Վարչապետ Փաշինյանը ծանոթացել է Ագրարային համալսարանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի ուղեկցությամբ այցելել է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան: Շրջայցի ընթացքում Ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը վարչապետին է ներկայացրել իրականացվող բարեփոխումներն ու առաջիկա ծրագրերը:
Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը եղել է բուհի լաբորատորիաներում՝ ծանոթացել դրանց վերազինմանը միտված քայլերին, այցելել գինեգործության ուսումնական կենտրոն:
Նշվել է, որ բուհում իրականացվող բարեփոխումների առաջին փուլում կատարվել են կառուցվածքային փոփոխություններ՝ ֆակուլտետների և ամբիոնների թվի օպտիմալացում, բուն ուսումնական գործընթացի բովանդակային ու ձևակարգային փոփոխություններ՝ թելադրության բացառում, Moodle հարթակի ստեղծում, ինտերակտիվ մեթոդների կիրառում, դասաժամի կրճատում, համակարգչային ծրագրակազմերի գծով մասշտաբային ինտենսիվ վերապատրաստումներ դասախոսների և ուսանողների համար և այլն։ Այժմ ներդրման փուլում է էլեկտրոնային թեստավորման համակարգը։ Արդեն ներդրվել են ուսումնական գործընթացի կառավարման ավտոմատացման E-buh համակարգը և էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության Mulberry-2 համակարգը։ Սրանք, ըստ ռեկտորի, ակնհայտորեն հեշտացնում ու արդյունավետ են դարձնում դասախոսների ու աշխատակազմի աշխատանքը։
Վարդան Ուռուտյանի խոսքով, բարեփոխումներն ընթանում են տարբեր ուղղություններով՝ մասնագիտական կրթական ծրագրերի օպտիմալացում և արդիականացում, դասախոսների վերապատրաստում, կրթություն-գիտություն-
Բուհում ներդրվում են ֆինանսավորման և ֆոնդագոյացման նորարարական մեխանիզմներ, մասնավորապես աշխատանքներ են իրականացվում ավանդաշնորհային (endowment) ֆոնդի ստեղծման ուղղությամբ։ Ստեղծվում և ամրապնդվում են հիմնադրամների, բարերարների, Սփյուռքի կազմակերպությունների հետ գործնական ու բարեկամական հարաբերություններ։
Վարդան Ուռուտյանն ասել է, որ բուհը նախատեսում է անցնել բակալավրիատի 4 տարվա և մագիստրական 2 տարվա կրթական ծրագրերին։ Ռեկտորի խոսքով՝ շուտով կստեղծվի նաև գիտելիքների ստուգման և թեստավորման նոր կենտրոնը, որի համար բուհը 36 մլն դրամի նվիրատվություն է ստացել բոստոնահայ բարերար ընտանիքի կողմից:
Այս առումով, վարչապետը նշել է, որ բարերարների ներգրավումը տարբեր ծրագրերում լավ է, բայց հաշվի առնելով պետական միջոցների ավելացման միտումը՝ պետք է ըստ առաջնահերթությունների ծրագրերը հստակ ժամանակացույցով ներկայացնել նաև կառավարությանը՝ ստանալ ֆինանսավորում և լուծել խնդիրները պետական մակարդակով:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Ագրարային համալսարանի զարգացումը՝ ընդգծելով, որ երկրի աշխատուժի մեծ մասը զբաղված է գյուղատնտեսության ոլորտում: «Մեր գյուղատնտեսության ոլորտի ամենամեծ խնդիրն այն է, որ մարդու կյանքը ձևավորվում է այսպես. չարչարվում ենք, բայց արդյունք չունենք: Մեր ամենակարևոր խնդիրն է օգնել գյուղացիներին, որպեսզի նախ այդ չարչարանքը դառնա աշխատանք: Ո՞րն է տարբերությունն աշխատանքի և չարչարանքի միջև: Տարբերությունն այն է, որ երկրորդի մեջ հաճույքի ու բավարարվածության շատ մեծ կոմպոնենտ կա, երկրորդը, որ ինք ը լինի արդյունավետ: Մեր խնդիրն այն է, որ աշխատանքի պրոցեսի մեջ զուտ ֆիզիկական ուժի կիրառումը հնարավորինս նվազի և այդ ամբողջ գործընթացում հնարավորինս ավելանա մտավոր աշխատանքը: Իհարկե, աշխատանքը պետք է չարչարանք չլինի: Շատ ուրախ եմ, որ այն, ինչ ներկայացվում է՝ համահունչ է այդ տրամաբանությանը»,- նշել է Փաշինյանը։
Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը քննարկում է տարբեր պետական գործառույթներ Ագրարային համալսարանին պատվիրակելու հնարավորությունը: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է նաև բուհի սեփական եկամուտների ավելացմանը միտված քայլերը, փորձագիտական ներուժի բարձրացումը, գյուղատնտեսական հիվանդությունների կանխարգելման ուղղությամբ միջոցառումների իրականացումը:
Ռեկտորն ավելացրել է, որ ուսումնաօժանդակ ենթակառույցների վերազինման, վերապրոֆիլավորման, արդիականացման, նորերի ստեղծման աշխատանքներն ուսանողներին թույլ կտան գնալով ավելի շատ ընդգրկվել լսարանից դուրս գործնական կրթություն ստանալու, մասնագիտական կարևոր հմտություններ ու փորձ ձեռք բերելու գործընթացում։ Այս նպատակին արդեն սկսել է ծառայել համալսարանի՝ Ոսկեհատի գինու ուսումնագիտական կենտրոնը։ Շուտով կսկսվի ՀԱԱՀ-ի նոր, արդիական ջերմատան շինարարությունը, որի կառուցումը ֆինանսավորում է Ճապոնիայի կառավարությունը։ Ջերմատ ան կառուցումը նախատեսվում է ավարտել մինչև սեպտեմբեր։

Премьер-министр Пашинян ознакомился с процессом реформ Национального аграрного университета
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра образования и науки Араика Арутюняна посетил Национальный аграрный университет Армении. В ходе обхода ректор Национального аграрного университета Вардан Урутян представил премьер-министру реализуемые реформы и предстоящие программы.
В частности, Никол Пашинян посетил лаборатории университета, ознакомился с направленными на их модернизацию шагами, посетил винодельческий учебный центр.
Было отмечено, что на первом этапе проводимых в университете реформ были проведены структурные изменения - оптимизация количества факультетов и кафедр, изменение содержания и формы образовательного процесса, создание платформы Moodle, использование интерактивных методов, сокращение часов, интенсивная масштабная переподготовка преподавателей и студентов по компьютерным программам и т.д.. В настоящее время внедряется электронная система тестирования. Уже внедрена система E-Buh для автоматизации управления учебным процессом и система электронного документооборота Mulberry-2. Это, по словам ректора, существенно облегчает работу преподавателей и аппарата вуза.
По словам Вартана Урутяна, реформы ведутся в разных направлениях: оптимизация и модернизация профессиональных образовательных программ, переподготовка преподавателей, укрепление разорванных связей между образованием, наукой и производством, обновление и пополнение технической базы и лабораторных возможностей. Проводится модернизация учебных планов и предметных учебных планов. В вузе начался процесс пополнения материально-технической базы и обновления лабораторий при активном участии местных и международных партнеров. Университет сотрудничает с около 40 университетами по всему миру, реализуя совместные образовательные программы.
В вузе внедряются инновационные механизмы финансирования и формирования средств фонда, в частности, ведется работа по созданию целевого капитала фонда (endowment). Устанавливаются и укрепляются практические и дружеские отношения с фондами, благотворителями и организациями диаспоры.
Вардан Урутян сообщил, что вуз планирует перейти на систему четырех лет обучения по программе бакалавриата и двух лет обучения в магистратуре. По словам ректора, скоро будет создан новый центр проверки и тестирования знаний, и университет с этой целью получил пожертвование в размере 36 млн драмов со стороны семьи благотворителей из Бостона.
В этой связи премьер-министр отметил, что участие меценатов в различных программах является положительным явлением, но, учитывая тенденцию увеличения государственных средств, необходимо в рамках четкого графика представлять правительству программы приоритетов, получать финансирование и решать проблемы на государственном уровне.
Никол Пашинян отметил важность развития Аграрного университета, подчеркнув, что большая часть рабочей силы страны занята в сфере сельского хозяйства. “Самая большая проблема нашей сельскохозяйственной сферы заключается в том, что человеческая жизнь имеет такой расклад: мучаемся, но не получаем результатов. Наша самая важная задача - помочь сельчанам, чтобы эта мука превратилась в труд. В чем разница между трудом и мучением? Разница заключается в том, что во втором случае есть большой компонент удовольствия и удовлетворения, во-вторых, труд должен быть эффективным. Наша задача состоит в том, чтобы использование чистой физической силы в процессе труда было сведено к минимуму, а интеллектуальная работа в этом процессе максимально увеличилась. Конечно, труд не должен быть мучением. Я очень рад, что то, что было представлено, соответствует этой логике”,- сказал Пашинян.
В то же время премьер-министр отметил, что правительство рассматривает возможность делегирования различных государственных функций Аграрному университету. Глава правительства также подчеркнул важность шагов по увеличению собственных доходов университета, увеличению экспертного потенциала и реализации мероприятий по предотвращению болезней сельскохозяйственных культур.
Ректор добавил, что работы по переоснащению, перепрофилированию, модернизации и созданию учебных инфраструктур позволит учащимся более активно вовлекаться в процесс практического внеаудиторного обучения, получения профессиональных навыков и опыта. Этой цели уже служит Винодельческий учебный центр Воскеата. По финансированию правительства Японии скоро начнется строительство новой современной теплицы Национального аграрного университета. Строительство теплицы планируется завершить к сентябрю.
Совместно с Программой развития ООН будет реконструирована Агротехнологическая старшая школа вуза, при поддержке Европейского союза будет отремонтирован новый корпус Сельскохозяйственного колледжа при Ванадзорском филиале вуза, а в сотрудничестве с Университетом прикладных наук Вайенштефан Триздорф - Апаранский сельскохозяйственный колледж. Проектом по оздоровлению и модернизации учебно-экспериментального хозяйства Балаовита предусматриваются интересные инновации - “умная” ферма, производство корма методом гидропоники, а также создание школы мастеров молочного производства. Модернизация агротехнических лабораторий, превращение винотеки в центр винного туризма и обучения, а также программа по созданию Центра точного сельского хозяйства также ждут своей очереди.