Վարչապետը՝ իրանական գազի և ԵՄ ներդրումների մասին
Իրան կատարած այցից առաջ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Վրաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Թուրքմենստանի նախագահների հետ և նրանց ներկայացրել քննարկվելիք հարցերի շրջանակը:
Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին՝ երբ Իրան կատարած այցի ժամանակ անդրադարձ եղավ իրանական գազ Հայաստան ներմուծելուն, արդյո՞ք նոր գազատարի մասին է քննարկում եղել, և ինչ կարծիք ունեն այս մասին հարևան Վրաստանն ու Ռուսաստանը։
«Խոսքը նոր գազատարի մասին չէ: Իրան կատարած այցից առաջ ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել ՌԴ նախագահի, Վրաստանի վարչապետի և Թուրքմենստանի նախագահի հետ, նրանց տեղեկացրել եմ, թե ինչ հարցերի շրջանակ եմ պատրաստվում քննարկել Իրանում, կարևոր է եղել նրանց մոտեցումն այս հարցում»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ վերոնշյալ անձանց հետ քննարկումների արդյունքում որոշվել է, որ Իրանում կարևոր անելիքներից մեկը պետք է լինի քննարկումներն այդ հարցով։
«Այդ քննարկումները կշարունակվեն, քանի դեռ եզրահանգման չենք եկել, մեր ընդհանուր տրամադրվածությունը պետք է լինի հետևյալը, որ հնարավոր բոլոր ուղղություններով պետք է շարունակենք մեր համագործակցությունը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարց հնչեց նաև Բրյուսել կատարած այցի և ԵՄ ներդրումների մասին։ Վարչապետն արձագանքեց, որ այդ ծրագրերը վերաբերում են ենթակառուցվածների զարգացմանը, ջրամբարաշինության մեծ նախագիծ իրականացնելուն, որը ներառում է մոտ երկու տասնյակ ջրամբարներ կառուցելը, ոստիկանության համակարգի բարեփոխումները, էներգետիկ համակարգի զարգացումը և ներդրումները, կրթության, դատաիրավական համակարգի և հարկային վարչարարության բարեփոխումները։
«Մենք լիարժեք պատրաստ ենք բարեփոխումների ողջ օրակարգի շրջանակում համագործակցել, բայց կա մի արձանագրում. ԵՄ-ն ասում է՝ պատրաստ են լուրջ աջակցություն ցույց տալ այդ ծրագերին, սակայն այդ ծրագրերն ամբողջությամբ չի ֆինանսավորելու, ՀՀ-ն իր բաժին ներդրումը պետք է ունենա այդ հարցում, բայց մի խոչընդոտ ունենք «Պետական պարտքի մասին» օրենքում, որում առկա է սահմանափակում, որը չի կարող գերազանցել ՀՆԱ-ի որոշակի տոկոսը։ ԵՄ-ի առաջարկած մեխանիզմը հետևյալն է՝ պատրաստ են դրամաշնորհ տալ, բայց ՀՀ-ն ևս պետք է ներդրում անի»,- ասաց Փաշինյանը։

Никол Пашинян об иранском газе и инвестициях ЕС
Перед своим визитом в Исламскую Республику Иран премьер-министр Армении Никол Пашинян побеседовал с премьер-министром Грузии, президентами России и Туркменистана, которым представил круг вопросов, которые предстояло обсудить с руководством ИРИ.
Об этом глава правительства сообщил на сегодняшней пресс-конференции для СМИ, отвечая на вопрос о том, шла ли речь о новом газопроводе при рассмотрении возможности поставки иранского газа в Армению и как к этому относятся соседняя Грузия и Россия.
“Речь не идет о новом газопроводе. До визита в Иран я поговорил по телефону с президентом РФ, премьер-миистром Грузии и президентом Туркменистана, сообщил им, какой круг вопросов я собираюсь обсудить в Иране. Их подход к этому вопросу имел важное значение”,- отметил премьер.
По словам Никола Пашиняна, в результате обсуждений с вышеуказанными лицами было решено, что одной из важных задач в ходе визита в Иран должно стать обсуждение данного вопроса.
“Эти обсуждения будут продолжаться до тех пор, пока мы не придем к определенным выводам. Наш общий подход должен состоять в продолжении нашего сотрудничества по всем ввозможным направлениям”,- сказал Пашинян.
Прозвучал также вопрос о визите премьера в Брюссель и инвестициях Евросоюза. Глава правительства отметил, что эти программы касаются развития инфраструктур, реализации крупного проекта строительства почти двух десятков водохранилищ, развития энергетической системы и инвестиций, осуществления реформ в сферах образования, налового администрирования, судебно-правовой системе.
“Мы полностью готовы к сотрудничеству в рамках всей повестки реформ, но есть одно обстоятельство. Евосоюз говорит, что готов оказывать серьезное содействие этим программам, но не будет финансировать их в полном объеме. Свою долю инвестиций должна осуществить и Армения. Однако в законе РА “О государственном долге” есть ограничение, которое не позволяет превышать определенный процент ВВП.  Предложенный ЕС механизм состоит в следующем: они готовы предоставить грант, но свой вклад должна внести и Армения”,- отметил Никол Пашинян.
По словам премьера, в ближайшее время в Центробанке состоится обсуждение по данному вопросу для принятия решения.