Ջրաշենի համայնքապետարանի աշխատակիցները 3 ամիս աշխատավարձ չեն ստացել
Մոտ 3 ամիս է՝ Արմավիրի մարզի Ջրաշենի համայնքապետարանի աշխատակիցներն աշխատավարձ չեն ստանում: Համայնքապետ Լևոն Վարդանյանի ասելով՝ համայնքապետարանի հաշիվներն արգելանքի տակ են դրվել պետեկամուտների կոմիտեի կողմից՝ 2017-2018թթ. աշխատավարձերի հետ կապված վճարները չկատարելու պատճառով:
Համայնքապետի խոսքերով՝ ՊԵԿ-ում հարուցվել է երկու վարույթ՝ մի դեպքում 600 հազար դրամի, մյուս դեպքում՝ 1 մլն 600 հազար դրամի չափով: Ընդհանուր պարտքը կազմում է մոտ 2 մլն 200 հազար դրամ, որի հետ կապված էլ հաշիվներն արգելանքի տակ են:
Լևոն Վարդանյանը պաշտոնը ստանձնել է 2019թ. հունվարի 8-ին և այդ օրվանից հաշիվները եղել են արգելանքի տակ: Հարկերը հավաքագրվում են և մոտք արվում, սակայն այդ գումարները ևս մնում են արգելանքի տակ, և հնարավոր չէ նույնիսկ հավաքագրածով աշխատավարձ վճարել:
«Այս պահին հաշվի ենք առնում առաջին անհրաժեշտության ծախսերը, որոնցից մեկը խմելու ջրի էլեկտրաէներգիայի ծախսերն են: Դա մի կերպ կարողանում ենք ապահովել»,-ասում է Լևոն Վարդանյանը:
Ջրաշենի ավագանին ուղիներ է փնտրում համայնքում առաջին անհրաժեշտության աշխատանքներն իրականացնելու համար, հակառակ դեպքում՝ գյուղում իրավիճակը դուրս կգա վերահսկողությունից: Ավագանին մարտի 6-ին արտահերթ նիստ էր հրավիրել՝ ճանապարհների առուների մաքրման աշխատանքներն առաջնային անհրաժեշտություն համարելու համար, սակայն, հաշվի առնելով, որ «համայնքապետարանի բոլոր հաշիվները կալանքի տակ են, որոշեց կատարված աշխատանքի դիմաց ներգրավված անձանց վճարել կանխիկ»:

Работники администрации Джрашена три месяца не получают зарплату
Работники администрации общины Джрашен Армавирской области уже три  месяца не получают зарплату. По словам старосты общины Левона Варданяна, в 2017-2018 гг. Комитет госдоходов наложил арест на счета администрации, что было связано с неуплатой платежей по зарплате.
По словам старосты, в Комитете госдоходов были возбуждены два производства – на сумму 600 тысяч и 1 млн 600 тысяч драмов.
Общая сумма задолженности составляет 2 млн 200 тыс. драмов. Именно на эти средства и наложен арест.
Левон Варданян вступил в должность главы администрации 8 января 2019 г. И с этого дня на счета наложен арест. Налоги собираются и оприходуются, но эти суммы тоже оказываются под арестом, что не позволяет платить зарплату даже за счет собираемых средств.
“В настоящее время мы осуществляем расходы первой необходимости, в частности на электроэнергию, которая используется для водоснабжения”,- сказал Л.Варданян.
Совет старейшин Джрашена ищет пути для выполнения в общине первоочередных работ, в противном случае ситуация в общине выйдет из-под контроля.
6 марта совет старейшин созвал внеочередное заседании, чтобы признать расчистку придорожных каналов работой первой необходимости. Однако с учетом того, что “все счета администрации находятся под арестом, было  принято решение заплатить выполнившим эти работы лицам наличными”.