Կոնվերս բանկը գործարկել է նոր՝ «Ագրո» վարկատեսակ
Գյուղատնտեսական սեզոնին ընդառաջ Կոնվերս Բանկը գործարկել է «Ագրո» վարկատեսակը՝ սկսնակ և զարգացող գյուղբիզնեսին առաջարկելով ֆինանսավորման մատչելի ու մրցունակ տոկոսադրույք:
«Ագրո» վարկատեսակի նպատակը գյուղտնտեսության ոլորտում հավելյալ արժեքի ստեղծումն է: Այն նախատեսված է ՀՀ-ում (բացառությամբ՝ ք. Երևան) գործող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի համար, ովքեր ցանկանում են ընդլայնել գյուղատնտեսության ոլորտում գործող իրենց բիզնեսը կամ հիմնել նոր գյուղատնտեսական տնտեսություններ: Վարկավորման առավելագույնը գումարը 150,000 ԱՄՆ դոլար/ համարժեք դրամն է, մարման առավելագույն ժամկետը 84 ամիս է, տարեկան տոկոսադրույքը՝ դրամով սկսած 11%, իսկ ԱՄՆ դոլարով`սկսած 8.5%-ից»,-ասացին Կոնվերս Բանկում:
Վարկավորման անհրաժեշտ նախապայմաններից առանձնացվեց վարկառուի սեփական միջոցներից ընդհանուր ծրագրի արժեքի նվազագույնը 20%-ի չափով ներդրումը: Ըստ որում, սեփական միջոցներից ներդրումներ են դիտարկվելու ֆինանսական, գույքային ներդրումները և աշխատանքների կատարման ձևով կատարված ներդրումները:
Բանկում նշեցին նաև, որ ներկայում Կոնվերս Բանկը գյուղվարկավորում է իրականացնում ինչպես սեփական ռեսուրսներով, այնպես էլ պետական ծրագրերի շրջանակներում՝ հաճախորդներին առաջարկելով մատչելի գյուղվարկավորում ինտենսիվ այգիների հիմնման, կարկտապաշտպան ցանցերի և կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման, ինչպես նաև լիզինգով անասնաբուծության՝ այդ թվում ջերմոցային տնտեսության, սառնարանային տնտեսության՝ այդ թվում կաթի մթերման կայանների, սպանդանոցային, ագրովերամշակող արդյունաբերության համար գյուղսարքավորումների ձեռքբերման նպատակով:

Kонверс банк запустил новый “Aгро” кредит
В преддверии сельскохозяйственного сезона Конверс Банк запустил новый кредит “Aгро” предлагая доступные и конкурентоспособные процентные ставки начинающему и развивающемуся сельскохозяйственному бизнесу.
“Цель кредитного продукта “Aгро” - создание добавленной стоимости в сельскохозяйственном секторе. Кредит предназначен для физических и юридических лиц, действующих в РА (за исключением г. Еревана), для частных предпринимателей, желающих расширить свой бизнес в сфере сельского хозяйства или создать новые фермерские хозяйства. Максимальная сумма кредита составляет 150,000 долларов США / эквивалентную сумму в драмах РА,максимальный срок погашения - 84 месяца, годовая процентная ставка – начиная с 11% для кредитов в драмах РА и с 8.5% для кредитов в долларах США”, - отметили в Банке.
В числе необходимых предварительных условий кредитования были выделены инвестиции из собственных средств заемщика в размере как минимум 20% от общей стоимости программы. При этом, в качестве инвестиций из собственных средств будут рассматриваться финансовые, имущественные инвестиции и инвестиции в форме исполнения работ.
В Банке также отметили, что в настоящее время Конверс Банк осуществляет кредитование в сфере сельского хозяйства, как за счет собственных ресурсов, так и в рамках государственных программ, предлагая клиентам доступные агро кредиты на закладку интенсивных садов, установку противоградовых сеток и систем капельного полива, а также на приобретение посредством лизинга сельскохозяйственного оборудования для животноводства, включая тепличное хозяйство, для холодильного хозяйства, включая пункты приема молока, для скотобоен и агроперерабатывающей промышленности.