25 մլն դրամ՝ խաչի և անվանացուցանակի համար
Արմավիրի մարզում համայնքների սկզբնամասերում խաչերի տեղադրումը համատարած բնույթ է կրում: Համայնքապետերը խաչերի տեղադրման գումարները տրամադրում են հենց համայնքային բյուջեից: Որոշ համայնքներում էլ խաչեր տեղադրում են գյուղում ծնված, բայց այլ վայրերում բնակվող գործարարները:
Մարզի Սարդարապատ համայնքի մուտքի հատվածում վեր է խոյանում մետաղական կառուցվածքով 19 մետրանոց խաչը և լուսադիոդային լուսավորությամբ 12 մետրանոց «Սարդարապատ» անվանացուցանակը: Այս ամենի համար համայնքային բյուջեից ծախսվել է 25 մլն դրամ:
Խաչը կանգնեցվել է Հայաստանի առաջին Հանրապետության և Սարդարապատի հերոսամարտի 100 ամյակի առիթով:
«Հաշվի առնելով, որ այդ տարելիցը բոլոր սարդարապատցիների համար նվիրական էր, ուստի համայնքի ավագանու և ազգաբնակչության հետ միասին որոշեցինք արժանավայել ներկայանալ այդ տարելիցին, և այդ կապակցությամբ որոշվեց համայնքի մուտքի հատվածում կառուցել մետաղական կոնստրուկցիայով խաչ և օրգանական ապակիներով լուսադիոդային լուսավորությամբ «Սարդարապատ» անվանումը տառերով»,- հիմնավորում է Սարդարապատի համայնքապետ Բաբկեն Վարդանյանը:
Խաչի օրհնման և բացման տոնական միջոցառումը տեղի է ունեցել 2018թ. մայիսի 26-ին, որն ուղեկցվել է գյուղի եկեղեցու բակում մատաղի արարողությամբ և ճաշկերույթով: Խաչի տեղադրումը՝ որպես «ձեռքբերում», նշված է նաև համայնքապետի 2018թ. հաշվետվության մեջ:
Նշենք, որ Սարդարապատ գյուղում բազմաթիվ չլուծված հարցեր կան, որոնց համար այդպես էլ համայնքային բյուջեից գումար չի գտնվում: Օրինակ, կապիտալ վերանորոգման կարիք ունի մանկապարտեզը, ոռոգման ցանցը և այլն: Ավելին, դեռևս 2018թ. ապրիլի 26-ին Սարդարապատի ավագանին տվել է համաձայնություն, որ համայնքը գյուղի մանկապարտեզի էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված շինարարական աշխատանքներ կատարելու համար մինչև 35 մլն դրամի չափով վարկ ստանա «ԱԿԲԱ- ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ից:
Մարզի Մայիսյան գյուղի սկզբնամասում ևս խաչ է տեղադրվել: Իհարկե, այս գյուղում խաչը 19 մետրանոց չէ, սակայն, ունի քարե պատվանդան, իսկ գիշերային ժամերին լուսավորվում է:
«Ամբողջ հանրապետությունում ամեն գյուղ իր սկզբնամասում խաչ էր տեղադրում: Դե, նկատելով, որ դա բոլորի համար ընդունելի կարգ է՝ մեր գյուղում էլ չկա այդ խաչը, ավագանու նիստով որոշեցինք խաչը տեղադրել»,- ասում է Մայիսյանի համայնքապետ Եսայի Մովսիսյանը:
Խաչի տեղադրման նպատակով համայնքային բյուջեից ծախսվել է 950.000 դրամ, որի մեջ մտել է նաև լուսավորության համար 800 մետրից էլեկտրաէներգիայի մալուխների անցկացումը: Երկաթից պատրաստված խաչի գինը կազմել է 700 հազար դրամ:
Մայիսյանը նույնպես բազմաթիվ խնդիրներ ունի, որոնց համար գումար այդպես էլ չի տրամադրվումհամայնքային բյուջեից: Քարուքանդ վիճակում են համայնքի ճանապարհները, կիսավեր վիճակում է համայնքային մանկապարտեզը և այլն:
Լուսագյուղ համայնքում ևս խաչ է տեղադրվել, սակայն, համայնքապետ Սարիբեկ Կարապետյանի խոսքերով՝ խաչը տեղադրել է գյուղի բնակիչներից մեկը, ով Ամերիկայում է ապրում: Խաչը տեղադրված է միջպետական նշանակության ճանապարհի հարևանությամբ: Ս. Կարապետյանի խոսքով, քանի որ այդ տարածքում հենց խաչ պիտի դրվեր, իրենք մերժել չէին կարող և թույլատրել են, որ քաղաքացին իր միջոցներով այն տեղադրի:
«Համայնքային ոչ մի միջոց չենք ծախսել, ամբողջովին քաղաքացու կողմից է պատրաստվել խաչն ու տեղադրվել: Մենք միայն մասնակցել ենք բացման արարողությանը»,- ասում է Սարիբեկ Կարապետյանը:

Armavir’s Sardarapat Village: 25 Million AMD for a Cross and Road Sign
They are a symbolic indicator that the traveler is headed towards Etchmiadzin, the seat of the Armenian Apostolic Church
These crosses, large and small, have been paid for by funds allocated from individual community budgets.
The 19-meter metal cross pictured above, at the entrance to the village of Sardarapat, was installed in 2018, to commemorate the 100th anniversary of the first Republic of Armenia.
The community paid 25 million drams ($51,400) to erect the cross and the nearby 12-meter Sardarapat LED road sign.
Sardarapat Village Mayor Babken Vardanyan says the cross and road marker were approved by the municipal council and residents to commemorate an eventful anniversary – the 1918 Battle of Sardarapat.
A festive ceremony, replete with a blessing of the cross and a requiem dinner, officially opening the two structures took place on May 26, 2018.
The 2018 annual Sardarapat financial report boasted that the cross was an “achievement” for the community of some 5,000 residents.
Sardarapat, however, doesn’t seem to be able to find money in the budget to renovate its kindergarten or the irrigation water system, both desperately in need of repair.
While money from the Sardarapat village budget was used to install the cross, the municipal council, in 2018, approved a decision to take a 35-million loan from ACBA-Credit Agricole Bank to fund work designed to increase the energy efficiency at kindergarten.
A cross has also been erected outside the Armavir village of Mayisyan. While not as tall as the Sardarapat cross, it sits on a stone pedestal and lights up at night.
“Crosses were being installed at the entrance of every village in the country. Noting that this was the accepted norm, and that our village lacked one, the council approved the installation of a cross,” says Mayisyan Mayor Yesayi Movsisyan.
The village spent 950,000 drams to erect the cross. Meanwhile, Mayisyan’s kindergarten remains dilapidated and the roads need repairing.
Lusagyugh is another Armavir village with a cross. Mayor Saribek Karapetyan notes that a benefactor in America, a former village resident, paid for it.
“We didn’t spend any community money. It was totally paid for by one individual. We just attended the opening ceremony,” Karapetyan says.