Լիլիթ Մակունց. «Քաղաքացու օրը նշելու համար պետք է հատկացվեր գումար»
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն արդարացված է համարում կառավարության որոշումը՝ 124 միլիոն դրամ հատկացնել քաղաքացու օրվա տոնակատարությունների անցկացման համար։ Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
«Ես կարծում եմ, որ քաղաքացու օրը նշելու համար պետք է հատկացվեր գումար, որովհետև մի կարևոր շեշտադրում կա՝ այդ գումարը ծախսվելու է ոչ թե միայն մայրաքաղաքում տոնակատարությունների համար, այլ բոլոր տասը մարզերում։ Գործընթացն այնպիսին է, որ փորձենք հնարավորինս ապակենտրոնացնենք տոնակատարությունների անցկացումը՝ հնարավոր սեղմ գումարների շրջանակում»,- ասաց նա։
Հարցին՝ հնարավոր չէ՞ր այս գումարով ավելի կենսական հարց լուծել, օրինակ` աղբահանության հարցը, Մակունցը պատասխանեց. «Աղբահանության հարցով քաղաքապետարանը զբաղվում է, դրանք միմյանց հետ կապ չունեցող հարցեր են»։
Լիլիթ Մակունցն ասաց, որ կառաարությունում առաջիկա օրերին կլինի մամուլի ասուլիս, որտեղ մանրամասն կներկայացվի այդ օրվա միջոցառումների ցանկը։
«Որքանով տեղյակ եմ` ամբողջ հանրապետությունում միևնույն միջոցառումների ցանկը լինելու է»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է այն դիտարկմանը, թե վերջին օրերին խորհրդարանի նիստերը բավական լարված են ընթանում, «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարն արձագաքեց. «Այո, կա որոշակի լարվածություն, էմոցիոնալ ֆոն, որը պայմանավորված է նրանով, որ մի քանի անգամ եղել են դիտարկումներ, հայտարարություններ, որոնք եղել են անձնական տիրույթում, ես չեմ ուզում մանրամասներ ասել այդ մասին»։
Հարցին, որ միգուցե ընդդիմադիրների այն փաստարկն է պատճառը, որ խորհրդարանը պարապուրդի է մատնված, և բովանդակային քննարկում չի լինում, Լիլիթ Մակունցը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ, որ ընդդիմադիր գործիչներն անում են այն, ինչ իրենք պետք է անեն, այսինքն` պարբերաբար քննադատել թե´ կառավարությանը, թե´ խորհրդարանական մեծամասնությանը, և դա նորմալ երևույթ է, ժողովրդավարական երկրի կարևոր բաղադրիչներից մեկն է, այդ առումով որևէ քննադատություն չեմ պատրաստվում հնչեցնել ընդդիմության հասցեին»։

Лилит Макунц: “На празднование Дня гражданина нужно было выделить сумму”
Руководитель фракции “Мой шаг” Лилит Макунц считает оправданным решение правительства о выделении 124 млн драмов на проведение мероприятий по случаю Дня гражданина. Об этом лидер фракции сказала на встрече с журналистами в парламенте.
“Я думаю, что для празднования Дня гражданина нужно было выделить сумму. Есть один важный момент: эти средства должны быть потрачены на мероприятия не только в столице, но и во всех десяти областях страны. Проведение праздничных мероприятий необходимо максимально децентрализовать в рамках скудных средств”,- сказала Макунц.
На вопрос: нельзя ли было потратить эти деньги на решение более важных вопросов, например, на уборку мусора? - руководитель фракции ответила: “Уборкой мусора занимается мэрия. Эти вопросы не связаны друг с другом”.
Лилит Макунц также сообщила, что в ближайшие дни в правительстве состоится брифинг, на котором будет представлен перечень мероприятий по случаю Дня гражданина.
В ответ на замечание о том, что последние заседания парламента проходили в напряженной атмосфере, лидер фракции “Мой шаг” сказала: “Да, есть определенный эмоциональный фон, который обусловлен тем, что несколько раз звучали заявления и замечания личного характера”.
Комментируя мнение о том, что причина напряженной обстановки в отсутствии содержательного обсуждения, Макунц сказала: “Я думаю, что оппозиционные деятели делают то, что должны делать, а именно периодически критиковать и правительство, и парламентское большинство. И это нормальное явление, это один из важнейших компонентов демократии. В этом плане я не собираюсь высказывать критику в адрес оппозиции”.