Վերաքննիչ դատարանը շարունակում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքների քննությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, այսօր շարունակվում է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքների քննությունը:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի պաշտպանները բողոքարկում են նրա կալանքի ժամկետը երրորդ անգամ երկարացնելու և իրենց ներկայացրած գրավի միջնորդությունը մերժելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Դատախազությունն էլ բողոք է ներկայացրել որոշման դեմ՝ նրան վերագրվող կաշառքի հոդվածում հիմնավոր կասկածի բացակայության և թաքնվելու վտանգ չլինելու մասով:
Բողոքների քննությունը սկսվել է երեկ: Դատական նիստի ընթացքում դատախազությունն ավարտել է բողոքի ներկայացումը, իսկ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը հասցրել է ներկայացնել միայն իր բողոքի մի մասը:
Քոչարյանն ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր, ներկա է նիստին:
Նշենք, որ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը, քննելով Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը, փետրվարի 15-ին նրան կալանավորելու որոշում էր կայացրել, բայց գտել, որ նրան վերագրվող կաշառքի դրվագում հիմնավոր կասկած առկա չէ: Բացի այդ, դատարանը նաև գտել էր, որ առկա չէ Քոչարյանի թաքնվելու վտանգ:
Երկրորդ նախագահը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ: Նրա, ինչպես նաև «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալներ Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի վերաբերյալ գործով նախաքննությունն ավարտվել է և պաշտպաններին ժամանակ է տրամադրվել գործի նյութերին ծանոթանալու համար:

В Апелляционном суде продолжается рассмотрение жалоб по делу об избрании меры пресечения Роберту Кочаряну
Сегодня в Апелляционном суде под председательством судьи Рузанны Барсегян продолжилось рассмотрение жалоб по делу об избрании меры пресечения второму президенту РА Роберту Кочаряну.
Напомним, что адвокаты Кочаряна обжаловали решение суда о продлении в третий раз срока его ареста и решение суда первой инстанции об отклонении ходатайства об освобождении экс-президента под залог. В свою очередь прокуратура подала жалобу на решение суда об отсутствии обоснованного подозрения в приписиываемой Роберту Кочаряну статье УК о получении взятки.
Вчера суд приступил к рассмотрению жалоб. В ходе вчерашнего судебного заседания прокуратура завершила представление своей жалобы, а адвокат Кочаряна Айк Алумян успел изложить часть своей жалобы.
Кочарян присутствовал на заседании и вчера, и сегодня.
Отметим, что судья Армен Бекташян, рассмотрев ходатайство Специальной следственной службы о продлении срока ареста Роберта Кочаряна, 15 февраля принял решение о его аресте, но посчитал, что обоснованное подозрение в приписываемой ему статье УК о получении взятки отсутствует.
Второй президент РА обвиняется в свержении конституционного строя страны и получении взятки в особо крупном размере. Предварительное следствие по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 г. в Ереване, в рамках которого обвинение предъявлено Роберту Кочаряну, Армену Геворкяну, Юрию Хачатурову и Сейрану Оганяну, уже завершено. Защитникам предоставлено время для ознакомления с материалами дела.