«Պարոն Քոչարյանի դեմ առանձնապես ցուցմունք տվող չկա»,- ասում է պաշտպանը
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի դեմ բողոքների գործով դատական նիստն այսօր ընդմիջվեց, այն կշարունակվի վաղը՝ ապրիլի 5-ին: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը: Վերջինիս խոսքով՝ այսօրվա նիստի ընթացքում ներկայացրել է իի բողոքի 40 %-ը:
Ապրիլի 6-ին լրանում է Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի վերաբերյալ քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու` նախաքննական մարմնի տրամադրած ժամկետը: Պաշտպանները նախկինում բարձրաձայնել են այն մասին, որ տրամադրված ժամկետը բավարար չէ ծավալուն գործի նյութերին ծանոթանալու համար: Հայկ Ալումյանն ասաց, որ իրենք քննիչի որոշումը բողոքարկել են դատախազություն, սակայն բողոքը մերժվել է: Ըստ պաշտպանի՝ ամենայն հավանականությամբ Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը մերժման մասին որոշումը բողոքարկել է դատարան:
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք գործի նյութերում առկա՞ են շոկային դրվագներ, ինչպես ասում է «Մարտի 1-ի» գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանը, Ալումյանը պատասխանեց, որ գործում չկան այնպիսի հանգամանքներ, որոնց մասին հանրությունը տեղյակ չի եղել: «Բայց, երբ ես տեսնում եմ սպանվածի վերաբերյալ փորձագիտական.եզրակացություն, դա, իկարկե, շոկային է»,- ասաց պրն. Ալումյանը:
Հարցին՝ գործում Քոչարյանի դեմ անսպասելի ցուցմունքներ կա՞ն, Ալումյանը պատասխանեց, որ պարոն Քոչարյանի դեմ առանձնապես ցուցմունք տվող չկա:

Никто особо не дал показаний против господина Кочаряна, утверждает адвокат Алумян
Сегодняшнее судебное заседание по жалобам на меру пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна отложено на завтра. Как сказал журналистам адвокат Кочаряна Айк Алумян, сегодня он представил лишь 40 процентов своей жалобы. 6 апреля истекает срок, предоставленный органом предварительного следствия для ознакомления с материалами уголовного дела Роберта Кочаряна, Армена Геворкяна, Юрия Хачатурова и Сейрана Оганяна.
Ранее адвокаты утверждали, что предоставленного им срока недостаточно для ознакомления с материалами уголовного дела. По словам Айка Алумяна, решение саледователя они обжаловали в прокуратуре, однако их жалоба была отклонена. Алумян отметил, что другой адвокат Кочаряна, Ованнес Худоян, по всей видимости, обжаловал это решение в суде.
На вопрос, имеются ли в материалах уголовного дела шоковые эпизоды, как утверждает представитель правопреемников потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваге Григорян, Алумян ответил, что в деле нет таких обстоятельств, о которых общественность не была бы осведомлена. “Но когда я вижу экспертное заключение об убитом, то это, конечно, вызывает шок”,- отметил г-н Алумян.
На вопрос, имеются ли в деле Кочаряна неожиданные показания, адвокат сказал, что никто особо не дал показаний против господина Кочаряна.