«ԱՐէ» կատարողական արվեստների փառատոնը ապրիլի 4-ից սկսում է իր հինգերորդ թողարկումը
«ԱՐէ» կատարողական արվեստի փառատոնը ստեղծվել է 2015 թ.-ին՝ Երևանի Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտի շրջանակներում:
Յուրաքանչյուր գարուն «ԱՐէ»-ն նորովի է ներկայացնում այն առանձնահատուկ բովանդակությունը, որ տարածաշրջանում միայն այս փառատոնի մենաշնորհն է, այն է՝ պերֆորմանս ժանր և ամեն տեսակի արվեստների խաչաձևումներ և հիբրիդներ: Հատկապես մեզ հետաքրքրում են արվեստի այն նոր ձևերն ու տեսակները, որոնք իրականություն են դառնում կատարողական և տեսողական արվեստների սահմանային ծակոտկենության միջակայքում, փորձարկում յուրօրինակ և անսովոր ձևեր:
Քանզի մեր օրերում ավելի ու ավելի քիչ արվեստագետներ են հետամուտ «ժանր» հասկացությանը, հեշտությամբ կարելի է հանդիպել արվեստագետների, որոնք աշխատում են արվեստի տարբեր տեսակների սահմանագծային տարածքներում: Սա ոչ թե ապստամբություն է կամ քննադատության ակտ, այլ պարզապես մերօրյա խնդիրները արվեստի լեզվով քննարկելու ընթացքում արվեստագետները հաճախ դուրս են գալիս ավանդական ժանրի կարծրատիպային սահմաններից: Այս նոր մոտեցումները ընդլայնում են արվեստագետների և հանդիսատեսի մտահորիզոնը՝ ներկայացնելով նոր տեսակի, ժանրային և տեսակային փոխկապակված, միջդիսցիպլինար աշխատանքներ, որոնք յուրօրինակ են ու համապատասխան ժամանակի ոգուն:
«ԱՐէ»-ն միջազգային փառատոն է, որ հետամուտ է մասնակից արվեստագետներին ներկայացնել իրենց բազմաբովանդակ գործունեությամբ: Այդ իմաստով փառատոնը նույնպես յուրահատուկ է: Մենք արվեստագետներին հնարավորություն ենք տալիս ներկայանալ իրենց տեսողական(ցուցահանդեսներ, ինստալյացիաներ, վիդեոարտ, և այլն) և կատարողական (կենդանի և վիդեո պերֆորմանսներ) բազմաշերտ ստեղծագործություններով՝ հնարավորություն ստեղծելով նրանց համար հանրությանը ներկայանալ որպես մի ամբողջական համակարգ: Սեմինարները, սիմպոզիումները, կլոր սեղաններն ու արվեստագետների հետ հանդիպումները փառատոնի կարևոր բաղկացուցիչներն են:
Տեղացի արվեստագետների հետ մեկտեղ, փառատոնը աշխատում է տարբեր երկրների արվեստագետների հետ, որոնք ներկայացնում են ժամանակակից կատարողական արվեստի ամբողջ տեսականին: Փառատոնը համագործակցել է ոչ միայն տարածաշրջանի (Իրան, Թուրքիա, Սիրիա, Իսրայել), այլև Եվրոպացի (Գերմանիա, Ֆրանսիա, Ավստրիա, Շվեյցարիա, Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա) և ավստրալացի արվեստագետների հետ:
Փառատոնը IETM և EEPAP միջազգային կազմակերպությունների ակտիվ անդամ է:
Յուրաքանչյուր տարի մենք առաջարկում ենք մեկ հիմնական թեմա, որի շուրջն էլ մշակվում է փառատոնի հայեցակարգը և հրավիրում են արվեստագետներ:
2019 թ. թողարկման թեման է - «ՁԱԽՈՂՈՒՄ»:
Մենք հետևելու ենք Ջ.Ք.Ռոուլինգի այն մտքին թե «Անհնար է ապրել առանց սխալվելու, եթե միայն դուք այնքան զգույշ չեք, որ նույնիսկ իրականում չեք էլ ապրում, և այդ դեպքում դուք ի սկզբանէ արդեն ձախողվել եք»:
Մեզ հետ «կձախողվեն» ինչպես տեղացի, այնպես էլ գերմանացի, շվեյցարացի, ռուս, աֆրիկացի, կանադացի, չինացի, ճապոնացի և հրեա արվեստագետներ, որոնց կներկայացնեն ինստալյացիաներ, ցուցահանդեսներ, կենդանի և վիդեո պերֆորմանսներ, տարատեսակ ժանրային խաչաձևումներ (crossovers).
Այս տարվա թողարկման կիզակետը Գերմանիան է, որը կներկայանա հատուկ ծրագրով:
Իսկ «ձախողումների» հաղթարշավը և «Կիզակետը՝ Գերմանիա» հատուկ ծրագիրը կսկսի Անտուան Վագները՝ Ֆրանց Լիստի, Ռիխարդ Վագների և Մարի Դ՛ագույի ծոռը, որը ապրիլի 6-ին Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահում կհրամցնի իր ձայնա/վիդեո/լուսանկարչական ինստալյացիա/պերֆորմանսը, որ ոգեշնչված է «Արա Գեղեցիկ և Շամիրամ» առասպելով և Վարդգես Սուրենյանցի համանուն գլուխգործոցով (որ Ազգային Պատկերասրահի հպարտության առարկաներից մեկն է): Ցուցադրությունը կկազմակերպվի ԿԱՐՈՅԱՆ ՑՈՒՑԱՍՐԱՀԻ հետ համատեղ:
Մոտ երկու ամիս «ԱՐէ» կատարողական արվեստների փառատոնը Ձեզ կհրամցնի հետաքրքիր բայց տարօրինակ, ժամանակակից մարդու խառնիխուռն ապրելակերպի հետ երկխոսության մեջ մտնող պերֆորմանսներ ու ցուցահանդեսներ:
Մեր ակտիվություններից որոշները մասը կկազմեն «Աուտիզմի տեղեկատվական միամսյակի», որոշներն էլ կհամագործակցեն Արտ Ֆեըրի «Արվեստի շաբաթ» ծրագրի հետ:
Մենք շնորհակալ ենք բոլոր այն անհատներին և կազմակերպություններից, որոնք հավատացել են, որ ձախողումները մեր ինքությունը հղկելու անքակտելի ուղեկցորդներն են:
Մեզ հովանավորում են՝
Գերմանիայի դեսպանատունը, Ճապոնիայի դեսպանատունը, Եվրոպական մշակութային հիմնադրամը, Գյոթե ինստիտուտը, Պրո-Հելվեցիա հիմնադրամը, Մոնդրիան հիմնադրամը, Մշակույթի նախարարությունը, Զանգեզուրի մոլիբդենային գործարանը:
Մեզ աջակցում են՝
Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահը, Հայկական Արտ Ֆեըրը, Ա.Թամանյանի անվ. Ճարտարապետության թանգարանը, Բյուրականի արվեստի ակադեմիան, «Անտարես» հրատարակչությունը, «Դալան» ցուցասրահը, ՆՓԱԿ-ը, ԱԿՈՒՄԲ-ը, ԱրթԲրիջը, Բյուրականի Արվեստի Ակադեմիան, Սիթի Ինֆոն, Իսրայելի Էյն Հոդ արվեստագետների գյուղը:

The following is an “ARé” press release.
“ARé” performing arts festival (http://www.arepaf.am) was established in 2015 in the frame of the Institute for Contemporary Art, Yerevan, Armenia (http://www.ica.am ). This year we will implement its 5th edition.
Produced over a month each spring, “ARé” features performance art with crossovers of some kind or another. Especially we play on the porosity of the boundary between performing arts and visual arts, experiment with original and unusual forms.
As the concept of “genre” becomes more unreliable and less interesting to creators, we expect more artists to nestle themselves in between different forms — not as an act of rebellion or critique, but simply because that’s the way we need to be confronted by art in the world today. These new forms expand the horizons of artists and audiences with work that is visionary, genre-bending, multi-disciplined, startling and original.
Multidisciplinary and international in scope—the festival stands in its commitment to bring together critically acclaimed work from different disciplines under the umbrella of a single festival. Our festival can be considered somewhat different from other fests. As far as artists interested in performances are often visual artists, we also organise their shows/exhibitions in the frame of the fest. Workshops, symposiums, round tables and artists’ talks are also a big part of the festival.
Together with local artists, the festival has collaborated with artists from different countries showing all the range of contemporary performance art (live and video) together with exhibitions, installations and all kinds of crossovers. The festival has collaborated with artists from not only the larger region (Iran, Turkey, Syria, Israel) but also Europe (Germany, France, Austria, Switzerland, Russia, Great Britain,) and Australia.
The festival is a member of IETM and EEPAP international platforms.
Each year we suggest a new theme around which we build the concept and invite artists.
The 2019 edition bears the title “FAILURE”.
We will follow J. K. Rowling’s thought when she suggests that “It is impossible to live without failing at something, unless you live so cautiously that you might as well not have lived at all – in which case, you fail by default”.
And we will be not alone. Both local and international (German, Swiss, Russian, Dutch, Canadian, African, Chinese, Japanese and Israeli) artists will "fail" with us featuring installations, exhibitions, live and video performances, and various crossovers.
Moreover, the 2019 edition will have a special program – “GERMAN FOCUS”.
The celebration of “failure” as well as the “German Focus” special program will start with Antoine Wagner - Franz Liszt’s, Richard Wagner’s and Marie D’agoult's great-great -grandchild, who will present his sound/video/photo installation /performance on April 6 in the National Gallery of Armenia. The project is inspired by the "Ara Beautiful and Semiramis" legend as well as Vardges Surenyants' s homonym masterpiece (itself an object of pride). The exhibition will be organized jointly with KAROYAN GALLERY.
Arching nearly two months, “ARé” festival will bring to your attention interesting, but strange, contemporary performances, exhibitions, workshop and artists’ talks.
Some of our events we will be a part of the “Autism Information Month”. Some will integrate with the ArtWeek of the Armenia Art Fair.
We are grateful to all those individuals and organizations who believe that failures are indispensable escorts for our self-reflection and have supported us in our endeavours.
Our sponsors:
Embassy of Germany in Armenia, Embassy of Japan in Armenia, Embassy of Israel in Armenia, European Cultural Foundation, Goethe Zentrum Yerevan, Pro Helvetia Foundation, Mondriaan Foundation, Ministry of Culture of Armenia, ZCMC Company.