Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 18-20-ը կգտնվի Սանկտ Պետերբուրգում՝ մասնակցելու ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի եւ ԱՊՀ ՄԽՎ 49-րդ լիագումար նիստերին, քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, պաշտպանության եւ անվտանգության, իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերին, ինչպես նաեւ միջազգային ահաբեկչության հակազդման խնդիրներին վերաբերող համաժողովին:
Ինչպես հայտնում է Աժ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչությունը, այցի ընթացքում նախատեսվում են ԱԺ նախագահի ինչպես երկկողմ հանդիպումներ իր գործընկերների, այնպես էլ հանդիպում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը, ԱԺ պատգամավորներ Գոռ Գեւորգյանը եւ Անուշ Բեղլոյանը:

Armenian Parliament Speaker to Attend CIS Interparliamentary Assembly Sessions in Saint Petersburg
Armenian National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan will be in Saint Petersburg on April 18-20 to take part in the Interparliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS) Council and the IPA CIS 49th Plenary sittings and the sittings of the Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defence and Security Issues and on Legal Issues, as well as the in the Forum on the Problems of Countering International Terrorism.
During the visit, Mirzoyan will have meetings with his colleagues and the representatives of the Armenian community, this according to an Armenian government press release.
The Chair of the Armenian National Assembly's Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan, the Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, the Chair of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Varazdat Karapetyan, and MPs Gor Gevorgyan and Anush Begloian are in the delegation accompanying Speaker Mirzoyan.
The Interparliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS) is a parliamentary assembly for delegations from the national parliaments of the member countries of the CIS.