Փաշինյանն՝ իր խոստման մասին. «Չեմ կարծում, թե տարին մեկ պետական կառավարման մարմինների կարգավիճակ պետք է փոխենք»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը վարչապետ Փաշինյանին հիշեցրեց իր չիրականացրած խոստման մասին։
«2018 թվականի մայիսի 1-ին մեր գործընկեր Շաքե Իսայանին պատասխանեցիք՝ միանշանակ է, որ ոստիկանությունը ու ԱԱԾ-ն պետք է փոխեն իրենց կարգավիճակը և դառնան նախարարություններ: Հարգելի պարո՛ն վարչապետ, ինչո՞ւ չեք կատարում ձեր խոստումը»,- ասաց նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ շատ է քննադատվում նրա համար, որ մի բան հայտարարում է առանց այլ կարծիքներ հաշվի առնելու։
«Կան դեպքեր, երբ մեր հայտարարությունների վերաբերյալ մեր դիրքորոշումները հավասարակշռում ենք դրան հակադրվող կարծիքներով։ Այդ հայտարարությունն անելիս մենք չենք խոսել կոնկրետ ժամկետների մասին»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարությունն առաջիկայում կքննարկի նաև ոստիկանության և ԱԱԾ-ի աշխատանքի արդյունավետությունն այս կարգավիճակում։
«Եկեք արձանագրենք, որ մի տարի էլ չկա, որ ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը այս կարգավիճակով են գործում, այսինքն ոստիկանությունը՝ որպես վարչապետին ենթակա մարմին, ուղիղ մի տարի է այս փոփոխությունը։ Ես ինքս էլ էդ մարմինների գործունեության մեջ տեսնում եմ խնդիրներ, բայց չեմ համարում, որ մի տարին մեկ պետք է կարգավիճակ փոխենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Գորգիսյանը չհամաձայնեց՝ ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը երկրի ղեկավարին ենթակա մարմիններ են դեռևս 2002թ.-ից։
«Երբ Սերժ Սարգսյանը նախագահից պետք է դառնար վարչապետ, այս մարմինները իր ենթակայության տակ պահելու համար արվեց օրենսդրական փոփոխություն, բայց ֆորմալ որևէ բան չփոխվեց։ Եթե ոչ հիմա, պարոն վարչապետ, ապա ե՞րբ»,- ասաց նա՝ դիմելով Փաշինյանին։
Փաշինյանն արձագանքեց՝ ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն վարչապետին ենթակա մարմին չեն եղել, այլ կառավարությանն առընթեր են եղել։
«Չեմ կարծում, թե տարին մեկ պետական կառավարման մարմինների կարգավիճակ պետք է փոխենք: Ես ասում եմ՝ ինչ խնդիրներ տեսել ենք նախկինում, այսօր էլ ենք տեսնում, գործունեության որոշակի փուլ ամփոփելուց հետո կքննարկենք նաև այդ տարբերակը, հնարավոր է նաև փուլային լուծումների գնանք: Այն, որ ոստիկանության խորհրդարանի առաջ հաշվետվողականության մակարդակը բարձրացնենք, բայց սուպերվարչապետական համակարգի հետ կապված ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել մի փաստի վրա՝ ԱԱԾ տնօրենը և ոստիկանության պետը եկել են ԱԺ հանձնաժողովներ և անձամբ հաշվետու եղել պատգամավորներին, այսինքն՝ սրանք աննախադեպ փաստեր են, որոնք ուզում եմ արձանագրենք»,- ասաց վարչապետը։

Пашинян о своем обещании: “Не думаю, что статус органов госуправления нужно менять раз в год”
Секретарь парламентской фракции “Светлая Армения” Геворк Горгисян напомнил премьер-министру Николу Пашиняну о его невыполненном обещании.
“1 мая 2018 года Вы сказали нашей коллеге Шаке Исаян, что полиция и СНБ однозначно должны изменить свой статус и стать министерствами. Уважаемый господин премьер-министр, почему Вы не выполняете свое обещание?” – спросил Горгисян.
Премьер отметил, что его часто критикуют за то, что он делает заявления без учета других мнений.
“Есть случаи, когда позиции, которые мы занимаем в отношении наших заявлений, мы уравновешиваем противоположными мнениями. Делая это заявление, мы не называли конкретные сроки”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, в ближайшее время правительство обсудит вопрос эффективности работы Полиции и Службы национальной безопасности в этом статусе.
“Давайте констатируем, что Полиция и СНБ действуют в этом статусе меньше года. То есть это изменение было внесено меньше года назад. Я сам вижу проблемы в деятельности этих органов, но не считаю, что их статус нужно менять раз в год”,- сказал премьер.
Геворк Горгисян возразил: СНБ и полиция подчиняются руководителю страны с 2002 года.
“Когда Серж Саргсян должен был занять должность премьер-министра, в закон было внесено изменение с тем, чтобы эти органы перешли в его подчинение. Однако в формальном плане ничего не изменилось. Если не сейчас, господин премьер, то когда?” – сказал Горгисян.
Пашинян пояснил, что полиция и СНБ не подчинялись премьер-министру, а действовали при правительстве.
“Не думаю, что статус органов госуправления нужно менять раз в год. Я говорю о том, что проблемы, которые я видел раньше, вижу и теперь. После подведения итогов определенного этапа деятельности мы обсудим и этот вариант. Возможно, мы пойдем на поэтапное решение. Относительно системы суперпремьерства хочу обратить внимание на следующий факт: директор СНБ и начальник полиции встретились с членами комиссий Национального Собрания и лично отчитались перед ними. Давайте зафиксируем, что это беспрецедентный факт”,- сказал премьер.