Աննա Աստվածատրյան Թերքոթը համագործակցում է Արմենիա Թրի Փրոջեքթի հետ Բաքվի վայրագությունների 30-րդ տարելիցին Հիշատակի Անտառ տնկելու համար
Գրող, մարդկանց իրավունքների պաշտպան, Բաքվի փախստական Աննա Աստվածատրյան Թուրքոթը նախաձեռնեց դրամահավաք Բաքվի վայրագությունների գալիք 30-րդ տարելիցին Հիշատակի Անտառ տնկելու համար։ Հիշատակի անտառը կտնկվի Թալինում, Հայաստանում։ 30 տարվա ընթացքում, Ադրբեջանում հայերի վերջին ջարդերից սկսած, Ադրբեջանի հայկական համայնքի բոլոր հետքերն ու դրա աջակցությունը պատմությանն ու կրոնի մշակույթը համակարգայինորեն վերացվել են Ադրբեջանի ներկայիս կառավարման ռեժիմի կողմից։ Անտառը վառ կպահի Ադրբեջանի կենսունակ ու տաղանդավոր հայկական համայնքի կորստի ու փրկության հիշատակը։
Այս նախաձեռնությունը հնարավոր է դառնում աշխարհասփյուռ նվիրատուների ու Արմենիան Թրի Փրոջեքթի (տեղակայված Երևանում ու Ոբուրնում, Մասսաչուսեթս) աջակցության շնորհիվ։ Անտառ տնկելը Հայաստանում կստեղծի մի վայր, որտեղ կարելի կլինի սգալ անմեղ զոհերի, սիրելիների ավերված գերեզմանների ու Ադրբեջանի հայկական համայնքի կորցրած մշակույթի համար։ Այս նախաձեռնությունն ու դրա գոյությունը կքաջալերեն այս չարագործ մեղքերից գոյատևածներին, ովքեր փախան՝ սփռվելով աշխարհով մեկ և ստեղծելով հաջողակ կյանք իրենց համար աշխարհի բոլոր ծայրերում։ Ադրբեջանից փախուստի դիմած հայերն ու Արմենիան Թրի Փրոջեքթը հավատով են նայում ապագային, ինչպես որ այս ծրագիրը, որը մի ներդրում է Հայաստանի հաջորդ սերնդի առողջության ու բարեկեցության մեջ։
Շուրջ 200 հայեր և օտարերկրացիներ ամբողջ աշխարհից նվիրատվեցին 15․000 դոլլար Թալինում Հիշատակի Անտառը ստեղծելու համար։ Աննա Աստվածատրյան Թերքոթի և ԷյԹիՓի-ի մոտ այս գաղափարը ծագեց 2018թ․ գարնանը, հայերի Սումգայիթյան ջարդերի 30-րդ տարելիցի ընթացքում։ Նրանք աշխատել ու պլանավորել են այս ծրագիրը մեկ տարի։
Հիշատակի Անտառը տնկվում է Թալինի ծայրամասում գտնվող 2 հեկտար հողի վրա։ 2000 ծառերից 500 մրգատու ծառեր են՝ Թալինին ու շրջակա համայնքին բերք մատակարարելու համար։ Այս հողակտորը եղել է մի հին անտառ, որը տնկված է եղել Սովետական Միության ժամանակներում ու ոչնչացվել 1990-ականներին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից էներգիայի շրջափակման ճգնաժամի ընթացքում։
Ի հավելումն անտառի հիմնմանը, ԷյԹիՓի-ն նաև կընդլայնի իր բնապահպանական կրթական ծրագրերը Թալինում 2019-2020թթ․-ին։ ԷյԹիՓի-ի բնապահպանական կրթության թիմը կայցելի քաղաք՝ կազմակերպելու մի շարք դասընթացներ պլաստիկի օգտագործման նվազեցման համար և կներկայացնի, թե ինչու է բնապահպանությունը կարևոր տեղական, ազգային ու համաշխարհային մասշտաբով։
ԷյԹիՓի-ն ու Թալինի համայնքը ծառերի մեծ մասը տնկել են նոյեմբեր ու ապրիլ ամիսներին։ Աննա Աստվածատրյան Թերքոթը կայցելի Թալին մայիսի 7-ին, ժամը 11։00-ին, երբ վերջին 100 ծառերը կտկնվեն։ Հիշատակի Անտառն ու անտառի մուտքի խաչքարը կօրհնվեն եկեղեցու կողմից։

Анна Аствацатурян Теркотт сотрудничает с «Армения Три Проджектс» для посадки Леса Памяти 30-летия погромов в Баку
Писатель, правозащитник, беженка из Баку Анна Аствацатурян Теркотт инициировала сбор средств для посадки Леса Памяти предстоящего 30-летия погромов в Баку. Лес Памяти будет посажен в Талине, Армения. За 30 лет, начиная с последних армянских погромов в Азербайджане, все следы армянской общины и его роли в истории, религии и культуры системно уничтожались нынешним правящим режимом в Азербайджане. Лес ознаменует сохранение памяти потери и спасения жизнеспособной и талантливой армянской общины Азербайджана.
Эта инициатива становится возможной, благодаря поддержке доноров со всего мира и «Армениан Три Проджект» (размещена в Ереване и Ворбурне, Массачусетс). Посадкой леса в Армении будет создано место, где можно воздать дань уважения разрушенным могилам невинных жертв, любимых и потерянной культуре армянской общины Азербайджана. Эта инициатива и факт ее наличия поощрят выживших в этих злодеяниях во всех уголках земли. Бежавшие из Азербайджана армяне и «Армениан Три Проджект» с верой смотрят в будущее в лице этой программы, которая является вкладом в здоровье и благосостояние будущего поколения.
Около 200 армян и иностранцев со всего мира пожертвовали 15.000 долларов для создания Леса Памяти в Талине. У Анны Аствацатурян Теркотт и ЭйТиПи эта идея возникла весной 2018г, когда отмечалось 30-ая годовщина армянских погромов в Сумгаите.
Посадка Леса Памяти осуществляется на территории в 2 гектара на окраине Талина. 500 деревьев из 2000 – фруктовые, для снабжения Талина и окружающих общин урожаем. Этот участок земли в прошлом был лесом, который был посажен в годы Советского союза и был вырублен в 1990-ые в ходе энергетического кризиса из-за блокады Азербайджаном и Турцией.
В дополнение к основанию леса, ЭйТиПи также расширит свои экологические образовательные программы в Талине в 2019-2020гг. Команда ЭйТиПи по экологическому образованию посетит город для организации курсов с целью снижения потребления пластика и представит, почему экология важна в локальном, национальном и глобальном масштабах.
ЭйТиПи и община Талина большую часть деревьев посадили в ноябре и апреле. Анна Аствацатурян Теркотт посетит Талин 7 мая, в 11:00, когда будут посажены последние 100 деревьев. Лес Памяти и хачкар у входа в лес буду освящены Церковью.