Փարիզի Աստվածամոր տաճարի երկու սյուները եւ հիմնական կառույցը պահպանվել են
Ֆրանսիացի հրշեջներին հաջողվել է փրկել Փարիզի Աստվածամոր տաճարի երկու սյուները եւ հիմնական կառույցը։ Տաճարը անսպասելիորեն բռնկվել էր երեկ երեկոյան՝ ժամը 18։50-ի սահմաններում։ «Լիբերասիոն» պարբերականին տված հարցազրույցում հրշեջ-փրկարարների բրիգադի ղեկավար, գեներալ Ժան-Կլոդ Գոլեն ասել է, որ «կարելի է համարել, որ տաճարի հիմնական կառույցն իր ամբողջության մեջ պահպանվել է»։
Աստվածամոր տաճարում բռնկված հրդեհը մարելու աշխատանքներին մասնակցել է հինգ հարյուր մարտական հաշվարկ, մեկ փրկարար լուրջ վնասվածքներ է ստացել։ Փարիզի դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել հրդեհի պատճառը բացահայտելու նպատակով։ Քննիչների նախնական վարկածի համաձայն՝ հրդեհը բռնկվել է պատահաբար, տաճարի տանիքում ընթացող շինարարական աշխատանքների հետեւանքով։ Գիշերը հարցաքննվել են շինարարության մեջ ներգրավված բոլոր բանվորները։
Դեռեւս երկու ամիս առաջ «Ֆրանս 2» հեռուստաընկերությունը հաղորդել էր, որ տաճարի զանգակատունը հոսանքազրկվել է՝ հրդեհից խուսափելու համար։
Ֆրանսիայի Ժառանգության հիմնադրամը համազգային դրամահավաք է հայտարարել տաճարի վերականգնման համար։ Արվեստի գործերի մեծ հավաքածու ունեցող Պինոների ընտանիքին պատկանող «Արտեմիս» ներդրումային հիմնադրամը հայտնել է, որ 100 մլն եվրո կհատկացնի տաճարի վերականգման համար։ Աստվածամոր տաճարի վերակառուցմանն իր աջակցությունն է հայտնել նաեւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ_Ն։
«Լիբերասիոնի» փոխանցմամբ՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնը գիշերը, ձայնի մեջ՝ հուզմունք, հույսի ուղերձ է հղել եւ կոչ արել միասին վերակառուցել տաճարը։ Պահպանված երկու աշտարակների առջեւ ելույթ ունենալով՝ նա նախեւառաջ հարգանքի տուրք է մատուցել հրշեջ-փրկարարներին։ «Ես ուզում եմ նրանց շնորհակալություն հայտնել ամբողջ ազգի անունից։ Նրանց շնորհիվ հաջողվեց խուսափել վատագույնից»,- ասել է Մակրոնը եւ խոստացել, որ անձամբ ամեն ինչ կանի, որպեսզի աշխարհի բոլոր անկյուններից մեծագույն տաղանդները մոբիլիզացվեն՝ տաճարի վերակառուցման համար։ «Մենք գիտենք, թե ինչպես է կառուցվել այս տաճարը, բարելավվել։ Մենք այն կվերակառուցենք միասին, քանի որ այն ֆրանսիական ճակատագրի մի մասն է»,- հավելել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Удалось спасти две башни и основную часть здания собора Парижской Богоматери
Французским пожарным удалось спасти две каменные башни и основную часть здания собора Парижской Богоматери. Вчера около 18.50 в соборе неожиданно вспыхнул пожар. В интервью газете “Либерасьон” командир пожарной бригады, генерал Жан-Клод Галле сказал, что основная часть сооружения сохранилась.
В работах по тушению пожара участвовало пятьсот боевых расчетов, один пожарный получил серьезные повреждения. Прокуратура Парижа возбудила уголовное дело для установления причин возгорания. По предварительной версии, пожар возник случайно, вследствие строительных работ на крыше собора. Ночью были допрошены все участвовавшие в строительстве рабочие.
Еще два месяца назад телекомпания “Франс-2” сообщила о том, что колокольня собора обесточена во избежание пожара.
Государственный фонд сохранения культурного наследия Франции объявил общенациональный сбор пожертвовавний на восстановление собора Нотр-Дам.
Компания Artemis, принадлежащая францускому бизнесмену, владельцу огромной коллекции произведений искусства Франсуа-Анри Пино, заявила о пожертвовании 100 млн евро на восстановление собора Парижской Богоматери. О своем содействии восстановлению исторического памятника сообщила и ЮНЕСКО.
Эммануэль Макрон (в центре) перед собором Парижской Богоматери сразу после тушения пожара. Слева – премьер-министр Франции Эдуар Филипп, справа – архиепископ Парижа Мишель Опети
По сообщению “Либерасьон” ночью президент Эммануэль Макрон обратился с посланием, в котором сказал обнадеживающие слова и призвал вместе восстановить собор.
Выступая перед двумя сохранившимися башнями Нотр-Дама, Макрон прежде всего поблагодарил пожарных-спасателей. “Хочу от имени всей нации выразить им благодарность. Благодаря им удалось избежать худшего”,- сказал Макрон. Президент пообещал сделать все, чтобы мобилизовать величайшие таланты всего мира для восстановления собора.
“Мы знаем, как строился и улучшался собор. Мы все вместе его восстановим, поскольку собор, без сомнений, является частью судьбы Франции ", - сказал президент Франции.