Վարդան պապի Ծափաթաղը
Վարդան պապը ծնվել է Վայքի Բարձրունի գյուղում: Նրա հորը' Համբարձում Խաչատրյանին, 1937 թվականին «ժողովրդի թշնամի» պիտակով գնդակահարել են Երեւանի բանտի պատի մոտ: 1942 թվականին 16 տարեկանում կամավոր մեկնել է բանակ: Ռազմաճակատ չեն տարել, փոքր էր, 6 տարի ծառայել է Լենինականի (այժմ՝ Գյումրի) մոտ գտնվող գյուղատնտեսական մասում, իր մշակած կարտոֆիլով կերակրել գնդին: Հետո եկել է Երեւան, ամուսնացել, երկու տուն կառուցել տարբեր ժամանակներում, 50 տարի աշխատել Հայաստանի երկաթուղում: Կնոջ մահից հետո 2000թ. երկրորդ կնոջ հետ մեկնել է սահմանամերձ Գեղարքունիքի մարզի Ծափաթաղ գյուղ եւ նոր կյանք սկսել: Բնակություն է հաստատել լքված տներից մեկում, նոր այգի տնկել, կարտոֆիլ ու լոբի ցանել:
Մարդու այս տեսակի մեջ դրված' անվերջ ստեղծելու մեխանիզմը չի կարող կանգ առնել նույնիսկ 80 տարեկանում: Նա զարմանում է, երբ լսում է, թե ինչ-որ մեկն աշխատանք չունի, վատ է ապրում, ուտելու հաց չունի. այդպիսի պահերին նա ոչինչ չի պատասխանում, միայն նայում է սեփական ձեռքերին ու շուռումուռ տալիս դրանք: Երբեք ոչ մեկից ոչինչ չի խնդրել: 50 տարի աշխատած մարդուն պետությունը 11 հազար դրամից մի փոքր ավելի թոշակ է տալիս' ողորմության նման մի բան: Նրա մասին չեն հիշում անգամ հարազատ երկաթուղում, զավակները Երեւանում դժվար կյանքով են ապրում: Նա ոչ մեկից չի նեղանում, այդ տարիքում իրեն կերակրող հողի հետ է: Իր համար հաց է թխում, կերակրում հավերին: Զարմանում է' ի՞նչ են այդքան ճառում հեռուստաէկրանից, ի՞նչ են այդքան խոսում-բողոքում վատ սոցիալական վիճակից: Ինքը երբեք չի բողոքել: Մի բողոք ունի միայն' Աստծուց. երեք ամիս առաջ իրեն զրկեց սիրելի կնոջից' իր ընկերոջից: Նա մնաց մենակ, բայց, միեւնույն է, շարունակում է փայփայել հողը, իր երկու կատուներին ու շանը, կարտոֆիլ դնել ու լոբի ցանել:
Երբ համագյուղացիները, թռչնագրիպից վախենալով, մորթեցին բոլոր հավերը, Վարդան պապը քթի տակ փնթփնթաց. «Թռչնագրիպս ո՞րն է, մի ժամանակ էլ ասում էին չոմալակ ու մորթում էին, ես չմորթեցի»: Ու պահեց իր հավերը: Հիմա գյուղով գալիս ու Վարդան պապից ձու են ուզում: Նա անգամ չի էլ լսել գյուղնախարար Դավիթ Լոքյանի էն ասածը, թե «վարչապետն ասում էր' թռչնագրիպ չկա Հայաստանում, լրագրողներն ասում էին' կա, լրագրողներին լսեց գյուղացին ու հիմա հավ չունի»: Ինքը ոչ մեկին լսելու պետք չունի, իրեն պիտի լսեն, իր փորձին եւ իմաստնությանը:
Մի օր գիշերը բակից մի ուժեղ գմփոց լսեց. «Կարո՞ղ է հարեւան սարերից ռումբ գցեցին»,-մտածեց ու այդպես էլ բաց աչքով պառկեց մինչեւ առավոտ: Առավոտը տեսավ, որ քանդվել է ցախի մարագը. թեք սարի փեշը սեւահող է, կպցնող մի գրամ կավ չկա, հալոցքի ջուրն ու անձրեւաջուրը տալիս-քանդում են: Վարդան պապը փայտե հենարաններ տնկեց ու մենակ սկսեց վերականգնել պատը:
Ծափաթաղում, ուր ապրում է Վարդան պապը, մեր երկրի հակադրություններն ավելի են երեւակված, քան մի ուրիշ գյուղական բնակավայրում: Այստեղ են կառուցված Թուֆենկյան հյուրանոցն ու ռեստորանը: Հյուրանոցում հաճախ են լինում հայտնի մարդիկ, ովքեր իրենց քիթը դուրս չեն հանում հյուրանոցի շքեղություններից, զվարճանալով' մի հիսուն մետր այն կողմ գտնվող սահմանային սարերին նայում են հյուրանոցի համարի պատուհաններից, անգամ մի քանի մետր հեռու ծփացող Սեւանը նրանց համար մոծակատեղի է. ջիպից ծուլորեն մի քանի քայլ են գցում մինչեւ հյուրանոց եւ հյուրանոցից մինչեւ ջիպ: Նրանք չգիտեն Վարդան պապի մասին, նրանց մի օրվա ծախսածը Վարդան պապը կամաց-կամաց կարող է մի տարի ծախսել, բայց Վարդան պապը թքած ունի այդ ջիպերի վրա, նա իր կատվին մի ջիպի հետ էլ չի փոխի: Ուրախ է, որ նրանք չեն իջնում ջիպերից, չեն անցնում իր քայլած ծուռումուռ ճամփով եւ չեն զգում այն, ինչ ինքն է զգում:

Grandfather Vardan's Tsapatagh
Grandfather Vardan was born in the village of Bartzruni near Vayk. In 1937 his father Hambartzum Khachatryan was labeled an "enemy of the people" and executed by a firing squad at the Yerevan prison. In 1942, sixteen-year-old Vardan joined the army. Too young for the front, he served six years in the supply division of a brigade near Leninakan (now Gyumri), where he fed the brigade the potatoes he grew himself. Afterwards he came to Yerevan, married, built two homes and spent fifty years working for the Yerevan Railway. His wife died in 2000; he and his second wife started a new life in Tsapatagh, a border village in the Gegharkunik Marz. Moving into a house that had been abandoned, they planted fruit-trees, and potatoes and beans.
The impulse to create within a man like that does not cease even after eighty years. Vardan wonders when he hears that someone doesn't have a job, or lives poorly, or has nothing to eat. At those moments he doesn't say anything, he just looks at his own hands and turns them over. He has never asked anyone for anything. After fifty years of work the government gives him 11, 000 drams a month - more like alms than a pension. The railway no longer remembers him, and his two children live a hard life in Yerevan. He isn't angry at anyone though. Old as he is, he lives off the land. He bakes his own bread, and feeds the chickens. What he hears on TV surprises him; he wonders why people complain about hard times. He has never complained. His only complaint is with God, who three months ago left him without his beloved wife and friend. He is alone now, but continues to nurture the soil and two cats and a dog, and to plant potatoes and beans.
When the villagers, fearing bird flu, killed all their chickens, Vardan grumbled, "Bird flu? They said that before but I didn't kill a single bird." And he kept his chickens. Now the whole village comes to him for eggs. He never heard the minister of agriculture, David Lokyan, say that the prime minister said there was no bird flu in Armenia, or the journalists say the opposite. The villagers listened to the journalists, and now they don't have any chickens. Vardan doesn't need to listen to anyone; with his experience and wisdom, he is the one to listen to.
One night, he heard a loud explosion in the yard. "Could it be that it was a bomb from the mountains nearby?" he thought, and went back to sleep with one eye open. In the morning he saw that the firewood shed had collapsed. The mountain slope is covered in black soil, without a gram of clay, so rain causes mudslides that destroy everything in their path. Grandfather Vardan laid wooden foundations and, on his own, began to rebuild the walls.
In Tsapatagh, where Grandfather Vardan lives, the differences that exist in our country are more vividly expressed than in other villages. This is the home of the Tufenkyan Hotel and Restaurant. The hotel is frequented by well-known people who never leave its luxury, and laugh as they look at the border mountains only fifty meters from the windows of their hotel rooms. Even Sevan, a stone's throw away, is too mosquito-infested for them. They lazily walk from their jeeps to the hotel and back. They don't know about Grandfather Vardan, or that they spend more money in a day than he spends in a whole year. But Vardan doesn't give a damn about their jeeps; he wouldn't trade one of his cats for a jeep. It's fine with him that the hotel guests don't get out of their jeeps, don't follow the winding roads he has walked, don't feel what he feels. Grandfather Vardan's Tsapatagh is very different from theirs.