Վլադիմիր Վարդանյան. «ԵԽԽՎ բանաձևի մեջ թեև ընդգծվում է Տրոյկա լվացքատուն արտահայտությունը, բայց որևիցե անուն չի հիշատակվում»
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանում ընդունած փողերի լվացքատունը դատապարտող բանաձևի զգալի մասը վերաբերում է ադրբեջանական լվացքատանը։ Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրուցում ասաց ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ ամփոփելով այցի արդյունքները։
«Հետաքրիր քննարկում էր ծավալվել գլոբալ և ադրբեջանական լվացքատան հետ կապված, փողերի լվացման համակարգի վերաբերյալ, որում ներգրավված են եղել մի շարք ադրբեջանցի պաշտոնյաներ, ԵԽԽՎ նախկին պատգամավորներ: Բանաձևը մեծ սատարում ստացավ ԵԽԽՎ-ի կողմից, մեծ հատված վերաբերում էր ադրբեջանական լվացքատանը»,- ասաց Վարդանյանը։
Պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանն ասաց, որ ադրբեջանցի պատվիրակները ապակառուցողական ելույթներով են հանդես եկել նստաշրջանի ընթացքում, որոնց հայկական պատվիրակության անդամները համարժեք պատասխաններ են տվել։
Ռուբինյանը հիշեցրեց, որ նստաշրջանի ընթացքում Ստրասբուրգ է մեկնել վարչապետ Փաշինյանը, ելույթով է հանդես եկել, ապա հարցեր են հնչել։
«Վարչապետի ելույթը երկու մասից էր բաղկացած՝ Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական փոփոխությունների, և երկրորդ մասը վերաբերում էր ԼՂ հակամարտությանը: Շատ կարևոր է, որ այդ հարթակից ևս ներկայացրեց մեր դիրքորոշումներն ու առաջնահերթությունները, ներառյալ Արցախին բանակցությունների սեղանին ներգրավելու հարցը»,- ասաց Ռուբինյանը։
ԵԽ 22 պատգամավորներ նամակ են հղել եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին՝ հորդորելով պատժամիջոցներ կիրառել «Տրոյկա լվաքատան» մեջ ներգրավված երկու անձանց՝ Ռուբեն Վարդանյանի և Վլադիմիր Ռոմանովի նկատմամբ: Մեր հարցին, թե այս մասին ինչ քննարկումներ են եղել, և որն է հայկական պատվիրակության դիրքորոշումը, Վարդանյանը պատասխանեց. «Տրոյկա լվացքատան հետ կապված այդ փոքրիկ փոփոխությունն ամբողջ զեկույցում իրականացվել է մարտ ամսին՝ Փարիզում տեղի ունեցած իրավական հարցերով կոմիտեի նիստից հետո: Կոմիտեի քննարկումները ծավալվում էին այն ըմբռմամբ, որ ԵԽԽՎ-ն պետք է դատապարտի ընդհանրապես լվացքատունը՝ որպես երևույթ, և այս տեսանկյունից լվացքատան որևէ հարց չպետք է դուրս մնա զեկույցից։ Այնտեղ մի փոքր հատված է ավելացվել, որում հիշատակվում է Ռուբեն Վարդանյանի անվանումը՝ որպես սեփականատերերից մեկը: Բանաձևի մեջ թեև ընդգծվում է Տրոյկա լվացքատուն արտահայտությունը, բայց որևիցե անուն չի հիշատակվում»,- ասաց նա։
Վարդանյանի խոսքով՝ չնայած զեկույցը վերաբերում է փողերի լվացքատանն առհասարակ, սակայն զեկույցի գերակշիռ մասը վերաբերում է ադրբեջանական լվացքատանը։
Հայկական պատվիրակության անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանն էլ ասաց, որ բանաձևի մի ամբողջական հատված քննադատվում է միայն նրա համար, որ լվացքատունը հայտնվել է ԵԽԽՎ-ում։
«ԵԽԽՎ-ի քայլերից մեկն էլ այն է, որ իր հեղինակությունը մաքրի»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե որն է հայկական պատվիրակության դիրքորոշումը, Վլադիմիր Վարդանյանն ասաց. «Չեմ գտնում, որ այդ հարցի վերաբերյալ մենք պետք է դիրքորոշում ունենանք, որովհետև հարցը չի վերաբեում ՀՀ-ին: Ճիշտ է, շոշափվում է պարոն Վարդանյանի անունը, բայց կարծես թե այն բանաձևը, որն ընդունվեց ԵԽԽՎ-ում, որով կոչ է արվում ՌԴ-ի պատվիրակությանը վերադառնալ ԵԽԽՎ, հիմքեր են ստեղծում, որ Ռուսաստանի մեր գործընկերները ներգրավվեն այս հարցի վերաբերյալ»,- ասաց նա։
Պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը չհամաձայնեց քննադատների այն տեսակետների հետ, որ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը Ստրասբուրգում տպավորիչ չի եղել։
«Ընդհանրապես համեմատել չի կարելի վարչապետի ելույթը նախկինում եղած երկրի ղեկավարների ելույթների հետ, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց ԵԵԽՎ-ի դերը իր քաղաքական կենսագրության մեջ: Երկու կարևոր ուղերձ կար. որ այդ կառույցը ժամանակին կարողացել է այնպես անել, որ քաղաքական գործչին չկալանավորեն, և կարողացել է այնպես անել, որ քաղաքական գործչին ազատ արձակեն»,- ասաց Մարուքյանը։

Владимир Варданян: “Хотя в резолюции ПАСЕ содержится выражение “Тройка-прачечная”, имена в ней не упоминаются”
Значительная часть принятой на весенней сессии ПАСЕ резолюции, осуждающей отмывание денег, касается азербайджанской “прачечной”. Об этом на сегодняшнем брифинге в парламенте заявил член армянской делегации в ПАСЕ Владимир Варданян, подводя итоги недавней сессии Ассамблеи.
“Интересное обсуждение развернулось вокруг вопросов, связанных с глобальными процессами и азербайджанской “прачечной”, системой отмывания денег, в которую были вовлечены некоторые азербайджанские должностные лица, бывшие депутаты ПАСЕ. Резолюция удостоилась широкой поддержки со стороны Парламентской Ассамблеи СЕ. Ее значительная часть касалась азербайджанской “прачечной”,- отметил В.Варданян.
По словам руководителя делегации Рубена Рубиняна, азербайджанские делегаты выступили с неконструктивными речами, которые удостоились адекватного ответа армянской делегации.
Рубинян напомнил о том, что в период сессии в Страсбург прибыл премьер-министр Никол Пашинян, который выступил с речью, после чего ответил на вопросы делегатов.
“Выступление премьера состояло из двух частей: одна была посвящена происходящим в Армении политическим переменам, вторая – нагорному-карабахскому конфликту. Очень важно, что с этой трибуны была представлена наша позиция и наши приоритеты, вопрос вовлечения Арцаха в переговорный процесс”,- отметил Р.Рубинян.
22 депутата Совета Европы обратились с письмом к председателю Европейской комиссии, призвав ввести санкции против двух причастных к “Тройке-прачечной” лиц – Рубена Варданяна и Владимира Романова. На наш вопрос, какие обсуждения состоялись по этому вопросу и какую позицию заняла армянская делегация, Владимир Варданян ответил: “Небольшое изменение, связанное с “Тройкой-прачечной”, было внесено в доклад в марте, после прошедшего в Париже заседания Комитета по правовым вопросам. Обсуждения в Комитете сводились к тому, что ПАСЕ должна осудить “прачечную” как явление, и в этом плане ни один связанный с “прачечной” вопрос не должен остаться вне поля зрения авторов доклада. В него была добавлена небольшая часть, в которой упоминалось имя Рубена Варданяна как одного из собственников компании “Тройка-Диалог”. Несмотря на то, что в резолюцию вошло выражение “Тройка-прачечная”, какие-либо имена не упоминались”.
Доклад касался отмывания денег в целом, однако значительная его часть была посвящена азербайджанской “прачечной”.
По словам члена армянской делегации Татевик Айрапетян, целый абзац резолюции содержал критику появления “прачечной” в ПАСЕ.
Владимир Варданян, касаясь позиции армянской делегации, отметил: “Я не считаю, что мы должны были иметь позицию по данному вопросу, поскольку он не касался Республики Армения. Правда, затрагивалось имя г-на Варданяна, но принятая ПАСЕ резолюция, в которой содержался призыв к делегации РФ вернуться в ПАСЕ, создает предпосылки к тому, чтобы наши российские коллеги приобщились к этому вопросу”,- сказал В.Варданян.
Член делегации РА Эдмон Марукян не согласился с мнением о том, что выступление Никола Пашиняна в ПАСЕ не было впечатляющим.
“Выступление премьер-министра даже нельзя сравнивать с выступлениями предыдущих руководителей страны, так как Никол Пашинян представил роль ПАСЕ в своей политической биографии. Содержались два важных мессиджа: в свое время эта структура смогла добиться того, чтобы во-первых, политического деятеля не взяли под арест, во-вторых, чтобы политического деятеля освободили”,- отметил Э.Марукян.