Շփոթված հասարակության երաժշտությունը
Սարի գագաթից Ալագյազը կարծես Վան Գոգի Արլի կտավներից լինի: Խայտաբղետ, բայց ոչ պայծառ երանգներով: Միայն ծայրի տներն են քիչ թե շատ հստակ երեւում:
Փորձում եմ գտնել տարեց երգչի տունը, ուր գնացինք սարը բարձրանալուց առաջ: Հողե հատակով տուն է՝ նախասենյակով, ուր թոնիրն է, դրանից աջ՝ գոմը, ձախ՝ բնակելի սենյակը:
Մենք տեղավորվել էինք թախտերին, իսկ ծերունին նստած էր վառարանի կողքի ցածր աթոռին, ու նրա ոտքերի մոտ վազվզում էին հնդկահավի ճտերը:
Երգիչը 78 տարեկան է, սակայն ո՛չ ընդամենը մի քանի աննշան կնճիռներով ակոսված դեմքը, ո՛չ էլ զրնգուն ձայնը չեն մատնում նրա տարիքը:
Նրա բոլոր երգերը սիրո մասին են՝ երկար, մոնոտոն: Բայց այդ մոնոտոնությունը չի ձանձրացնում: Ժամանակ առ ժամանակ նրա որդին ու, ըստ երեւույթին, թոռը, որոնք նույնպես սենյակում են, ձայնակցում են:
Մի անգամ Նահրոն ասաց. «Խաչատուր Աբովյանն ասել է՝ յուրաքանչյուր քրդուհի երգչուհի է»: Իմ կարծիքով' ասվածը կարելի է ընդհանրացնել այսպես. յուրաքանչյուր քուրդ երգիչ է: Այս գյուղում, համենայնդեպս, այդպես է:
Նահրո Զագրոսն էթնոերաժշտագետ է, ազգությամբ' քուրդ: Նա ծնվել է Իրաքի Քրդստանում, մի քանի տարի առաջ որպես փախստական մեկնել է Մեծ Բրիտանիա, ուր ապրում է առայսօր եւ թեզ է գրում Յորքի համալսարանում:
Ալագյազը մեկն է այն գյուղերից, որոնք Նահրոն ընտրել է քրդական «մուզիկ աջամանթի»՝ հասարակ ժողովրդի երաժշտությունն ուսումնասիրելու համար:
Ալագյազում Նահրոյի հետ դեռ մի ամբողջ օր պիտի անցկացնենք: Նախքան մնացած տներով շրջելը եւ երգեր ձայնագրելը, որոշեցինք բարձրանալ գյուղը շրջագծող գագաթներից մեկը:
Հեռվից փոքր թվացող լեռը մագլցելը բավականին ժամանակ խլեց: Գագաթին տեղ-տեղ դեռ պահպանվել են ձյան հաստ շերտեր. ամենուր ձնծաղիկներ են:
«Պիտի ջութակս վերցնեի,-ասում է Նահրոն,-պատկերացնու՞մ ես՝ ինչպիսին կլիներ հնչողությունն այստեղ' գագաթին»:
Իրոք, ես էլ եմ ափսոսում, որ չմտածեցի այդ մասին: Նահրոն հրաշալի է նվագում:
Երբ առաջին անգամ խնդրեցի նրան նվագել քրդական ազգային երաժշտություն, ծիծաղեց ու ասաց' խոստացիր, որ չես բղավի վրաս:
«Ինչու՞ պիտի բղավեմ»,-զարմացա:
«Հայկական երաժշտությունը շատ նման է քրդականին: Երբ հայերը լսում են քրդերին իրենց ազգային երաժշտությունը նվագելիս, բղավում են' դա մերն է, դուք դա մեզանից եք վերցրել: Նույնն անում են քրդերը, երբ լսում են հայկական ազգային երաժշտությունը»,- բացատրում է Նահրոն:
Հատկապես ինչո՞վ են նման քրդական ու հայկական երաժշտությունը:
Նահրոն թվարկում է նմանությունները. «Այդ երկու ազգերի երաժշտությունը միահյուսված է եղել հին ժամանակներից: Լավագույն քրդական երգիչը Հայաստանում Կարապետե Խաջոն էր, որ մահացավ անցյալ տարի 104 տարեկան հասակում: Քրդական ամենահայտնի երգիչներից մյուսը՝ Արամե Տիգրանը, որ հիմա ապրում ու ստեղծագործում է Եվրոպայում, դարձյալ հայ է: Հայկական եւ քրդական երաժշտությունը նման են մեղեդային կառուցվածքով ( հաճախ հանդիպող կրկներգերը), երգերի բառերով, գործիքներով: Թուրքաբնակ քրդերն ունեն դհոլ, դուդուկ: Իրանաբնակ քրդերը նվագում են թառ: Քուրմանջի քրդերի երաժշտությունը ավելի մոտ է հայկական երաժշտությանը, քան այլ քրդերինը:
Հայերը բազում երգեր ունեն Եղեռնի մասին: Քրդերը նույնպես:
Առհասարակ, քրդական երգերը բաժանվում են վեց հիմնական տեսակի.
Քըլամեն մերանի ՝ ռազմական երգեր: Նվիրված են հիմնականում Օսմանյան կայսրության դեմ պայքարին, Եղեռնին: Այս երգերում սովորաբար խոսվում է որեւէ խիզախ հերոսի մասին, ով անվախ պայքարել է օսմանցիների դեմ: Այս երգերի ամենահայտնի հերոսը æհանգիր աղան է Ալագյազից:
Քըլամեն բեն գիթի ՝ սիրային երգեր: Սովորաբար դրանք զրույցներ են կնոջ ու տղամարդու միջեւ, կամ էլ երգում են կանայք ու պատմում են պատերազմներում կորցրած իրենց ամուսինների մասին:
Քըլամեն շինի ՝ կանանց կողմից իմպրովիզացիաներ թաղումների ժամանակ:
Քըլամեն դիլանա ՝ պարային, հարսանեկան երգեր:
Քըլամեն դիրուքի ՝ պատմական երգեր:
Քաուլ՝ փիրերի եւ շեյխերի ( հոգեւոր աստիճաններ) կողմից երգվող երգեր հարսանիքներին, թաղումներին, կրոնական եւ մշակութային միջոցառումներին:
Այսպիսով' նմանություն կա նաեւ դասակարգման առումով»:
«Ինչու՞ հետազոտություններիդ համար ընտրեցիր հենց Հայաստանը»,-հարցնում եմ:
«Պատճառները մի քանիսն են: Երբ երեխա էի, լսում էի Երեւանի ռադիոն, ուր քրդերին հատկացված էր մեկուկես ժամ: Այնտեղ հնչող երաժշտության միջոցով սկսեցի հետաքրքրվել քուրմանջիով ( քրդական բարբառ, որով խոսում են հայաստանաբնակ քրդերը: Իրաքի քրդերը մեծամասամբ խոսում են սորանի): Առհասարակ, ազգային հատկանիշներն արտացոլվում են մշակույթի, մասնավորապես երաժշտության մեջ:
Սովետական Միության երկրներում բնակվող քրդերի համար Հայաստանը մշտապես եղել է ամենաբարենպաստ վայրը թե՛ անկախության, թե՛ ազգային ինքնության ու մշակույթի պահպանման առումով: Սովետական Միության փլուզումից հետո Հայաստանում մեծ փոփոխություններ տեղի ունեցան, որոնք ազդեցին նաեւ այս երկրում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների վրա:
Համատարած գործազրկության պատճառով շատ քրդեր լքեցին Հայաստանը:
Որոշ քրդեր ինտեգրված են հայերի կյանքին, ոմանք մեկուսացված են:
Համատարած փոխակերպումը Եհովայի վկաների եւ քրիստոնեական այլ աղանդների չշրջանցեց նաեւ քրդերին:
Հայաստանում քրդերի թերեւս ամենամեծ խնդիրը ինքնության խնդիրն է, այն խճճված հարցը, թե եզդիներն ու քրդերը նու՞յն ազգն են, թե՞ ոչ:
Ինձ հետաքրքրում է, թե որն է երաժշտության տեղն այս շփոթված հասարակությունում: Կոնստանտին Օրբելյանն ասել է. «Յուրաքանչյուր քրդական ցեղ ունի ավելի հարուստ երաժշտական ավանդույթներ, քան գուցե ամենամեծ ազգությունը»: Հաջողվե՞լ է, արդյոք, պահպանել այդ ավանդույթները այսպիսի փոփոխությունների ներքո»,-ասաց Նահրոն:
«Որքանո՞վ է ազդել այդ ազգային պառակտումը երաժշտության վրա»:
«Հիմա հայկական ռադիոյում քրդերին հատկացված է կես ժամ, եզդիներին, ովքեր պնդում են, որ իրենք քուրդ չեն, որպես այլ, առանձին ազգ՝ նույնպես կես ժամ: Երաժշտության առումով նրանք չեն ձայնագրում ոչ մի նոր գործ, օգտվում են միեւնույն արխիվներից, միայն եզդիներն ընտրության ավելի քիչ հնարավորություն ունեն, որովհետեւ խուսափում են ազգասիրական թեմայով երգերից, հատկապես նրանցից, որոնցում շոշափվում է Քրդստան անունը: Մնացածը նույնն է»,-բացատրում է Նահրոն:
«Իսկ մինչ այստեղ գալդ ծանո՞թ էիր հայկական երաժշտությանը»,-հարցնում եմ Նահրոյին:
«Բավականին: Նույն Երեւանի ռադիոյի միջոցով: Արամ Խաչատրյանն իմ սիրելի հայ կոմպոզիտորն էր: Գիտեի, որ Հայաստանում նրա տուն թանգարանը կա, ու դեռ փոքրուց երազում էի մի օր այցելել: Այդ երազանքն այնքան հեռու, անիրագործելի էր թվում, որ ես նույնիսկ արտասվեցի, երբ մտա նրա թանգարանը:
Լավ ծանոթ էի Կոմիտասի արվեստին: Նա քրդական երաժշտության ամենաառաջին հետազոտողներից է եղել: 1904 թվականին Մոսկվայում տպագրվել է «Քրդական եղանակներ» գիրքը: Գրքում կա տասներեք եղանակ, բայց ես համոզված եմ, որ իրականում դրանք ավելի շատ են եղել, պարզապես տասներեքն են պահպանվել:
Կոմիտասն այնքան հետաքրքրեց ինձ, որ սկսեցի ուսումնասիրել նրա այլ աշխատություններն ու երաժշտությունը»:
«Քրդական մշակույթը եւ ավանդույթներն այնքան էլ ուսումնասիրված չեն Հայաստանում, չե՞ք կարծում»,-կրկին հարց եմ ուղղում ես:
«Ինչպես արդեն ասացի, Հայաստանում քրդական հասարակությունը շփոթված է իր ինքնության հարցում: Եթե գնամ որեւէ քրդական գյուղ, ասեմ՝ ես քուրդ եմ Իրաքի Քրդստանից, կասեն' մենք քրդեր ենք: Եթե ասեմ՝ Հայաստանի կառավարության համար եմ աշխատում ու հավատում եմ, որ եզդիները քրդեր չեն, կասեն' այո, մենք առանձին ժողովուրդ ենք:
Հայերը նույնպես խճճված են այդ հարցում: Խորը ուսումնասիրություններ հիմնականում չեն արվում: Արտասահմանցի գիտնականները գալիս են Հայաստան, տեղավորվում շքեղ հյուրանոցներում, մի քանի ժամով այցելում գյուղեր ու հսկայական դիսերտացիաներ գրում դրա մասին: Հայ գիտնականներն էլ հիմնականում արտահայտում են իրենց սեփական կարծիքը, չեն շփվում ժողովրդի հետ: Քրդերն էլ շատ չեն շփվում հայերի հետ: Տգիտությունը երկու կողմերի մոտ էլ առաջացնում է նախապաշարումներ:
Հայաստանում ապրող քրդերը գրեթե տեղյակ չեն իրենց մշակույթից ու կրոնից: Օրինակ' նրանք ասում են' մենք ազգությամբ քուրդ ենք, իսկ եզիդիզմը մեր կրոնն է: Սակայն եզիդիզմ բառ գոյություն չունի: Կրոնը կոչվում է ազդաի, ինչը թարգմանաբար նշանակում է «Աստված ստեղծեց ինձ»: Ժամանակի ընթացքում «ազդաի»-ն փոխակերպվել է «էզդի»-ի: Այսպիսով' ճիշտ բառը ոչ թե եզդին է, այլ էզդին:
Քրդական մշակույթը բանավոր մշակույթ է: Կա վտանգ, որ բանավոր մշակույթը կկորչի այս շփոթված հասարակության մեջ:
Ես տարբեր գյուղերում ահռելի քանակով երգեր եմ ձայնագրել, դեռ չգիտեմ՝ ինչ կանեմ այդ ամբողջը, բայց կարեւոր եմ համարում, որ հիմա դրանք ինչ-որ տեղ պահպանված են»:

Music of a Confused Society
From the top of the mountain, Alagyaz looks like one of Van Gogh's paintings of Arles. The houses are colorful but not bright. Only the houses on the edge are visible.
I am trying to find the old singer's house, which we visited just before climbing the mountain. The house with its earthen floor has three rooms. The main room with a tonir (a pit for baking lavash, Armenian flat bread), the shed on the right side, and the living room on the left side.
I met the singer earlier, hearing him sing sitting on a small chair with turkeys and chickens around his feet. The singer is 78 but neither his face, with only a few small wrinkles, nor his clear voice betray his age.
All his songs are long monotone love songs. But the monotonousness is not boring. From time to time his son and a boy I believe is his grandson joined him.
Once Nahro said, "Khachatur Abovyan said every Kurdish woman is a singer." I would generalize the saying like this: every Kurd is a singer, at least in this village.
Alagyaz is one of the villages Nahro chose for his research on Kurdishmuzik ajamanti - the people's music.
Nahro Zagros is an ethnomusicologist. A Kurd by nationality, he was born in Iraqi Kurdistan.
Several years ago, as a refugee, he moved to Great Britain where he has lived until now. His research is a part of his MPhil PhD at the University of York.
We are to spend a full day in Alagyaz. So before moving to other houses to record songs, we decide to climb one of the smaller of the high mountains surrounding the village.
On the top of the mountain there are still thick layers of snow; snow flowers are everywhere.
"I should have brought my violin," Nahro says, "Imagine what sound I would get in this echo."
Nahro plays wonderfully and I also regret its absence.
The first time I asked him to play Kurdish national music he laughed and said, "First, promise not to shout at me?"
"Why should I?"
"Kurdish music is pretty much like Armenian music. When Armenians hear Kurds play their national music they say it's ours, you've taken it from us! It's the same is when Kurds hear Armenians play."
"Why did you choose Armenia for your research?"
"Well, there are a few reasons. As a child I used to listen to Radio Yerevan where Kurds had one-and-a-half hours of programs. Through that music I became interested in the Kurmanji language (a Kurdish dialect spoken by the Yezidies living in Armenia).
National spirit is always reflected in culture, particularly, in music. For the Kurds living in the Soviet Union, Armenia was always the best place in terms of both freedom and preservation of their national identity and culture. Following the collapse of the Soviet Union, Armenia has undergone big changes, which have had their impact on the ethnic minorities living in Armenia. Facing high unemployment many Kurds left Armenia, immigrating mainly to Russia. The widespread conversion to Jehovah's Witnesses and other Christian religions has not passed by the Kurds living here either.
The biggest issue in Armenia regarding the Kurds is the problem of identity; are the Yezidi classified as Kurds or not?
"What interests me is, where is the place of music in this confused society? Konstantin Orbelyan said, 'Every Kurdish tribe has richer musical traditions than perhaps the largest nation.' Did they manage to preserve those traditions under so many changes?"
"What impact has that division into two nations - Kurds and Yezidi-had on music?"
"Instead of an hour and a half, now Armenian Radio gives a half an hour to the Kurds and another half an hour to the Yezidis, claiming they are not Kurds. As for the music, they don't record any new stuff; they use the same archives, but the Yezidies have less choice because they avoid using the patriotic songs with the word Kurdistan in them. The rest is the same."
"And were you familiar with Armenian music before coming here?"
"Pretty much, again through Radio Yerevan. My favorite Armenian composer was Aram Khachaturyan. I knew that there was his museum in Armenia and dreamed of seeing it. That dream seemed to be so far, so unreal, that when I entered the museum I had tears in my eyes.
"I was also familiar with Komitas's art. He was one of the first researchers on Kurdish music. In 1904 in Moscow his book Kurdish Melodies was published. There are 13 melodies in the book but I believe there were more than just those 13 preserved. I liked Komitas so much that I began to learn his other works as well."
"What are the main similarities between Armenian and Kurdish music?"
"The music of these two nations has been linked since long ago. The best Kurdish singer in Armenia, Karapete Khajo, was Armenian. He died last year, 104 years old. Another very famous Kurdish singer, Arame Tigran, now living in Europe, is also Armenian.
"Kurdish and Armenian music is similar in melodic structure (for example repeated chords), lyrics, instruments. The Kurds living in Turkey have the dhol, duduk. Iranian Kurds play the tar. The Kurmanji Kurds' music is the closest to Armenian music.
Generally, Kurdish songs are of six main types:
Chelamen merani - patriotic and war songs, mainly about the fight against the Ottoman Empire. These songs usually have a hero and the whole song tells of his bravery and feats. The most prominent hero of these songs is Jahangir Agha from Alagyaz.
Chelamen ben giti - love songs, usually dialogs between a man and a woman or a song by a woman devoted to her husband killed in war.
Chelamen shini - improvisational songs by women at funerals.
Chelamen dilana - dances and wedding songs.
Chelamen diruchi - historical songs.
Chaul - songs sung by sheikhs and nobles at religious ceremonies, weddings and funerals.
"Similarities are also visible in the classification of songs.
"Kurdish culture and tradition seems not to have been properly researched in Armenia."
"As I already mentioned, Kurdish society in Armenia is confused regarding its identity. If I go to some Kurdish village and say I am a Kurd from Iraq, they will say, we are Kurds. If I say I am working for the Armenian government and believe Yezidis are not Kurds, they will say yes, you're right, we are a different nation.
"Armenians are also confused about this issue. There is little deep research being done. When foreign scholars come to Armenia to do research, they usually stay in expensive hotels, visit Kurdish villages just for a few hours, and then go back and write about it. Armenian scholars normally have their own opinion on the issue and do not communicate with the Kurds. Lack of knowledge creates prejudice towards each other.
"Also, the Kurds living in Armenia are almost completely unaware of their culture and religion. For instance, they say we are Kurds by nationality and Yezidis by religion. But there is no such word, Yezidi. The religion is called az dai , which means "God created me." With time az dai became ezidi , so the right word is not yezidi but ezidi .
"Kurdish culture is oral culture. So there is always a danger of losing it, especially in such a confused society.
"I recorded a huge number of songs in different villages. I don't know yet what I'll do with all of them but think it is important to have them preserved somewhere."