Մեկնարկել է Փաշինյանի այցը Եվրոպայի խորհուրդ. վարչապետը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 10-ի երեկոյան ժամանել է Ստրասբուրգ. ապրիլի 11-ին սկսվել է Հայաստանի վարչապետի աշխատանքային այցը Եվրոպայի խորհուրդ:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Փաշինյանի առաջին հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեի հետ էր: Մինչ հանդիպումը վարչապետ Փաշինյանը գրառում է կատարել ԵԽԽՎ նախագահի «Ոսկե գրքում»:
ԵԽԽՎ նախագահը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի այցը Եվրոպայի խորհուրդ` նշելով, որ ուրախ է Նիկոլ Փաշինյանին կրկին հանդիպելու համար` այս անգամ արդեն Ստրասբուրգում: Նա գոհունակություն է հայտնել մարտի վերջին Հայաստան կատարած իր այցի կապակցությամբ, որի շրջանակում արդյունավետ հանդիպումներ և քննարկումներ է ունեցել Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության հետ, ելույթով է հանդես եկել Ազգային ժողովում և մասնակցել է Երևանում «Եվրոպայի հրապարակի» բացմանը:
Լիլիան Մորի-Պասկիեն նշել է, որ Հայաստանի վարչապետի այցի հագեցած օրակարգը` բարձր մակարդակի հանդիպումներ ԵԽ պաշտոնյաների հետ, Հայաստանի վարչապետի ելույթը ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստին, «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնապես բացումը վկայում է Հայաստան-ԵԽ գործընկերության արդյունավետ ընթացքի և այն խորացնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին: ԵԽԽՎ նախագահի խոսքով` ԵԽ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության հաստատման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում այս տարվա մարտի վերջին Երևանում ԵԽԽՎ նախագահի հետ ունեցած հանդիպումը և ուրախ է կրկին տեսնել Լիլիան Մորի-Պասկիեին` այս անգամ Ստրասբուրգում: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵԽ և ԵԽԽՎ լիարժեք անդամ է, և գոհունակություն հայտնել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության ընթացքից, որի բարձր մակարդակը վերահաստատվեց մարտ ամսին ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողների և ԵԽԽՎ նախագահի այցերի արդյունքներով, Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական վիճակի վերաբերյալ զեկույցով և գնահատականներով:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԵԽ գործընկերության 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող քայլերին և կարևորել դրա շրջանակում երկուստեք ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը բարեփոխումների մեծ օրակարգ ունի, և այդ գործում ԵԽ աջակցությունը կարևոր է: ԵԽԽՎ նախագահը ողջունել է մեր երկրում ժողովրդավարական փոփոխությունների իրականացումը և վերահաստատել մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության զարգացման և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամությունը:

Pashinyan Begins Visit to Council of Europe: Meets with PACE President Liliane Maury Pasquier
Nikol Pashinyan first met with PACE President Liliane Maury Pasquier. Before the meeting, Prime Minister Pashinyan signed the Golden Book of the PACE President.
The PACE President welcomed the Prime Minister’s visit to the Council of Europe, noting that she was glad to meet with Nikol Pashinyan again, this time in Strasbourg. She expressed satisfaction with her visit to Armenia at the end of March, during which she held fruitful meetings and discussions with Armenia’s leadership, made a speech in the National Assembly of the Republic of Armenia and attended the opening of Europe Square in Yerevan.
Liliane Maury Pasquier noted that the RA Prime Minister’s hectic visit agenda - high-level meetings with CoE officials, the Premier’s speech at the PACE spring plenary session, the official opening of the Armenia’s Velvet Revolution exhibition – testifies to the effectiveness of CoE-Armenia cooperation and the sides’ willingness to deepen it. The PACE President noted that the Council of Europe is set to cooperate with Armenia in strengthening democratic institutions, protecting human rights and enhancing the rule of law.
Thankful for the reception, the Armenian Prime Minister said he had kept warm memories of his late March meeting with the PACE President in Yerevan and was glad to see Liliane Maury Pasquier again, this time in Strasbourg. Emphasizing that Armenia is a full member of the Council of Europe and PACE, the Premier expressed satisfaction with the ongoing cooperation with the Council of Europe, the high level of which was reflected in the outcome of late March visits paid to our country by the PACE Co-Rapporteurs and the PACE President, as well as in the report on Armenia’s democratic situation.
The parties discussed the prospects of cooperation between Armenia and the Council of Europe. They referred to the steps implemented under the 2019-2022 CoE-Armenia Partnership Action Plan and prioritized the full implementation of the commitments assumed by the sides.
Nikol Pashinyan noted that the Armenian government has developed an ambitious reform agenda, and the Council of Europe’s support is crucial in this respect. The PACE President welcomed the democratic changes underway in our country and reaffirmed their readiness to assist Armenia in the promotion of human rights, democracy and the rule of law.