Վաչագան Ղազարյանը վերականգնել է հանցագործությամբ պատճառված վնասը. մեղադրողը չի պնդել բողոքը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանին գրավով ազատելու դեմ Դատախազության բողոքի քննության ընթացքում մեղադրողը չի պնդել վերաքննիչ բողոքը, քանի որ Վաչագան Ղազարյանը հանցագործությամբ պատճառված վնասը վերականգնել է, և քննության ներկա փուլում նվազել են նախաքննությանը խոչընդոտելու ռիսկերը: Այս մասին, «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց Գլխավոր դատախազության հանրայիր կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը: Մեզ հետ զրույցում Ղազարյանի պաշտպան Արմեն Հարությունյանը նշեց, որ դատարանը մերժել է Դատախազության բողոքը:
Նշենք, որ դատախազությունը բողոքարկել էր Ղազարյանին 50 մլն դրամ գրավով ազատելու առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Վաչագան Ղազարյանին հունիսի 27-ին մեղադրանք էր առաջադրվել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու գործով:
Ըստ քննություն իրականացնող մարմնի՝ հիմնավորվել է, որ Վաչագան Ղազարյանը 2017թ. իր գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրում, ինչպես նաև պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա՝ 2018թ. մայիսի 17-ի դրությամբ, գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրում թաքցրել է իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի՝ 460 մլն դրամի, 1 272 900 դոլարի և 124 մլն դրամին համարժեք՝ 218 000 եվրոյի չհայտարարագրման։ Բացի դրանից, նախկին պաշտոնյայի գույքի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրա օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվում։
Նշենք, որ նախաքննության սկզբնական փուլում Վաչագան Ղազարյանը կալանվորվել էր, ապա՝ 1 մլրդ դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել: Այս որոշումը բողոքարկվել էր դատարան, որի արդյունքում նա նորից կալանավորվել ու անազատության մեջ էր գտնվում մինչև դեկտեմբերի 30-ը, երբ դատարանը նորից գրավը նրա նկատմամբ թույլատրելի ճանաչեց:

Вачаган Казарян возместил ущерб, причиненный в результате преступления
В ходе рассмотрение в Апелляционом суде жалобы прокуратуры на освобождение под залог бывшего начальника службы охраны Сержа Саргсяна, Вачагана Казаряна, обвинитель не стал настаивать на апелляционной жалобе, поскольку Казарян возместил ущерб, причиненный в результате преступления. Кроме того, на данном этапе сократились риски воспрепятствования Казаряном ходу предварительного следствия. Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела связей с общественностью Генпрокуратуры РА Аревик Хачатрян. А защитник В.Казаряна Армен Арутюнян в беседе с нами отметил, что суд отклонил жалобу прокуратуры.
Напомним, что прокуратура обжаловал решение суда первой инстанции об освобождении Вачагана Казаряна под залог в 50 млн драмов.
В рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела 27 июня 2018 г. В.Казаряну было предъявлено обвинение в сокрытии подлежащих декларированию реальных размеров своих денежных средств, а также в незаконном обогащении.
20 июня в квартире Вачагана Казаряна на улице Терьяна было обнаружено 35 млн драмов, 1.110.400 долларов, 230.500 евро.
Через пять дней, 25 июня, Казарян обналичил со своего счета в ЗАО “Ардшинбанк” 50 тысяч долларов, со счета в ЗАО “Юнибанк” – 120 тыс. долларов и 436 млн драмов, после чего сразу же был доставлен в Службу национальной безопасности.
В ходе следствия было доказано, что в 2017 г. Вачаган Казарян в своей декларации об имуществе и доходах, а также в декларациях взаимосвязанных с ним лиц скрыл реальные размеры своих денежных средств, вследствие чего не были задекларированы суммы в особо крупных размерах: 460 млн драмов, 1.272.900 долларов и 218 000 евро. Кроме того, увеличение имущества бывшего должностного лица существенно превышало его законные доходы и не получило разумного обоснования.
На начальном этапе предварительного следствия Вачаган Казарян был взят под арест, но вскоре освобожден под залог в 1 млрд драмов. Это решение было обжаловано в суде, в результате чего Казарян вновь был арестован до 30 декабря, когда суд в очередной раз признал возможным его освобождение под залог.