ԼՀԿ պատգամավորը՝ վարչապետին. «Ինչպես է որոշվել, որ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը, 18.5 միլիոն դրամ նվիրաբերելով, հանգիստը վայելում է Իսպանիայում»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց, որ հեղափոխությանը հաջորդած տասն ամիսներին քաղաքացիներն ակնկալիքներ են ունեցել, որ նախկին իշխանությունների հետ փոխկապակցված ավելի շատ օլիգարխներ են պատասխանատվության կանչելու:
«Մինչդեռ մինչ օրս կոնկրետ մի քանի անուն է շրջանառվում, և մենք փաստորեն կենտրոնացած ենք կարծես մի քանի անձերի վրա: Անցած ամիսների ընթացքում տեղի են ունեցել մի քանի դեպքեր, երբ Ռոբերտ Քոչարյանի կամ Սերժ Սարգսյանի իշխանությունների հետ ասոցացված այս կամ այն անհատը, պետությանը վճարելով կամայականորեն որոշված գումար, ազատվել է պատասխանատվությունից կամ վատագույն դեպքում նրանց նկատմամբ կիրառվել է ազատազրկման հետ կապ չունեցող խափանման միջոց»,- դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ասաց պատգամավորը:
Արման Բաբաջանյանը հետաքրքրվեց, թե ինչու է հանրությունից գաղտնի պահվում Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի՝ պետությանը հյուրանոց նվիրաբերելու կամ միայն հյուրանոց նվիրաբերելու դրդապատճառները, ինչ չափորոշիչներով է որոշվել, որ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը պետք է հենց 18.5 միլիոն դրամ նվիրաբերի պետությանը ու «հանգիստը վայելի Իսպանիայում»:
«Ինչո՞ւ այս գործընթացները չեն կատարվում թափանցիկ, որքանո՞վ է իրավաչափ արտադատարանական կարգով նման բռնագանձումների պրակտիկան»,- հարցրեց նա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց՝ իրեն հայտնի չէ մի դեպք, երբ որևէ մեկը վճարում է արել և ազատվել պատասխանատվությունից։
«Եթե դուք ասեք, թե մեր կառավարությունը քանի հոգի էր պլանավորել դատել ու քանի հոգու է հասցրել դատել, ու պլանը որքանով է թերակատարվել, գուցե ավելի կոնկրետ պատասխանեմ: Ձեր ասած շրջանակի ոչ մի մարդ, ում մեղավորությունը կապացուցվի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, որևէ մեկը պատասխանատվությունից չի խուսափի, բացառվում է, որ կուլիսային ինչ-որ գործարքներ լինեն»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ նախաքննությունը ընթանում է հրապարակային, ապա ընդգծեց, որ կան դեպքեր, երբ պատճառված նյութական վնասի հատուցման դեպքում քրեական գործը կարճվում է:
«Ուզում եմ ձեզ մի բան ասել՝ էն իրավապահ մարմինները, որի հետ աշխատանքը իմ լիազորությունների շրջանակում է, ես ասել եմ, որ այդ ծավալներն ու տեմպը ինձ չի գոհացնում, որովհետև կարող է տպավորություն լինել, որ հեղափոխություն էր, ասեցինք, խոսեցինք ու անցնում ենք մեր գործերին: ԱԺ ամբիոնից էլ անդրադարձել եմ դրան, որ հարցեր ունեմ իրավապահ մարմիններին և այդ հարցերը տալիս եմ, բայց մյուս կողմից ինքս ինձ սահմանափակում եմ, քանի որ ես վարչապետն եմ, դատախազ չեմ, քննիչ չեմ, օպերատիվ ծառայող չեմ, բայց ինչպես նախկինում եմ ասել, ժողովրդից ու պետությունից թալանված փողերը կոպեկ առ կոպեկ վերադարձվելու են բյուջե»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Արմեն Ավետիսյանի կողմից «Գոլդեն Փելես» ծաղկաձորյան հյուրանոցի նվիրատվության հարցին՝ Փաշինյանն ասաց.
«Որքանով ես տեղյակ եմ՝ նվիրատվությունը պետության կողմից դեռ չի ընդունվել, այդ թվում իրավական պատճառներով»,- ասաց Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ բացառում է որևէ կուլիսային պայմանավորվածություն:

Депутат фракции “СА” - премьер-министру: “Исходя из чего было решено, что брат Сержа Саргсяна, подарив 18,5 млн драмов, может наслаждаться отдыхом в Испании?”
Депутат фракции “Светлая Армения” Арман Бабаджанян в ходе сегодняшнего Правительственного часа сказал, что в последующие после революции десять месяцев люди ждали, что к ответственности будет привлечено намного больше олигархов, связанных с прежней властью.
“Между тем до сих пор муссируется лишь несколько имен, и мы фактически сконцентрированы на нескольких личностях. За прошелшие месяцы было несколько случаев, когда личность, которая ассоциируется с властью Роберта Кочаряна или Сержа Саргсяна, заплатив государству определенную сумму, освободилась от ответственности. В худшем случае была применена мера пресечения, не связанная с лишением свободы”,- сказал, обращась к премьер-министру, Арман Бабаджанян.
Депутат поинтересовался: почему от общественности скрывают, по каким причинам бывший начальник Таможенного комитета подарил государству гостиницу? на основании каких критериев было решено, что брат Сержа Саргсяна должен подарить государству именно 18,5 млн драмов и “спокойно наслаждаться отдыхом в Испании”?
“Почему эти процессы не происходят прозрачно? Насколько правомерна практика подобных взысканий во внесудебном порядке?” – спросил Бабаджанян.
Премьер-министр отметил, что ему не известен ни один случай, когда кто-то, заплатив, освобождался от ответственности.
“Если вы скажете, сколько человек запланировало привлечь к суду наше правительство и сколько человек оно успело отдать под суд, на сколько недовыполнен план, то, возможно, я отвечу более конкретно. Ни один человек из обозначенного вами круга, чья вина будет доказана в установленном законом порядке, не избежит ответственности. Какие-либо закулисные сделки исключены”,- подчеркнул премьер.
По словам Пашиняна, нет такой страны, где предварительное следствие осуществлялось бы публично, но при этом есть случаи, когда после возмещения причиненного материального ущерба дело прекращается.
“Хочу сказать следующее. Тем правоохранительным органам, работа с которыми входит в рамки моих полномочий, я заявил, что меня эти объемы и темпы не устраивают, так как может сложиться впечатление, что произошла революция, мы поговорили, высказались и отправились по своим делам.
Я говорил с трибуны Национального Собрания, что у меня есть вопросы к правоохранительным органам, и я задаю эти вопросы. Но с другой стороны я сам себя ограничиваю, так как я премьер-министр, а не прокурор, следователь или оператвник. Но, как я говорил раньше, деньги, украденные у народа и государства, до единой копейки должны быть возвращены в бюджет”,- заявил Никол Пашинян.
Касаясь передачи Арменом Аветисяном в дар государству своей гостиницы “Голден Палас”, Пашинян отметил: “Насколько мне известно, государство пока не приняло этот подарок, в том числе по причинам правового характера”. Премьер также подчеркнул, что какая-либо закулисная договоренность исключена.