«Իմ քայլի» պատգամավորը կառավարության ուշադրությունը հրավիրեց հաշմանդամության կարգի տրամադրման «սուբյեկտիվ մոտեցումներին»
Խորհրդարանում ընթանում է Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքով նախատեսված ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանը: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարեկ Մկրտչյանը անդրադարձավ զինվորական պարտականությունները կատարելիս հիվանդություն, խեղում կամ վնասվածք ստացած զինվորներին հաշմանդամության կարգ տրամադրելու հարցին:
«Ովքեր նման խնդիրներ ունեն հաճախ դժգոհում են բժշկասոցիալական հանձնաժողովներից, որոնք երբեմն հաշմանդամության խումբ տրամադրելիս առաջնորդվում են սուբյեկտիվ մոտեցումներով: Օրինակ իմ ձեռքում Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան համայնքի բնակիչ Գագիկ Աբգարյանի փաստաթղթերն են, համաձայն որոնց՝ 2013 թվականի հոկտեմբերին զինվորներին տեղափոխող մեքենան շուռ է եկել, և զինվորը ստացել է ծանր գլխուղեղային վնասվածքներ, կրծքավանդակի և թոքերի սալջարդ: Նույն թվականին դիմել է հաշմանդամության կարգ ստանալու համար»,- ասաց պատգամավորը՝ նկատելով, որ նախկին զինվորին հաշմանդամության կարգ է տրամադրվել միայն դիմելուց չորս տարի անց:
Պատգամավորի խոսքով՝ զինվորը նույն խնդիրն ունեցել է դեռևս չորս տարի առաջ, սակայն չի կարողացել օգտվել զինհաշմանդամության կարգի տրամադրող օգնություններից:
«Կարո՞ղ ենք վստահ լինել, որ այս վատ պրակտիկան անցյալում է, և հնարավո՞ր է արդյոք, որ զինվորի ընտանիքը դիմի նոր փորձաքննության»,- հարցրեց Մկրտչյանը:
Հարցին պատասխանեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
«Դեռևս 2018-ի վերջին ստեղծվել է անկախ հանձնաժողով նախարարության կազմում, որը երրորդ օղակն է բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողովի որոշումները քննելու իմաստով, և սա մեզ թույլ է տալիս որոշումները ևս մեկ անգամ քննելու: Այս իմաստով քաղաքացիները կարող են դիմել նաև այս օղակին, իհարկե վերանայման դեպքում կտանք համապատասխան ցուցումներ»,- ասաց նախարարը:
Զարուհի Բաթոյանը նաև տեղեկացրեց, որ հաշմանդամության գնահատման համակարգը վերանայման կարիք ունի, նոր մոդելի ներդրումը նախարարության առաջնահերթ խնդիրներից է:

Депутат фракции “Мой шаг” обратил внимание правительства на “субъективные подходы” к вопросу установления группы инвалидности
В ходе сегодняшнего Правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Мой шаг“ Нарек Мкртчян коснулся вопроса установления группы инвалидности, полученной военнослужащими при выполнении воинских обязанностей.
“Лица, имеющие такие проблемы, очень часто жалуются на медико-социальные комиссии, которые при установлении группы инвалидности иногда руководствуются субъективными подходами. У меня на руках документы жителя общины Мясникян Армавирской области Гагика Агбаряна, согласно которым в октябре 2013 г. машина, перевозившая военнослужащих, перевернулась, и солдат получил тяжелую черепно-мозговую травму, ушибы грудной клетки и легких. В том же году он обратился для получения группы инвалидности”,- сообщил депутат, отметив, что этот вопрос решился лишь через четыре года.
“Можем ли мы быть уверены в том, что эта неприемлемая практива осталась в прошлом и возможно ли, что семья солдата вновь обратится для проведения экспертизы?” – спросил Нарек Мкртчян.
На вопрос ответила министра труда и по социальным вопросам Заруи Батоян. “Еще в конце 2018 г. в составе министерства была создана независимая комиссия, ккоторая является третьим звеном в процессе рассмотрения решений медико-социальной экспертной комиссии. В этом смысле граждане могут обращаться и в это звено, и в случае пересмотра мы отдадим соответствующие поручения”,- отметила министр.
Заруи Батоян также сообщила, что система оценки инвалидности нуждается в пересмотре. Внедрение новой модели является одной из первоочередных задач Министерства труда и по социальным вопросам.