Լիլիթ Մակունց. «Նպատակահարմար չենք համարում այս պահին ուժային կառույցները դարձնել քաղաքական կառույցներ»
«Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ընդդիմադիր պատգամավորների քննադատություններին ի պատասխան` ելույթ ունեցավ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
«Կարծես բովանդակային քննարկումից բավականաչափ շեղվել ենք, և անհասկանալի տիրույթ է մտնում քննարկումը։ Իրականում կառավարությունը խորհրդարանին է ներկայացրել նախագիծ, որով ասում է՝ այս մոդելով իմ աշխատանքները լինելու են առավել արդյունավետ, քան նախկինում էր»,-ասաց Մակունցը։
Մակունցի խոսքով՝ այս փոփոխություններով բյուջեում որևէ հավելյալ ծախս չի նախատեսվում, աշխատատեղերի կրճատումն այս փուլում 60-70 է, որը պայմանավորված է քաղաքական ու հայեցողական պաշտոններով։
«Առաջարկ ներկայացնելը չի նշանակում ներկայացնել այլընտրանքային նախագիծ կառավարությանը, այն, ինչ ԼՀԿ-ի մեր գործընկերները ներկայացրել են, այլընտրանքային մոդելի նախագիծ է, որի իրավունքը մենք չունենք, դա կառավարության տիրույթում է, կարծում եմ` պարզապես իրատեսական պետք է ներկայացնել այդ ամենը»,- ասաց նա։
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարն անդրադարձավ նաև «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների այն քննադատություններին, թե ԱԱԾ-ն ու Ոստիկանությունը ներկայացված չեն նախարարության տեսքով, չնայած նախկինում Փաշինյանը նման խոստում էր տվել։
«Սա կառավարության աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելու նախագիծ է և չի վերաբերում խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթներն ավելացնելուն, աշխարհի ոչ մի կառավարություն չի ներկայացնում նախագիծ, որով փորձում է իր լիազորությունները դարձնել վերահսկելի, դա մեր գործառույթն է, հարգելիներս։ Այն պնդումը, որ մենք վերահսկողություն չունենք ԱԱԾ-ի ու ոստիկանության նկատմամբ, ճիշտ չի արտացոլում իրական պատկերը»,- ասաց նա։
Լիլիթ Մակունցը «Իմ քայլը» խմբակցության անունից առաջարկով դիմեց ընդդիմադիր խմբակցություններին, որպեսզի համատեղ մշակեն նախագիծ, որով ԱԱԾ-ին ու Ոստիկանությանը, ինչպես մյուս կառույցներին կկարողանան հրավիրել ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին։
«Ինչ վերաբերում է ԱԱԾ-ն ու Ոստիկանությունը նախարարություններ դարձնելուն, այո, մենք նպատակահարմար չենք համարում այս պահին ուժային կառույցները դարձնել քաղաքական կառույցներ՝ հաշվի առնելով թե´ մեր, թե´ տարբեր երկրների մտահոգությունները»,- ասաց նա։

Лилит Макунц: “В настоящий момент мы не считаем целесообразной реорганизацию силовых структур в политические”
Сегодня в Национальном Собрании проходит обсуждение проекта закона о внесении изменений в закон РА “О структуре и деятельности правительства”. В ходе обсуждения выступила и руководитель фракции “Мой шаг” Лилит Макунц, которая ответила на критику оппозиционных депутатов.
“Правительство представило в парламент проект, о котором оно говорит. вот та модель, которая позволит мне работать эффективнее”,- сказал Л;Макунц.
По словам лидера фракции “Мой шаг”, эти изменения не требуют дополнительных расходов из бюджета, на данном этапе предусмотрено сократить 60-70 рабочих мест, которые представляют собой политические и концептуальные должности.
“Выдвигать предложение не значит представлять правительству альтернативый проект. То, что представили наши коллеги из “Светлой Армении”, - это проект альтернативной модели. Между тем это компетенция правительства, у нас нет такого права”,- заметила депутат.
Макунц коснулась также критики депутатов фракции “СА” отнсительтнотого, что Служба национальной безопасности и полиция не представлены в виде министерств, хотя ранее Никол Пашинян давал такое обещание.
“Этот проект направлен на повышение эффективности работы правительства и не предусматривает расширение контрольных функций парламента. Ни одно правительство в мире не представляет проект, которым пытается сделать свои полномочия контролируемыми. Утверждение о том, что мы не можем контролировать СНБ и полицию, неверно отражает реальную картину”,- сказала депутат.
Лилит Макунц от имени фракции “Мой шаг” предложила оппозиционным фракция разработать совместный проект, который позволит пригласить представителей СНБ и попиции на Правительственный час.
“Что касается реорганизации СНБ и полиции в министерства, то, да, в настоящий момент мы не считаем целесообразной реорганизацию силовых структур в политические, учитывая ту обеспокоенность, которая есть и у нас, и в других странах”,- отметила Л.Макунц.