՝ դեգրադացիայի ենթարկված հողերը կմշակվեն»,- ասում է ծրագրի հեղինակը:
Ծրագրի երկու տարվա աշխատանքների իրականացման համար հոլանդացի բարերարներն արդեն ներդրել են 100 հազար եվրո։
«Մենք աշխատում ենք հոլանդացի հովանավորների հետ միասին, ծրագիրը հետաքրքրություն ունի Հոլանդիայում, որովհետև իրենք այնպիսի մարդիկ են, որ սիրում են հողը մշակել, և երբ տեսնում են, որ նման ռեսուրսը չի օգտագործվում, մեծ ցանկությամբ աջակցություն են տրամադրում: Հայաստանում հետաքրքրությունը կլինի այն, որ սպառողը հետաքրքրվի օրգանական և մաքուր բնամթերքը գնելով և կօգնի հենց գյուղին»,- ասում է Մարիամը:
Հարթագյուղը 1988 թվականի երկրաշարժի աղետի գոտու ավերված բնակավայրերից է. գյուղն այժմ բաժանված է երկու մասի՝ հին ու նոր։ Հինը վնասված է ամբողջությամբ, նորը տարբեր ծրագրերի միջոցով կառուցված տներ են: Գյուղի տղամարդիկ էլ հիմնականում ապրուստը վաստակում են արտագնա աշխատանքի միջոցով:
«Գյուղը փոքր չէ՝ 450 տնտեսություն կա, 1400 բնակիչ, բայց գյուղում նորմալ արտադրություն, անգամ խանութ չկա: Գարունը հենց բացվում է, գյուղում տղամարդ չի մնում, բոլորը մեկնում են Ռուսաստան, և դա ուղղակի չարիք է, ՌԴ-ից բերում են շատ քիչ փող, բայց շատ մեծ խնդիրներ»,- պատմում է Մարիամ Անտոնյանն ու հավելում՝ ծրագրի էությունը նաև ներգաղթ ապահովելն է:
«Այս հարցում առաջին կարևոր քայլն ունենք՝ մի երիտասարդ, ով որոշել էր իր գյուղում չի ապրելու, ապրելու է Երևանում կամ Հայաստանից դուրս, ծրագրի արդյունքում մեզ հետ աշխատեց և շատ ոգևորված ասաց, որ հետ է վերադառնում համայնք՝ գյուղատնտեսությունը զարգացնելու, մասնագիտությամբ էլ ագրոնոմ է»:
Մարիամ Անտոնյանը չի կասկածում, որ ծրագիրն արդյունավետ կլինի, ասում է՝ շուկան որակյալ ապրանքի պահանջարկ ունի:
«Մեր երազանքն է հասնել նրան, որ չմշակված հողերը մշակվեն, իսկ երբ մշակվեն, գյուղացու խնդիրները կլուծվեն»:

Сельскохозяйственный стартап в селе Артагюх: первые инвесторы – голландцы
Благотворительный фонд “Астхик” при содействии спонсоров из Голландии занимается обработкой земель сельскохозяйственного значения в селе Артагюх в Лорийсой области. Стартап действует уже два года. Для реализации этой программы в других общинах фонд ищет инвесторов.
“Наша программа направлена на развитие общины Артагюх и усиление действующих ресурсов. Община имеет большие ресурсы для правильного развития сельского хозяйства”,- сказала в беседе с Hetq.am директор фонда Мариам Антонян.
Благотворительный фонд “Астхик” провел изучение, которое показало, что из 500 гектаров земель села обрабатываются лишь 130 гектаров.
“Представляете, какой большой процент составляют необрабатываемые земли. И эта ситуация сохраняется уже 25-30 лет”,- отметила М.Антонян.
По ее словам, включенные в программу земли, которые сегодня уже обрабатываются, являются собственностью крестьян.
“Для этих семей мы создаем мотивацию, в частности доход, который они должны получить, ищем пути продаж, связваем покупателей с производителями. При наличии мотивации крестьяне продолжат начатое нами дело. Проблема именно в этом – создать среду, в которой необрабатываемые, подвергшиеся деградации земли начнут обрабатываться”,- отметила автор программы.
Для выполнения работ на предстоящие два года спонсоры из Голландии уже инвестировали 100 тысяч евро.
“Мы работаем совместно с голладнскими благотворителями. В Голландии очень интересуются к этой программой, потому что люди там любят обрабатывать землю, и когда видят, что имеющиеся ресурсы не используются, то с большой готовностью оказывают помощь. В Армении могут быть заинтересованы в том, чтобы покупатель стремился покупать органические продукты и тем самым помогал селу”,- сказала Мариам.
Артагюх – один из тех населенных пунктов, которые были разрушены во время землетрясения 1988 года. Сейчас село поделено на две части – старую и новую. Старая часть полностью разрушена, в новой благодаря различным программам построены новые дома. Мужчины села в основном ездят на заработки в Россию.
“Село не маленькое, у нас 450 хозяйств, 1400 жителей, однако нормального производства нет, даже магазина нет. С наступлением весны все мужчины уезжают в Россию. Это настоящая беда. Из России привозят мало денег, но много проблем”,- отметила Мариам Антонян, добавив, что суть программы заключается именно в содействии иммиграции.
“В этом вопросе первый важный шаг уже сделан. Молодой человек, который решил уехать из села и жить в Ереване или за границей, благодаря программе поработал с нами, очень воодушевился и сказал, что возвращается в село, чтобы развивать здесь сельское хозяйство, так как по специальности агроном”.
Мариам не сомневается в эффективности программы. Она утверждает, что качественный товар будет пользоваться спросом на рынке.
“Мы мечтаем о том, чтобы земли стали обрабатываться, а в этом случае прблемы крестьян будут решены”,- добавила М.Антонян.