Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Կառավարության կառուցվածքում և գործունեության մեջ» փոփոխություններ կատարելու օրինագիծը
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Կառավարության կառուցվածքում և գործունեության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը։ Նախագծին կողմ քվեարկեց միայն «Իմ քայլը» խմբակցությունը. թե´ ԲՀԿ-ն, թե´ ԼՀԿ-ն դեմ քվեարկեցին։ Նախագիծն ընդունվեց 71 կողմ 40 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։ Քվեարկությունը տեղի ունեցավ երկու անգամ, քանի որ տեխնիկական խնդիրներ էին առաջացել։
Մինչ քվեարկությունը, սակայն, խորհրդարանում բանավեճ ծավալվեց։ Ամեն ինչ սկսվեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի ելույթից, երբ նա, արձագանքելով ընդդիմադիրների ելույթին, վերջիններիս հասցեին քննադատական խոսք ասաց։ Անդրադառնալով Էդմոն Մարուքյանի այն ձեւակերպմանը, թե Նիկոլ Փաշինյանը հագել է Սերժ Սարգսյանի կոստյումը՝ Հովակիմյանն ասաց. «Ես, իհարկե, հավատում եմ, որ պարոն Մարուքյանն ամենայն մանրամասնությամբ՝ ոչ թե կոճակների, այլ մանրաթելերի մանրամասնությամբ կարող է տիրապետել Սերժ Սարգսյանի կոստյումի մանրաթելերը, բայց մենք միշտ կրելու ենք մեր կոստյումը»,- ասաց նա։
Հովակիմյանն անդրադարձավ նաև ԲՀԿ պատգամավորներին՝ ասելով, թե նրանք փորձում են կառավարության որոշ անդամների կոմպետենտության հարցը կասկածի տակ առնել՝ այն դեպքում, երբ նույն խմբակցության պատգամավորը, տարիներ շարունակ լինելով պատգամավոր, միայն այս խորհրդարանում է ելույթ ունեցել։
«Լինելով 16 տարվա պատգամավոր` առաջին անգամ ելույթ է ունեցել այս տարվա հունվարին, դիմացինին կոմպետենտության մեջ մեղադրելու համար պետք է հիշողություն ունենալ»,- ասաց Հովակիմյանը՝ ընդգծելով, որ չնայած այդ խմբակցությունը տարիներ շարունակ մի քանի տասնյակ պատգամավոր է ունեցել, սակայն միշտ նույն 5-6 հոգին են ելույթ ունեցել։
ԲՀԿ անդամ Գևորգ Պետրոսյանը հակադարձեց՝ Վահագն Հովակիմյանը երևի մաթեմատիկայից լավ չէ ու չի կարողանում հաշվել, թե իրենց պատգամավորներից քանիսն են ելույթ ունենում։
«Ձեր խմբակցությունն էլ 88 հոգի ունի, քանի՞սն են պարբերաբար ելույթ ունենում»,- հարցրեց նա։
ԲՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Սերգեյ Բագրատյանն էլ, դիմելով Վահագն Հովակիմյանին, ասաց. «Ինչպե՞ս եք ձեզ թույլ տալիս մարդուն անվանարկել` առաջին անգամ ելույթ ունեցավ, երկրորդ անգամ ելույթ ունեցավ, դուք առաջին անգամ էնքան բան չեք արել ձեր կյանքում, այլևս երբեք իրավունք չունեք մեր խմբակցության ղեկավարի հասցեին նման բան ասելու»։
Էդմոն Մարուքյանն էլ ասաց՝ չի ուզում անդրադառնալ Վահագն Հովակիմյանի ելույթին, քանի որ նա՝ որպես հարակից զեկուցող, վատ ելույթ է ունեցել թե´ հանձնաժողովում, թե´ լիագումար նիստում։
«Հույս ունեմ` «Իմ քայլը» խմբակցությունը կվերանայի նման կարևոր նախագծերը նման մարդկանց վստահելու հարցը»,- ասաց նա։

Парламент принял в первом чтении поправки к закону РА “О структуре и деятельности правительства”
Парламент принял сегодня в первом чтении проект закона РА “О внесении изменений в закон РА “О структуре и деятельности правительства”.
За проект проголосовала только фракция “Мой шаг”. В итоге 71 голосом “за” и 40 голосами “против” законопроект был принят.
Однако до голосования в парламенте развернулись дебаты. Все началось с выступления депутата фракции “Мой шаг” Ваагна Овакимяна, который в ответ на выступления представителей оппозиционных фракций высказал критику в их адрес.
Касаясь высказывания лидера фракции “Светлная Армения” Эдмона Марукяна о том, что Никол Пашинян надел на себя “костюм Сержа Саргсяна”, Овакимян сказал: “Я, конечно, не исключаю, что г-н Марукян знает все детали “костюма Сержа Саргсяна” – от пуговиц до ниток, но мы всегда будем носить наш “костюм”.
Ваагн Овакимян обратился также к депутатам фракции “Процветающая Армения”, отметив, что они пытаются поставить под сомнение компетентность некоторых членов правительства, в то время как многолетний депутат той же фракции впервые выступил только в парламенте этого созыва. Овакимян также сказал: что на протяжении многих лет от этой фракции выступали одни и те же пять-шеть депутатов, хотя она насчитывает несколько десятков членов.
“А в вашей фракции 88 человек, сколько из них периодически выступают?” – поинтересовался представлель “Процвветающей Армении” Геворк Петросян.
В свою очередь лидер фракции “Светлая Армения” Эдмон Марукян заявил, что не хочет касаться выступления Ваагн Овакимяна, так как он как сопутствующий докладчик плохо выступил и в комиссии, и на пленарном заседании.
“Надеюсь, фракция “Мой шаг” перестанет доверять столь важные проекты подобным людям”,- заявил Марукян.