Ով է սեփականաշնորհել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու շրջակայքի հողերը
«Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին չի կարողանում ընդլայնել տարածքը, քանի որ գոտու շրջակայքի հողերը սեփականաշնորհվել են Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Աղաբեկյանի հիմնադրած «Էսիէյ» ՓԲԸ-ի կողմից: Այդ հողերի ձեռքբերման օրինականության մասով հարուցվել է քրեական գործ, իսկ ազատ տնտեսական գոտու ընդլայնման փուլը դադարեցված է:
Կառավարության մարտի 7-ի նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այս հողերի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: «Նախնական տեղեկություններ ունեինք, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, նախապես տեղյակ լինելով, որ այնտեղ ազատ տնտեսական գոտի է հիմնադրվելու, շրջակա հողերը ձեռք էին բերել ծիծաղելի գներով: Եվ երբ ես անցյալ տարի այցելեցի «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտի, արձանագրվեց, որ այնտեղ, ըստ էության, պետական հողատարածք չկա»,- ասել է վարչապետը:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Օհանյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ այժմ «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու գործունեության նախագծված հետագա փուլերը չեն իրագործվում, քանի որ քրեական գործ է հարուցվել:
2017թ. Կառավարության 356-Ա և 1595-Ա որոշումներով ներկայիս Մեղրիի խոշորացված համայնքի տարածքում ստեղծվել է երկու ազատ տնտեսական գոտի: Դրանցից մեկով կազմակերպիչ է ճանաչվել «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ն, իսկ մյուսով՝ «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ն: «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ն հիմնադրել է Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատը 2014թ-ի ապրիլին, իսկ «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ն՝ 2017թ. օգոստոսին հիմնադրել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը:
Կառավարությունն ընկերության հայտի և գնահատող միջգերատեսչական հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա որոշել է, որ «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտու ընդհանուր տարածքը կազմելու է մոտ 32 հա:
Սյունիքի մարզպետարանից «Հետք»-ին տեղեկացնում են, որ ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու որոշման ընդունման պահին նշված 32 հա հողամասերը պատկանել են «Էսիէյ» ՓԲԸ-ին:
Վերջինս դրանք ձեռք է բերել 2014թ. օգոստոսին՝ աճուրդ-վաճառքի ձևով՝ 20 հա, 5 հա և 7 հա չափաբաժիններով: Այդ հողերի համար «Էսիէյ»-ը վճարել է համապատասխանաբար՝ 1 մլն 540 հազար, 385 հազար և 550 հազար դրամ: Օտարման ժամանակ նշված հողամասերը հանդիսացել են Կարճևան համայնքի սեփականությունը, իսկ օտարման գործընթացը կազմակերպվել է համայնքի ավագանու 2014 թ.-ի հուլիսի որոշման հիման վրա: Օտարման պահին օտարված հողամասերի կադաստրային արժեքը 1 հա-ի համար կազմել է 70 հազար դրամ:
Սակայն, պարզվում է, որ այդ հողերը ձեռք են բերվել կեղծ աճուրդներով: Ոստիկանության տեղեկատվության համաձայն՝ 2014թ. հուլիսին Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի նախկին նախագահը (Մարտին Սարգսյան, հեղ.), իր տեղակալի և այլ պաշտոնյաների հետ այցելել է Սյունիքի մարզի Կարճևան համայնք: Մարտին Սարգսյանը, համայնքի ղեկավարին մատնացույց անելով «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի հարակից տարածքները, հայտնել է, որ վարչապետի (Հովիկ Աբրահամյան, հեղ.) նախաձեռնությամբ կազմված նախագծով, նշված տարածքում կազմակերպվելու է ազատ տնտեսական գոտի: Մարտին Սարգսյանն իր և վարչապետի անունից համայնքի ղեկավարին հանձնարարել է, որ կազմակերպի նշված տարածքները «Էսիէյ» ՓԲԸ-ին օտարելու գործընթացը: Այնուհետև համայնքի ղեկավարին այցելած նույն ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նրա հետ՝ նշված հողատարածքներն աճուրդով գնելու վերաբերյալ, միաժամանակ նշելով, որ աճուրդի օրը կապահովի նաև աճուրդին այլ անձի ձևական մասնակցությունը:
Ըստ Գլխավոր դատախազության տրամադրած տեղեկատվության՝ Կարճևան համայնքի ղեկավարը պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ պաշտոնական տեղեկություններ է մտցրել, ավագանու կեղծ ստորագրությամբ իբրև ավագանու նիստում որոշում կայացնելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր կազմել: Արդյունքում՝ փաստացի չկայացած ավագանու նիստի և աճուրդի վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի հարակից համայնքային հողատարածքներն աճուրդային եղանակով ապօրինի օտարել է «Էսիէյ» ՓԲԸ-ին:
Նշենք, որ այդ ժամանակ Կադաստրի կոմիտեի նախագահ Մարտին Սարգսյանը 2003-ից զբաղեցնում էր Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահի պաշտոնը: Ստացվում է՝ Սարգսյանն ուներ շահագրգռվածություն, որ այդ հողերը օտարվեն իր գործընկեր Սարգիս Աղաբեկյանին:
Բացի այդ, Կարճևանի համայնքապետը 2016թ. հուլիսին ձևական աճուրդ կազմակերպելու եղանակով «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի անմիջական հարևանությամբ գտնվող 3 հողամասեր՝ 1,378 հա մակերեսով, օտարել է իր աներորդուն՝ Ռոմիկ Սարգսյանին: Դրանք «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ն առուվաճառքի պայմանագրով ձեռք է բերել 2017թ. դեկտեմբերի 18-ին: Մեղրիի համայնքապետարանի տեղեկացմամբ՝ Ռոմիկ Սարգսյանը դրանք համայնքից գնել է 1 մլն 707 հազար դրամով:
Սյունիքի մարզպետարանի փոխանցմամբ՝ Կարճևան համայնքի ավագանու նշված որոշումը իրավական որևէ խնդրահարույց դրույթ չի պարունակել, և մարզպետարանում չէին կարող կանխատեսել, որ այդ տարածքում շուրջ 3 տարի հետո կարող է ստեղծվել ազատ տնտեսական գոտի:
2019թ. փետրվարի 12-ին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Ո՞վ է «թաքնված» ընկերության թիկունքում
«Էսիէյ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2010թ-ին: Ընկերության գրանցման հասցեն Ազատության պողոտայի 1/18 բնակելի շենքի նկուղային հարկն է: Այս հասցեի սեփականատերը «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտու խորհրդի նախագահ Սարգիս Աղաբեկյանի դուստրն է՝ 23-ամյա Աննա Աղաբեկյանը: Ընկերության տնօրենը Նարինե Թևոսյանն է՝ Սարգիս Աղաբեկյանի կինը:
Ս. Աղաբեկյանը եղել է նաև ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի խորհրդականը, այնուհետև ԼՂՀ ԱԺ նախագահի ներկայացուցիչը ՀՀ ԱԺ-ում:
Սարգիս Աղաբեկյանը 2017թ. ապրիլի 19-ին՝ Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու պայմանագրի ստորագրումից հետո, լրագրողների հետ զրույցում հայտնել էր, որ Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծման ուղղությամբ Առևտրաարդյունաբերական պալատը դեռևս 3 տարի առաջ է քայլեր ձեռնարկել: Այսինքն, երբ 2014թ. հիմնադրվել է «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ն, Աղաբեկյանն արդեն գիտեր, թե որ տարածքներում է այն գործունեություն ծավալելու, և հիմնադրումից ամիսներ անց հենց այդ տարածքներում իր հիմնադրած «Էսիէյ» ՓԲԸ-ն գնել է հողամասերը:
Սարգիս Աղաբեկյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում չխոսեց Կարճևան համայնքից ձեռք բերած հողերի մասին: Ոստիկանության այն տեղեկատվությունը, որ Մարտին Սարգսյանն է Կարճևանի համայնքապետին հողերը մատնացույց արել և ասել, որ դրանք վաճառի «Էսիէյ» ՓԲԸ-ին, Աղաբեկյանը չպարզաբանեց, ասաց՝ դրանք նախաքննական գաղտնիք են:
«Ես նմանատիպ հանգամանքները չեմ կարող հաստատել, որովհետև ես ինքս ընդհանրապես այդ գործընթացին ո՛չ մասնակցել եմ, ո՛չ գիտեմ՝ ինչ է արվել»,- ասաց Սարգիս Աղաբեկյանը:
Նա նշեց, որ ընկերությունը հողերը ձեռք է բերել ազատ տնտեսական գոտու գործունեության կամ այլ ծրագրեր իրականացնելու նպատակով: «Մենք համաձայնել ենք մեր հողատարածքները անհատույց տանք պալատի ընկերությանը («Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտի, հեղ.), որպեսզի էդտեղ ծրագիր իրականացվի: Անգամ պայմանավորվել ենք, որ «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտու 25 բաժնեմասն անհատույց նվիրաբերենք Հայաստանի Հանրապետությանը»,- ասաց Սարգիս Աղաբեկյանը:
Նա արդեն գրությամբ դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, պարզաբանել իրողությունը:
Աղաբեկյանը պնդում է, որ Կառավարության որոշումով ստեղծված «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին խոչընդոտում է իրենց՝ «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտու գործունեությանը և այդ մասին արդեն տեղեկացրել է իրավասու մարմիններին, լիահույս է՝ նախաքննության ընթացքում կպարզվի, թե ով ինչ է արել:
«Մեր ծրագիրը ձախողել են: Նայեք՝ երբ է ստեղծվել «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտին և ինչի համար է խոչընդոտվել, հետո ստեղծվել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին: Մենք 2018 թվականին պարսական կողմի հետ պայմանագիր ենք ստորագրած եղել, չեն թողել, որպեսզի մեր ծրագիրը անենք, այդ դրա մեջ խորացեք: Եվ ո՞վ է խանգարել, ո՞վ է շահագրգռված դրա մեջ եղել, ի՞նչ շարժառիթներով է առաջնորդվել: Դա է կարևորը»,- ասաց Ս. Աղաբեկյանը:
Նա չմեկնաբանեց այն մեղադրանքը, որ ինքը Կարճևանի համայնքապետին հայտնել է, որ հողերի օտարման նիստին ձևական մասնակիցներ կբերի՝ մրցույթի անցկացման համար: Նշեց, որ այս պահին քննություն է ընթանում, և իրավասու մարմինը քննության ավարտից հետո մանրամասներ կհայտնի:
Աղաբեկյանի փոխանցմամբ՝ ինքը տեղյակ չի եղել, որ այդ տարածքում է հիմնվելու ազատ տնտեսական գոտի, ասում է՝ իրենք են նախաձեռնել «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, սակայն չի ուրվագծվել հստակ տեղանքը:
Կապ հաստատեցինք Կարճևանի նախկին համայնքապետ Արմեն Ավետիսյանի հետ, ում օրոք կատարվել են հողերի այս աճուրդները: Վերջինս խոստացավ մեր հարցերին պատասխանել մեկ ժամ անց, սակայն այդպես էլ մեր հեռախոսազանգերին չպատասխանեց:
Սարգիս Աղաբեկյանը՝ դատական գործընթացներում
Պարզվում է՝ Սարգիս Աղաբեկյանը տարիներ շարունակ դատական գործընթացների մեջ է:
Դրանցից մեկով՝ «էյչ-ԷՍ-Բի-ՍԻ Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն 2010 թվականի հունիսին «Էսկո Կոնցեռն» ընկերության հետ կնքել է վարկային գծի պայմանագիր: Վերջինիս հետ կապված նույն օրը կնքվել է անշարժ գույքի գրավի մասին պայմանագիր, բանկի և Սարգիս Աղաբեկյանի միջև երաշխավորության պայմանագիր, որի համաձայն Սարգիս Աղաբեկյանը հանդիսացել է երաշխավոր։ Նշենք, որ Ս. Աղաբեկյանը եղել է «Էսկո կոնցեռն» ՓԲԸ-ի հիմնադիր-նախագահը:
Նույն վարկային պայմանագրի շրջանակներում 2011 թվականի հոկտեմբերին փոփոխություն է կատարվել վարկային գծի պայմանագրում: Գրավադրվել են ք. Երևան, Ազատության պող. 1/18 շենքի 1 հասցեում, 2, 9, 10, 17 հասցեներում գտնվող, ինչպես նաև Տիգրան Մեծի պող. թիվ 53/3 հասցեում և Բաբայան փող. թիվ 2/4 հասցեում գտնվող անշարժ գույքերը։ Ազատության պողոտայի մի շարք տարածքներ սեփականության իրավունքով պատկանել են Սարգիս Աղաբեկյանին:
Ըստ դատական գործի՝ Սարգիս Աղաբեկյանի կողմից վերոնշյալ վարկային պայմանագրերի շրջանակներում 2010-2013թթ. ընթացքում վճարվել է ընդհանուր մոտ 3 միլիարդ 98 միլիոն 867 դրամ գումար, ինչից հետո բանկն իր բոլոր իրավունքները պետք է զիջեր Ս. Աղաբեկյանին: Այս տարվա փետրվարի 5-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը Աղաբեկյանի հայցը բավարարել է:
Ընթացքում «Էսկո-Կոնցեռն» ՓԲԸ-ն անվանափոխվել է և սահմանվել է «ԱԼՏԷ» ՓԲԸ: 2014 թվականի մարտ ամսվա վճռի համաձայն՝ «ԱԼՏԷ» ՓԲԸ-ն ճանաչվել է սնանկ։ Սնանկության հայց 2014թ. հունվարին ներկայացրել էր Վրաստանի «Փոթի» ազատ տնտեսական գոտում գործունեություն ծավալող «ԵՄԵՍԵՐ» ՍՊԸ-ն: Դատարանի որոշմամբ հաստատվել է ընկերության սնանկության գործով պահանջների վերջնական ցուցակը, համաձայն որի՝ Սարգիս Աղաբեկյանը գրանցվել է որպես պարտատեր՝ մոտ 499 մլն դրամ գումարի չափով։
Ներկայում գումարի բռնագանձման դատական գործընթաց է գնում «Էյչ-էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի հայցով՝ ընդդեմ «ԱԼՏԷ» ՓԲԸ –ի, Սարգիս Աղաբեկյանի և նրա ընտանիքի անդամների: Հայցի ապահովման նպատակով, հայցագնի` 3 մլն 537 հազար 429 դոլարին համարժեք դրամի և 3 մլն 152 դրամի չափով արգելանք է դրվել Սարգիս Լևիկի Աղաբեկյանին պատկանող գույքի վրա, այդ թվում՝ ազատ տնտեսական գոտու տարածքում հողերի սեփականատեր «Էսիէյ» ՓԲԸ-ի բաժնեմասերի վրա:
Նշենք, որ Սարգիս Աղաբեկյանը տարիներ առաջ հայտնվել էր նաև մեկ այլ պատմության մեջ: 2011թ. հունիսի 20-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը ձերբակալել էր Սարգիս Աղաբեկյանին՝ խարդախությամբ մի շարք քաղաքացիների առանձնապես խոշոր չափի գույքն հափշտակելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով` որպես արհեստ` վաշխառությամբ զբաղվելու և տուժողին նյութական ծանր կացության մեջ դնելու կասկածանքով:

Кто приватизировал земли рядом со свободной экономической зоной “Мегри”
Свободная экономическая зона “Мегри” не может расширить свою территорию, так как сопредельные с ней земли приватизированы ЗАО “Эсиэй”, которое основал председатель инвестиционной комиссии Торгово-промышленной палаты Республики Армения Саргис Агабекян. По вопросу законности приобретения этих земель возбуждено уголовное дело, а расширение свободной экономической зоны прекращено.
На состоявшемся 7 марта заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся ситуации вокруг этих территорий. “У нас были предварительные сведения отом, что высокопоставленные должностные лица, будучи заранее осведомлены о создании на этом месте свободной экономической зоны, приобрели соседние с ней земли по смехотворным ценам. И когда в прошлом году я посетил свободную экономическую зону “Мегри”, выяснилось, что там государственных земель фактически нет”,- сказал премьер.
Пресс-секретарь министра эконмического развития и инвестиций Анна Оганян сообщила Hetq.am, что в связи с возбуждением уголовного дела последующие этапы деятельности свободной экономической зоны “Мегри” не осуществляются.
В 2017 г. решениями правительства 356-А и 1595-А на территории нынешней укрупненной общины Мегри были созданы две СЭЗ. Организатором одной из них признано ООО “Свободная экономическая зона “Сюник”, второй - ЗАО “Свободная экономическая зона “Мегри”. Компания “СЭЗ “Сюник” основано в апреле 2014 г. Торгово-промышленной палатой Армении, а компания “СЭЗ “Мегри” – в августе 2017 г. Министерством экономического развития и инвестций. Правительство на основании заключения межведомственной оценочной комиссии приняло решение о том, что общая территория свободной экономической зоны “Сюник” должна составить около 32 га.
В администрации Сюника Hetq.am сообщили, что на момент принятия решения о создании СЭЗ указанные 32 га принадлежали ЗАО “Эсиэй”.
Последнее в августе 2014 г. приобрело на аукционе три участка площадью 20 га, 5 га и 7 га, заплатив за них соответственно 1 млн 540 тыс., 385 тыс. и 550 тыс. драмов.
Во время отчуждения указанные участки были собственностью общины Карчеван, а сам процесс отчуждения был организован на основании решения совета старейшин общины, которое было принято в июле 2014 г. На момент отчуждения кадастровая стоимость этих участков составляла 70 тыс. драмов за 1 гектар.
Но, как выяснилось, эти земли были приобретены в результате проведения фальшивых аукционов.
По данным полиции, в июле 2014 г. бывший председатель Комитета кадастра недвижимости Мартин Саргсян вместе со своим заместителем и другими чиновниками посетил общину Карчеван Сюникской области. М.Саргсян, показав руководителю общины на соседние с СЭЗ “Мегри” территории, сообщил, что в соответствии с проектом, разработанным по инициативе премьер-министра Овика Абрамяна, на этих землях будет создана свободная экономическая зона. Мартин Саргсян от своего имени и от имени главы правительства поручил старосте общины организовать процесс отчуждения указанных земель компании “Эсиэй”. Затем руководитель общины и представитель компании договорились о том, что последняя приобретет указанные территории на аукционе. Вместе с тем представитель “Эсиэй” отметил, что в день аукциона будет обеспечено формальное участие еще одного лица.
По данным Генпрокуратуры, в официальные документы руководителя Карчевана были включены ложные официальные сведения, составлен поддельный документ о якобы принятии решения советом старейшин, заверенный поддельной подписью. На основании этих ложных документов сопредельные с ЗАО “Свободная экономическая зона “Мегри” общинные земли путем аукциона были незаконно отчуждены ЗАО “Эсиэй”.
Отметим, что Мартин Саргсян, который в тот период был председателем Комитета кадастра, с 2013 года занимал должность председателя Торгово-промышленной палаты. Получается, что Саргсян был заинтересован в отчуждении этих земель своему партнеру Саргису Агабекяну.
Кроме того, в июле 2016 г. староста Карчевана путем организации формального аукциона отчуждил своему шурину Ромику Саргсяну три земельных участка площадью 1,378 га рядом с ЗАО “Свободная экономическая зона “Мегри”. Эти земли компания “СЭЗ “Мегри” приобрела 18 декабря 2017 г. на основании договора купли-продажи.
Согласно администрации Мегри, Ромик Саргсян купил участок у общины за 1 млн 707 тыс. драмов.
В администрации Сюникской области сообщили, что указанное решение совета старейшин Карчевана не содержало какого-либо спорного положения, и в областной администраии не могли предугадать, что через три года на данной территории может быть создана свободная экономическая зона.
12 февраля 2019 года было возбуждено уголовное дело по признакам злоупотребления должностными полномочиями и совершения должностного обмана.
Кто стоит за компанией?
ЗАО “Эсиэй” было учреждено в 2010 г. Адрес регистрации компании – подвальное помещение в жилом здании 1/18 на проспекте Азатутян. Собственником этой недвижимости являеятся 23-летняя Анна Агабекян, дочь председателя совета СЭЗ “Сюник” Саргиса Агабекяна, а его жена Нарине Тевосян занимает должность директора компании.
С.Агабекян был также советником бывшего президента Нагорно-Карабахской Республики Аркадия Гукасяна, представителем председателя Наионального Собрания НКР в Национальном Собрании Республики Армения.
19 апреля 2018 г., после подписания договора о создании в Сюнике свободной экономической зоны, Саргис Агабекян сообщил журналистам, что еще три года назад Торгово-промышленная палата предприняла шаги в направлении создания в Сюнике свободной экономической зоны. То есть когда в 2014 году было создано ООО “СЭЗ “Сюник”, Агабекян уже знал, что компания должна развернуть деятельность на этих территориях. И спустя несколько месяцев после учреждения “Эсиэй” купила эти земельные участки.
В беседе с Hetq.am С.Агабекян не упомянул о землях, приобретенных у общины Карчеван. Он не стал комментировать сведения полиции о том, что Мартин Саргсян, показав на старосте Карчевана на эти участки, сказал, чтобы он продал их компании “Эсиэй”. По словам Агабекяна, эта информация составляет тайну предварительного следствия.
“Я не могу подтвердить данное обстотятельство, потому что сам не участвовал в этом проессе и не знаю, что происходило”,- заявил Саргис Агабекян.
По его словам, компания приобрела земли с целью создания свободной экономической зоны или реализации других проектов.
“Мы согласились безвозмездно передать наши земельные участки компании палаты (“Свободная экономическая зона “Сюник”. – Авт.) с целью реализаии там проекта. Мы даже договорились о том, чтобы безвозмездно передать 25 процентов доли свободной экономической зоны “Сюник” Республике Армения”,- сказал Саргик Агабекян. Он уже обратился к премьер-министру Николу Пашиняну с письмом, в котором объяснил ситуацию.
Агабекян утверждает, что созданная по решению правительства свободная экономическая зона “Мегри” препятствует деятельности их свободной экономической зоны “Сюник”, о чем он уже поставил в известность правоохранительные органы.
“Наша программа провалилась. Посмотрите, когда была создана свободная экономическая зона “Сюник”. “Мегри” появилась после этого. В 2018 году мы подписали с иранской стороной договор, но нам не дали реализовать наш проект. Именно этот вопрос надо изучить. А кто помешал? Кто был в этом заинтересован? Вот что важно”,- отметил С.Агабекян.
Он не прокомментировал обвинение в том, что поручил старосте Карчевана привести на заседание по вопросу отчуждения земель формального участника аукциона. Агабекян отметил, что в настоящее время проводится следствие.
По словам Саргиса Агабекяна, он не знал о том, что на этих территориях будет создана свободная экономическая зона, отметил, что СЭЗ “Сюник” создали они, но на тот момент границы территории не были четко обозначены.
Мы связались с бывшим старостой Карчевана Арменом Аветисяном, при котором были проведены аукционы по продаже земель.
Последний пообещал ответить на все вопросы через час, но после этого перестал отвечать на наши телефонные звонки.
Судебные процессы против Саргиса Агабекяна
Оказывается, уже много лет проходят судебные проессы против Саргиса Агабекяна. По одному из судебных дел в июне 2010 г. ЗАО “Банк Эйч Эс Би Си Армения” заключило с компанией “Эско Конерн” договор кредитной линии. Тогда же с той же компанией был заключпен договор залога недвижимости, договор гарантии между банком и Саргисом Агабекяном, по которому последний являлся гарантом. Отметим, что Агабекян был учредителем и председателем ЗАО “Эско конерн”.
В рамках того же кредитного договора в октябре 2010 г. в него было внесено изменение. Были заложены несколько объектов недвижимости на проспектах Азатутян, Тигран Мец и на улице Бабаяна. Ряд помещений на проспекте Азатутян принадлежал Саргису Агабекяну на правах собственности.
Согласно материалам судебного дела, в 2010-2013 гг. Саргис Агабекян в рамках кредитного договора заплатил в общей сложности 3 млрд 98 млн 867 тыс. драмов, после чего банк должен был уступить все свои права С.Агабекяну. 5 февраля этого года ереванский суд общей юрисдикции удовлетворил иск Агабекяна.
Тогда же ЗАО “Эско-Конерн” было переименовано в ЗАО “АЛТЭ”. Согласно вынесенном в марте 2014 г. решению суда, ЗАО “АЛТЭ” было признано банкротом. В январе того же года иск о банкротстве подало ООО “ЕМЕСЕР”, разворачивающее деятельность в свободной экономической зоне “Поти” в Грузии.
Решением суда был утвержден окончательный список требований по делу о банкротстве компании, согласно которому Саргис Агабекян был зарегистрирован как должник с суммой долга около 499 млн драмов.
В настоящее время идет судебный процесс по иску о взыскании суммы, поданному ЗАО “Банк Эйч Эс Би Си Армения” против ЗАО “АЛТЭ”, Саргиса Агабекяна и членов его семьи. С целью обеспечения иска наложен арест на имущество С.Агабекяна, в том числе на долю ЗАО “Эсиэй”, являющегося собственником земель на территории СЭЗ.
Отметим, что несколько лет назад С.Агабекян оказался замешан в другой истории. 20 июня 2011 г. Специальная следственная служба в рамках уголовного дела о хищении у граждан путем мошенничества имущества в особо крупном размере задержала Агабекяна по подозрению в занятии ростовществом и доведении потерпевшего до тяжелого материального состояния.