Հայկ Գևորգյան. «Պետք է հիշեցնեի, թե ով և ինչպես է Արարատի ցեմենտի գործարանը 17 տարի առաջ ձեռք բերել 200 հազար դոլարով»
Խորհրդարանում շարունակվում է իրանական գազի ներմուծման համար պետական տուրք սահմանելու կառավարության նախագիծը։ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գևորգյանն անդրադարձավ պատգամավորների այն դիտարկմանը, որ քննարկումները լինեն բովանդակային։
«Արդեն մի քանի օր լսում ենք, որ հանձնաժողովի որոշ անդամներ, որոնք դեմ են, ժողովրդի թշնամին են: Մենք ժողովրդի թշնամին ենք, դուք էլ ժողովրդին պաշտպանում եք մեզնից։ Ժանրի կանոններով ես հիմա պետք է հիշեցնեի, թե ով, ինչպես 17 տարի առաջ ձեռք բերեց Արարատի ցեմենտի գործարանը 200 հազար դոլարով»,- ասաց նա։
Տեղից արձագանքեց ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը՝ ինչքա՞ն, ու շարունակում էր տեղից խոսել, սակայն Հայկ Գևորգյանը, առանց որևէ բան ասելու, շարունակում էր ելույթը։
«Էն դեպքում, երբ կային 35 միլիոն դոլար ներդրումային ծրագրեր, որոնք մերժվեցին, մեզ ասում եք ժողովրդի թշնամի՞… Ժանրի կանոններով պետք է վճարեի «Արարատցեմենտ»-ի վճարած հարկերը անցած տարիներին: Օրինակ՝ ինչպես է՝ 2017-ին վճարել էր 800 միլիոնից մի քիչ ավելի, իսկ 2018-ին հանկարծ վճարեց 2,1-2-,2 միլիարդ դրամ ավելի, հիմա պետք է հարցնեի՝ սա 60 տոկոսանոց ստվե՞ր էր, թե՞ ոչ»,- ասաց նա։
Պատգամավորը հարց ուղղեց՝ ինչպես է ստացվել, որ «Արարատցեմենտ»-ի արտադրանքը Վրաստան է արտահանվում 23,25 հազար դրամով, բայց Հայաստանի շուկայում վաճառվում է 50-60 հազար դրամով։
«Ժանրի կանոններով պետք է հարցնեի, թե ով է ժողովրդի թշնամին, բայց դրա կարիքը չկա։ Կարելի է խոսել նաև այն մասին, թե ինչ է նշանակում թանկ ցեմենտ: Թանկ ցեմենտ նշանակում է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի, որը որոշում է ցեմենտ օգտագործել պատը շարելու համար, մեկ տոննա ցեմենտ գնելիս 5 հազար, 10 հազար, 15 հազար դրամ չհիմնավորված գումար են վճարել սեփականատիրոջը, ու տարեկան սպառողները 2, 4, 6 միլիարդ դրամ չհիմնավորված գումար են վճարում»,- ասաց Գևորգյանը։
Պատգամավորն առաջարկեց՝ որպեսզի հնարավոր լինի պարզել ցեմենտի իրական ինքնարժեքը, պետք է գործարանի ղեկավարությունը թույլ տա աուդիտ իրականացնել այնտեղ։

Айк Геворкян: “Я должен был напомнить о том, кто и как 17 лет назад приобрел Араратский цементный завод за 200 тысяч долларов”
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутаты обсуждают представленный правительством законопроект о введении госпошлины на импорт иранского цемента. Депутат фракции “Мой шаг” Айк Геворкян в своем выступлении отметил: “Уже несколько дней мы слышим о том, что некоторые члены комиссии, которые выступают против, враги народа. Мы враги народа, а вы защищаете народ от нас? По всем законам жанра я должен был напомнить о том, кто и как 17 лет назад приобрел Араратский цементный завод за 200 тысяч долларов”.
Присутствовавший в зале лидер фракции “Процветающая Армения” Гагик Царукян начал с места отпускать реплики, однако Айк Геворкян не отреагировал на них.
“И это в том случае,- продолжил он, - когда предлагались инвестиционные проекты стоимостью 35 млн долларов, которые были отклонены. И нас называют врагами народа… По законам жанра я должен был заплатить налоги, которые не были заплачены “Араратцементом” в прошлые годы.Например, как в 2017 году завод заплатил чуть больше 800 млн, а в 2018 г. вдруг на 2,1-2,2 млрд драмов больше. И теперь я хочу спросить: это 60-процентная “тень” или нет?” – сказал А.Геворкян.
Он также поинтересовался, как получилось, что продукция “Араратцемента” экспортируется в Грузию по цене 23,25 тыс.драмов, а в Армении продается за 50-60 тыс. драмов.
“По правилам жанра я должен был спросить, кто враг народа, однако необходимости в этом нет. Можно поговорить и о том, что означает дорогой цемент. Дорогой цемент означает, что каждый гражданин, который решает использовать его для укладки стен, при покупке одной тонны платит собственнику необоснованную сумму в 5 тысяч, 10 тысяч, 15 тысяч драмов. А за год потребители платят необоснованные 2, 4, 6 млрд драмов”,- отметил Айк Геворкян.
Депутат также сказал, что для выяснения реальной себестоимости цемента, руководство завода должно разрешить провести у себя аудит.