Բաղդասարովի ու ընկերների բրիտանական ընկերությունը
Չնայած գործարար Միխայիլ Բաղդասարովն արդեն մի քանի տարի Հայաստանում բիզնեսով չի զբաղվում, արտերկրում նա իր գործունեությունը շարունակում է: «Հետքը» նախկինում գրել է, թե ինչպես է ժամանակին ՀՀ իշխանությունների մերձավոր օլիգարխն այստեղ հրաժարվել իր բիզնեսից ավիացիայի, ցեմենտի ու նավթամթերքի արտադրության եւ իրացման ոլորտներում:
Ինչպես հայտնի է, գործարարի գլխավոր ընկերությունը օֆշորային «Mika Limited»-ն է, որը գրանցված է բրիտանական Ջերսի կղզում: Սակայն Բաղդասարովը նույնանուն ընկերություն է հիմնել նաեւ Մեծ Բրիտանիայում, ավելի կոնկրետ՝ Անգլիայում:
«Mika (UK) Limited»-ը գրանցվել է 2007-ի փետրվարին: Միանգամից ասենք, որ այն գործող, ակտիվ ընկերություն է: Գործունեության տեսակները տարբեր են՝ կանոնավոր եւ ոչ կանոնավոր (չարտերային) օդային ուղեւորափոխադրումներ, ուղեւորատար օդային տրանսպորտի վարձակալություն, սեփական կամ վարձակալած անշարժ գույքի գործարքներ:
Սկզբնապես այս ընկերության տնօրենը եղել է մասնագիտությամբ հաշվապահ Գագիկ Չոբանյանը, որը «Mika (UK) Limited»-ի փաստաթղթերում ներկայացված է որպես բրիտանացի (խոսքը քաղաքացիության մասին է): Ընկերության հասցեն նախապես եղել է Անգլիայի Վուլվերհեմփթոն քաղաքում, իսկ այսօր այն Լոնդոնի Իլֆորդ արվարձանում է (տես ստորեւ):
«Mika (UK) Limited»-ի հիմնադրումից շատ չանցած՝ 2007-ի մարտին, դրա տնօրեն է դարձել նաեւ Մ. Բաղդասարովը: Ավելի ուշ՝ 2010-ին, Գ. Չոբանյանին տնօրենի պաշտոնում փոխարինել է Միքայել Բելլույանը, որը Բաղդասարովի մերձավորներից «Արմավիա» ավիաընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Նորայր Բելլույանի որդին է: Նրան էլ 2016-ին հաջորդել է Մուրադ Կասաբյանը, որը մինչ օրս տնօրեն է Մ. Բաղդասարովի հետ: Հետաքրքիր է, որ 2017-ի ապրիլ-հունիսին Բաղդասարովի փոխարեն տնօրեն է դարձել նրա հիմնած «Միկա» ֆուտբոլային ակումբի նախկին ֆուտբոլիստ եւ մարզիչ, Հայաստանի ազգային հավաքականի խաղացող Արմեն Շահգելդյանը:
Ներկայում «Mika (UK) Limited»-ի կանոնադրական կապիտալը 440 հազար ֆունտ ստեռլինգ է: Միակ փայատերը 2017-ի սեպտեմբերից ի վեր Միխայիլ Բաղդասարովն է: Մինչ այդ, ընկերության 65 տոկոս մասնաբաժինը (286 հազար ֆունտ) Ջերսիում գրանցված «Mika Limited»-ի անունով էր, 35 տոկոսի սեփականատերն էլ Բաղդասարովն էր:
2018-ի նոյեմբերին ներկայացված ֆինանսական հաշվետվության համաձայն՝ «Mika (UK) Limited»-ն այդ տարվա փետրվարի դրությամբ ունեցել է 1,5 մլն ֆունտի նյութական ակտիվներ, որոնցից կես միլիոնը եղել է անշարժ գույքի տեսքով: Նույն ընթացքում ընկերությունը նաեւ շուրջ 3,4 մլն ֆունտ կրեդիտորական պարտք է ունեցել:

Британская компания Багдасарова и товарищей
Несмотря на то, что предприниматель Михаил Багдасаров уже несколько лет не занимается бизнесом в Армении, его деятельность за границей продолжается. Ранее Hetq.am писал о том, что в свое время близкий к властям Армении олигарх отказался здесь от своего бизнеса в сферах авиации, производства цемента и нефтепродуктов.
Как известно, основной компанией предпринимателя является офшорная компания «Mika Limited», зарегистрированная на британском острове Джерси. Вместе с тем Багдасаров основал одноименную компанию и в Великобритании, конкретнее в Англии.
«Mika (UK) Limited» была зарегистрирована в феврале 2007 г. Сразу отметим, что это активно действующая компания. Сферами ее деятельности являются регулярные и нерегулярные (чартерные) воздушные пассажироперевозки, аренда пассажирского воздушного транспорта, сделки с собственной или арендованной недвижимостью.
Вначале директором компании был бугхалтер по специальности Гагик Чобанян, который в документах «Mika (UK) Limited» значится как британец (речь идет о гражданстве). Первоначально компания была зарегистрирована в городе Вулверхемптон, а сегодня местом ее регистрации является пригород Лондона Илфорд.
Вскоре после основания, в марте 2017 г., директором «Mika (UK) Limited» стал и Михаил Багдасаров. Позже, в 2010 году, Гагика Чобаняна на посту директора компании сменил Микаел Беллуян, сын бывшего гендиректора авиакомпании «Армавиа» и одного из близких людей Багдасарова Норайра Беллуяна. А в 2016 г. его преемником стал Мурад Касабян, который по сей день вместе с Михаилом Багдасаровым выполняет обязанности директора. Примечательно, что в апреле-июне 2017 г. вместо Багдасарова директором стал бывший футболист и тренер основанного им футбольного клуба “Мика”, игрок национальной сборной Армении Армен Шахгельдян.
В настоящее время уставной капитал «Mika (UK) Limited» составляет 440 тыс. фунтов стерлингов. С сентября 2017 г. единственным дольщиком компании является Михаил Багдасаров. До этого 65 процентов компании (286 тыс.фунтов) были оформлены на зарегистрированную на острове Джерси компанию «Mika Limited», а 35 процентов принадлежали Багдасарову.
Согласно представленному в ноябре 2018 г. отчету, по положению на февраль того же года «Mika (UK) Limited» имела материальные активы на сумму 1,5 млн фунтов стерлингов, из них полмиллиона в виде недвижимости. В тот же период у компания была кредиторская задолженность на сумму около 3,4 млн фунтов.