Կոնվերս բանկը գործարկել է նոր՝ «Ագրո» վարկատեսակ
Գյուղատնտեսական սեզոնին ընդառաջ Կոնվերս Բանկը գործարկել է «Ագրո» վարկատեսակը՝ սկսնակ և զարգացող գյուղբիզնեսին առաջարկելով ֆինանսավորման մատչելի ու մրցունակ տոկոսադրույք:
«Ագրո» վարկատեսակի նպատակը գյուղտնտեսության ոլորտում հավելյալ արժեքի ստեղծումն է: Այն նախատեսված է ՀՀ-ում (բացառությամբ՝ ք. Երևան) գործող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի համար, ովքեր ցանկանում են ընդլայնել գյուղատնտեսության ոլորտում գործող իրենց բիզնեսը կամ հիմնել նոր գյուղատնտեսական տնտեսություններ: Վարկավորման առավելագույնը գումարը 150,000 ԱՄՆ դոլար/ համարժեք դրամն է, մարման առավելագույն ժամկետը 84 ամիս է, տարեկան տոկոսադրույքը՝ դրամով սկսած 11%, իսկ ԱՄՆ դոլարով`սկսած 8.5%-ից»,-ասացին Կոնվերս Բանկում:
Վարկավորման անհրաժեշտ նախապայմաններից առանձնացվեց վարկառուի սեփական միջոցներից ընդհանուր ծրագրի արժեքի նվազագույնը 20%-ի չափով ներդրումը: Ըստ որում, սեփական միջոցներից ներդրումներ են դիտարկվելու ֆինանսական, գույքային ներդրումները և աշխատանքների կատարման ձևով կատարված ներդրումները:
Բանկում նշեցին նաև, որ ներկայում Կոնվերս Բանկը գյուղվարկավորում է իրականացնում ինչպես սեփական ռեսուրսներով, այնպես էլ պետական ծրագրերի շրջանակներում՝ հաճախորդներին առաջարկելով մատչելի գյուղվարկավորում ինտենսիվ այգիների հիմնման, կարկտապաշտպան ցանցերի և կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման, ինչպես նաև լիզինգով անասնաբուծության՝ այդ թվում ջերմոցային տնտեսության, սառնարանային տնտեսության՝ այդ թվում կաթի մթերման կայանների, սպանդանոցային, ագրովերամշակող արդյունաբերության համար գյուղսարքավորումների ձեռքբերման նպատակով:

This is a Converse Bank paid press release.
Towards the agricultural season, Converse Bank has launched a new loan type “Agro” offering affordable and competitive interest rates to start-up and growing agricultural businesses.
“The credit product “Agro” is aimed at creation of added value in the agricultural sector. It is intended for private individuals and legal entities operating in the Republic of Armenia (excluding Yerevan), for private entrepreneurs wishing to expand their agricultural business or to establish new farming businesses. The maximum amount of lending is USD 150,000 / equivalent in AMD, the maximum maturity - 84 months, and the annual interest rate is starting from 11% for AMD loans and from 8.5% for USD loans”, - they said at the Bank.
Investing minimum 20% of the total project cost from the borrower’s own funds was mentioned as one of the necessary preconditions for lending. It should be mentioned that investments from own funds will include financial, property investments, and investments in form of work.
It was also mentioned at the Bank that currently Converse Bank performs agricultural lending both with its own resources and within the framework of state programs, offering the customers affordable agro loans for planting of intensive gardens, installation of anti-hail grids and drip irrigation systems, as well as for leasing of agricultural machinery for livestock breeding, greenhouses, refrigerating industry, including milk collection stations, slaughterhouses, and agro-processing industry.