Մհեր Սեդրակյանի որդին խոշորացնում է իր կապիտալը
«Բիդեք» ՍՊԸ-ն և ԱԺ նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի (Թոխմախի Մհեր) որդին՝ Դավիթ Սեդրակյանը, 2019թ. հունվարի 16-ին դիմում են ներկայացրել Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով` հայտնելով, որ Սեդրակյանը ցանկանում է ձեռք բերել Գառնիկ Ավետիսյանին 100 %-ով պատկանող «Բիդեք» ընկերության կանոնադրական կապիտալի 75 % բաժնեմասը: Ընկերությունը գրանցվել է 2009թ. և իրականացնում է հիմնականում շինարարական գործունեություն:
Հիշեցնենք, որ «Հետք»-ը պարբերաբար անդրադարձել է «Բիդեք» ՍՊԸ-ի գործունեությանը: Դեռևս մոտ 3 տարի առաջ գրել էինք, որ ընկերության սեփականատերը՝ Գառնիկ Ավետիսյանը, ԱԺ արդեն նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի մտերիմ ընկերն է: Վերջինս նույնիսկ ուղեկցում էր Մհեր Սեդրակյանին արտերկրյա ուղևորությունների ժամանակ: Նշել էինք, որ իրականում այդ ընկերությունը պատկանում է պատգամավորին, սակայն գրանցված է ընկերոջ անունով: Այժմ արդեն ընկերությունը «վերադարձվում» է իրական տիրոջը՝ Սեդրակյաններին:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը թույլատրել է «Բիդեք» ՍՊԸ-ի և Դավիթ Սեդրակյանի համակենտրոնացումը` վերջինիս կողմից «Բիդեք» ՍՊԸ-ի 75 % փայաբաժնի ձեռքբերման միջոցով: Դավիթ Սեդրակյանի հետ անձանց խումբ է կազմում նաև հայրը՝ Մհեր Սեդրակյանը, որին պատկանում է «Ավտոստոպ» ՍՊԸ-ի 100 % բաժնեմասը: Ընկերությունը զբաղվում է ավտոտրանսպորտային միջոցների գազալիցքավորմամբ:
Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Դավիթ Սեդրակյանը մի շարք ընկերությունների բաժնետեր է:
Նշենք, որ «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն` տնտեսվարող սուբյեկտների համակենտրոնացում է համարվում տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից ՀՀ-ում գրանցված 2 այլ տնտեսվարող սուբյեկտի փայաբաժնի ձեռքբերումը, եթե դա ինքնին կամ ձեռք բերողին արդեն պատկանող փայաբաժնի հետ միասին կազմում է այդ տնտեսվարող սուբյեկտի կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալի 20 %-ը կամ ավելին: Հանձնաժողովը գտել է, որ նշված համակենտրոնացումը մրցակցությունը չի խոչընդոտում և ենթակա է թույլատրման:
«Բիդեք» ՍՊԸ-ն վերջին տարիների ընթացքում ակտիվ ներգրավված է եղել պետական գնումների գործընթացին: Միայն 2018թ. ընթացքում ընկերությունը կատարել է մոտ 127 մլն դրամի պետական գնում: Մասնավորապես՝ մոտ 53 մլն դրամով իրականացրել է ԱԺ վարչական շենքի սանհանգույցների ընթացիկ նորոգման աշխատանքները, 23 մլն դրամի աշխատանքներ է կատարել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, 46 մլն դրամի շրջանակներում իրականացրել է Վանաձոր համայնքի փողոցների կապիտալ հիմնանորոգման աշխատանքներ և այլն:
Դավիթ Սեդրակյանն անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնից ազատվել է 2017թ. փետրվարի 27-ին: Այդ օրվա դրությամբ ունեցած գույքի, դրամական միջոցների, երամուտների վերաբերյալ հայտարարագիր է ներկայացրել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով: Ըստ հայտարարագրի՝ Դ. Սեդրակյանն ունեցել է 12 միավոր հողամաս, 3 բնակարան, 3 հասարակական նշանակության շինություն, 2 արտադրական նշանակության շինություն:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա պաշտոնը դադարեցնելու օրվա դրությամբ ունեցել է 979 մլն 420 հազար դրամ, իսկ եկամուտները կազմել են մոտ 111 մլն դրամ:

Сын Мгера Седракяна приумножает свой капитал
ООО “Бидек” и сын бывшего депутата Национального Собрания Мгера Седракяна, Давид Седракян, 16 января 2019 г. представили в Государственную комиссию по защите экономической конкуренции заявление о том, что Седракян-младший хочет приобрести 75% уставного капитала компании “Бидек”, принадлежащей Гарнику Аветисяну. Зарегистрированная в 2009 г. компания занимается в основном строительным бизнесом.
Hetq.am несколько раз писал о деятельности ООО “Бидек”. Еще три года назад мы сообщили о том, что владелец компании Гарник Аветисян – близкий друг уже бывшего депутата парламента Мгера Седракяна. Сообщили также, что компания в действительности принадлежит депутату, но зарегистрирована на имя его друга. А сейчас ООО “Бидек” возвращается к своим реальным владельцам – Седракянам.
Госкомиссия по защите экономической конкуренции разрешила Давиду Седракяну приобрести 75% капитала “Бидека”. Отцу Давида Седракяна, Мгеру Седракяну, принадлежит ООО “Автостоп”, которое занимается газозаправкой транспортных средств.
Седракяну-младшему, занимавшему ранее должность заместителя председателя Госкомитета кадастра недвижимости, принадлежат доли ряда компаний.
В последние годы ООО “Бидек” активно участвовало в процессе госзакупок. В 2018 г. компания осуществила госзакупки на сумму около 127 млн драмов. Она, в частности, выполнила работы по ремонту санузлов в административном здании Национоального Собрания, которые обошлись в 53 млн драмов. 23 млн драмов компания потратила на ремонтные работы в уголовно-исполнительном учреждении ”Нубарашен, 46 млн – на благоустройство улиц в городе Ванадзоре и т.д.
Давид Седракян был освобожден от должности зампредседателя Госкомитета кадастра недвижимости 27 февраля 2017 г. Согласно представленной им декларации об имуществе и доходах по положению на указанный день, Седракяну-младшему принадлежали 12 земельных участков, три квартиры, три строения общественного назначения, два строения производственного назначения. Кроме того, у Д.Седракяна было 979 млн 420 тыс. драмов, его доход составлял около 111 млн драмов.