Սիլվա Համբարձումյանը եկել է դատարան. քննվում է Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի քրեական գործով բողոքը
Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի գործը վերաբացելու բողոքի քննության շրջանակներում դատարանում դիրքորոշում կհայտնի գործարար Սիլվա Համբարձումյանը: Վերջինս եկել է դատարան:
Լրագրողնորի հարցին՝ Համբարձումյանը Արամ Հարությունյանին որքան կաշառք է տվել, Համբարձումյանը պատասխանեց. «Ես արդեն երեք տարի է՝ նշում եմ. այդ գումարը անփոփոխ է՝ 14 միլիոն դոլար, 8 միլիոնը արդեն հստակեցված է, քանի որ դա փոխանցում էր, իսկ 6 միլիոնը, որ տրվել էր կանխիկ Սուրեն Ավագյանի միջոցով, նա էլ է փախած, նա Արամ Հարությունյանի համակուրսեցին է և իր նազիր վեզիրներից»,- ասաց Համբարձումյանը:
Հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կաշառք տվե՞լ է, Սիլվա Համբարձումյանը պնդեց, որ ինքը Սամվել Մայրապետյանին է գումար փոխանցել։ «Հասել է մյուսներին, թե ոչ, ես ոչինչ ասել և հայտարարություն անել չեմ կարող»,- ասաց Համբարձումյանը:
Նա նշեց, որ առաջիկայում ոչ մի նոր անուն չի նշելու, ինչ եղել է, արդեն հրապարակվել է: Նշենք, որ այս պահին նիստը սկսվել է: Հատուկ քննչական ծառայության քննիչ Դավիթ Կոստանդյանն ու գործի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատավոր Հայկ Պետրոսյանը միջնորդել են գործը քննել դռնփակ, սակայն դեռևս որոշում չի կայացվել:
Նշենք, որ դատարանը քննում է Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի և այլ անձանց վերաբերյալ գործը վերաբացելու որոշման դեմ նրանց պաշտպանների բողոքը:
Ըստ պաշտպանների՝ գործի վերաբացման հիմքեր չկան. այն տվյալները, որոնց հիման վրա գործը նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով վերաբացելու որոշում է կայացվել, քննություն իրականացնող մարմնին հայտնի են եղել նաև մինչև կարճման որոշում կայացնելը, բաց են թողնվել նաև գործի վերաբացման համար սահմանված ժամկետները, ուստի վերաբացմամբ խախտվում է դրանում ներգրավված անձանց կրկնակի քրեական հետապնդման չենթարկվելու իրավունքը:

Сильва Амбарцумян явилась в суд на рассмотрение жалобы по уголовному делу бывшего министра охраны природы
На сегодняшнем судебном зааседании по рассмотрению жалобы на возобновлению уголовного дела против бывшего министра охраны природы Арама Арутюняна свою позицию должна изложить предприниматель Сильва Амбарцумян.
На вопрос джурналиста о сумме взятки, которую г-жа Амбарцумян дала экс-министру, предпринимательница ответила: “Я уже три года называю сумму – 14 миллионов долларов. Данные о 8 миллионах уже подтверждены, так как это был перевод, а 6 млн были передачны наличными через Сурена Авагяна, который находится в бегах. Он однокурсник Арама Арутюняна и один из близких ему людей”.
Отвечая на вопрос о том, давала ли она взятку второму президенту РА Роберту Кочаряну, Сильва Амбарцумян сказала, что деньги она передала Самвелу Майрапетяну. “А дошли они до других лиц или нет, я не могу сказать”,- добавила г-жа Амбарцумян.
Отметим, что заседание уже началось. Следователь Давид Костанян и осуществляющий надзор за уголовным делом судья Айк Петросян ходатайствовали о проведении заседания за закрытыми дверями, однако решение по этому вопросу пока не принято.
Суд рассматривает жалобу адвокатов бывшего министра охраны природы Арама Арутюняна и других лиц на решение о возобновлении их уголовного дела. По мнению адвокатов, никаких оснований для возобновления уголовного дела нет.