Մանե Թանդիլյան. «ՊԵԿ նախագահը հինգ տեղակալ ունի, սա՞ է օպտիմալացումը»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ իր ելույթում ասաց, որ յուրաքանչյուր հիմնավորում սպասելի էր լսել, սակայն ոչ` ինտուիցիայի մասին:
«Այսինքն` որևէ հաշվարկ չէ, այլ ինտուիցիա, զարմանալի է սա, ՊԵԿ մի ամբողջ համակարգ շարունակել թողնել այդ ձևով գործել, դա ինտուիցիա է։ Գագիկ Խաչատրյանը, երբ 2008-ին նշանակվեց ՊԵԿ նախագահ, ապա 2014-ին` նախարար, ՊԵԿ-ը օժիտի տեսքով գնաց ֆինանսների նախարարություն, հետո, երբ նախարարը դադարեց աշխատել, ՊԵԿ-ը տարանջատվեց»,- ասաց պատգամավորը։
Նա հիշեցրեց՝ ՊԵԿ նախագահը հինգ տեղակալ ունի, սա այն դեպքում, երբ փոփոխության արդյունքում առաջարկվում է երկու փոխվարչապետ։
«Չկա նման նախարարություն, ենթադրում եմ, արդյոք սա՞ է այն օպտիմալացումը, որի մասին անընդհատ շեշտվում է, որ ասում ենք տեղակալ, հասկանում ենք չէ, որ գործավար, խորհրդական, մի ամբողջ փաթեթ ծառայողական մեքենաների, սա՞ է ինտուիցիան, որով առաջնորդվել եք կառուցվածքը գծելիս։ Իսկ մենք ասում ենք` ՊԵԿ-ը բերեք ֆինանսների նախարարություն, որպեսզի կարողանանք հավաքագրման մասով հասցեական, առարկայական թափանցիկություն ապահովել»,- ասաց Մանե Թանդիլյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ նման փոփոխություններով ՊԵԿ-ը դուրս է մնում խորհրդարանական վերահսկողությունից։
«Մենք ասում ենք, որ կամավորության սկզբունքով հարկային համակարգի ներդրում, մենք ենթադրում ենք՝ այնպիսի վարչարարություն պետք է իրականացնենք, որով ՊԵԿ-ը չի լինելու մահակ՝ տնտեսվարող սուբյեկտների և գործատուների գլխին, այլ կամարտահայտության սկզբունքով պետք է ներկայանա մեր հանրությանը»,- ասաց Թանդիլյանը։
Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանը քրիստոնեությունն առաջինը պաշտոնապես ընդունած երկիրն է, սակայն այդ մասին միայն մենք գիտենք։
«Արդյոք մի քանի նման ծանր ոլորտներ միավորելով իրար` խնդիր չենք դարձնում է´լ ավելի մեծ, որը նշանակում է է´լ ավելի չլուծվող, ինձ համար որևէ բացատրություն չունի այն կառուցվածքը, որ բերել եք, որովհետև ինտուիցիան կարող է և չարդարացվել»,- ասաց նա։

Мане Тандилян: “У председателя КГД пять заместителей. И это вы называете оптимизацией?”
В ходе сегодняшнего обсуждения в парламенте законопроекта о структуре правительства, депутат фракции “Светлаая Армения” Мане Тандилян в своем выступлении сказала, что готова была услышать любое обоснование, но не ссылку на интуицию.
“Получается, что основывались не на расчетах, а на интуиции. Просто удивительно. Вся система Комитета госдоходов осталась в прежнем виде, и это обусловлен интуицией? Когда в 2008 году Гагик Хачатрян был назначен председателем Комитета госдоходв, а в 2014-ом – министром финансов, КГД в кчестве приданого тоже перешел в Министерство финансов. А когда министр ушел, КГД разделился”,- отметила депутат.
Тандилян напомнила о том, что у председателя КГД пять заместителей, и это в том случае, когда в результате имзенений предлагается оставить двух вице-премьеров.
“Неужели это и есть та оптимизация, о которой так много говорят? Если есть заместитель, то предполагается, что должны быть делопроизводитель, советник, целый парк служебных автомобилей… Такой интуицией вы руководствовались при разработке структуры правительства? Мы же предлагаем следующее: включить КГД в состав Министерства финансов, чтобы по части сбора налогов можно было обеспечить адресность, прозрачность”,- отметила Мане Тандилян.
Депутат подчеркнула, что в результате предлагаемых изменений КГД останется вне парламентского контроля.
“Мы настаиваем на внедрении налоговой системы, основанной на принципе добровольности. Мы предусматриваем осуществление такого администрирования, при котором КГД не будет дубинкой для хозяйствующих субъектов и работодателей”,- отметила М.Тандилян.
В заключение депутат сказала: “Не приведет ли объединение нескольких очень тяжелых сфер к тому, что проблему станет труднее решать? Для меня структура, которую вы здесь представляете, никакого объяснения не имеет, ведь интуиция может и подвести”.