Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի և մյուսների գործը վերաբացելու դեմ բողոքը դռնփակ է քննվում
Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի և մյուսների վերաբերյալ գործը վերաբացելու որոշման դեմ մեղադրյալ Արաքս Դիլանյանի բողոքը կքննվի դռնփակ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Վարդան Գրիգորյանի, քիչ առաջ նման որոշում կայացրեց՝ նկատի ունենալով հանգամանքը, որ ՀՔԾ քննիչ Դավիթ Կոստանդյանը դատարան է ներկայացրել փաստաթղթեր, որոնք, նրա պնդմամբ, նախաքննական գաղտնիք են պարունակում:
Քննիչը նիստը դռնփակ քննելու վերաբերյալ միջնորդությունը ներկայացրել էր նախորդ դատական նիստին, սակայն դատարանը պահանջել էր տրամադրել այն փաստաթղթերը, որոնք պետք է հետազոտվեն, և ըստ քննիչի, նախաքննական գաղտնիք են պարունակում: Այն պահից սկսած, երբ քննիչը ներկայացրեց փաստաթղթերը, դատարանը որոշեց գործը դռնփակ քննել:
Րոպեներ անց նիստն ավարտվեց: Ինչպես պարզվեց, դատարանը ներկայացված նյութերին ծանոթանալու համար է հետաձգել նիստը: Դրանց բովանդակությանը ծանոթանալուց, կողմերի դիրքորոշումները ճշտելուց հետո դատարանը նորից կանդրադառնա նիստի քննությունը դռնփակ շարունակելու կամ գործը դռնբաց քննելու հարցին:
Նշենք, որ Արամ Հարությունյանը մեղադրվում է 14 մլն դրամ կաշառք ստանալու և փողերի լվացման մեջ: Նրա մասնակցությամբ գործը հարուցվել է 2015 թվականին, ապա կարճվել ապացույցների անբավարարության հիմքով: Կարճման որոշումը կայացվել է 2017 թվականի փետրվարին, գործի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է կարճման որոշումը, սակայն 2018 թվականի հունիսի 7-ին՝ այն ժամանակ, երբ Հայաստանում արդեն իշխանափոխություն էր եղել, գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը գործարար Սիլվա Համբարձումյանի բողոքի հիման վրա վերացրել է կարճման, մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու վերաբերյալ որոշումը: Այժմ գործի նախաքննությունը շարունակվել է: Հարությունյանը, ինչպես նաև գործով այլ մեղադրյալներ գտնվում են հետախուզման մեջ:
Գործի վերաբացման որոշման օրինականությունը բողոքարկել է գործով մեղադրյալ Արաքս Դիլանյանը, նիստին մասնակցում են նաև շահագրգիռ անձանց՝ Արամ Հարությունյանի և մեկ այլ մեղադրյալ Վիկտոր Մարտիրոսյանի պաշտպանները:

Дело бывшего министра охраны природы Арама Арутюняна и других лиц будет рассматриваться за закрытыми дверями
Жалоба на решение о возобновлении дела бывшего министра охраны природы Арама Арутюняна и других лиц, поданная обвиняемой по данному делу Аракс Диланян, будет рассматриваться за закрытыми дверями. Такое решение немногим ранее принял ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Вардана Григоряна. Суд учел то обстоятельство, что следователь Даид Костандян представил в суд документы, которые, по его утверждению, составляют тайну предварительного следствия.
Ходатайство о проведении судебного заседания в закрытом режиме следователь представил на предыдущем заседании, однако суд потребовал предоставить подлежащие исследованию документы, которые, по словам следователя, содержат следственную тайну. После того, как документы были предоставлены, суд принял решение о проведении заседания за закрытыми дверями.
Отметим, что судебное заседание длилось несколько минут и было отложено, поскольку судье предстояло ознакомиться с полученными документами.
Арам Арутюнян обвиняется в получении взятки в размере 14 млн драмов и отмывании денег. Дело против экс-министра охраны природы было возбуждено в 2015 г., но вскоре закрыто за недостаточностью улик. Решение о закрытии дела было принято в феврале 2017 г. и было утверждено осуществляющим надзор прокурором. Однако 7 июня 2018 г., после смены власти в Армении, генпрокурор Артур Давтян на основании жалобы предпринимательницы Сильвы Амбарцумян отменил решение о закрыьии дела. В настоящее время следствие по данному делу продолжается. Арам Арутюнян и проходящие по этому делу другие лица объявлены в розыск.