«Ամեն անգամ չենք կարող մեզ թույլ տալ այդքան տղաների կորցնել, որ ուղղենք քաղաքական գործիչների, դիվանագետների սխալները»
Հարցազրույց «Աշխարհ» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Հրաչյա Արզումանյանի հետ
-Օրեր առաջ Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարների ու Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը: Նրանք համատեղ հայտարարություն են տարածել, որտեղ նշվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են միջոցներ ձեռնարկել՝ թույլատրելու իրենց տարածքում կալանքի մեջ գտնվող անձանց հարազատների այցերը, պատրաստակամություն են հայտնել գործնական միջոցներ ձեռնարկել մարդկանց միջեւ շփումների հաստատման ուղղությամբ: Առհասարակ ինչպե՞ս եք գնահատում այս հանդիպումը: Ինչո՞վ է այն առանձնանում նախորդ հանդիպումներից:
-Սկզբունքային փոփոխություններ, որոնք կցանկանայի տեսնել, դեռ չեմ տեսնում: Տեսնում եմ դիվանագիտական, խաղաղ մեթոդներով գործընթացի շարունակականությունն ապահովելու հայտարարություններ, ինչը լավ է: Նման պնդումներ անում է հայկական կողմը՝ ի տարբերություն ադրբեջանականի, որը միշտ սեղանին ունի ու երբեմն նույնիսկ բարձրաձայնում է հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտության մասին: Բացի դրանից՝ Ալիեւն իրեն թույլ է տալիս հայտարարել Երեւանը, Սեւանը, Սյունիքը գրավելու մասին: Նման հայտարարությունների ֆոնին Ադրբեջանի համաձայնությունը խաղաղ մեթոդներով կարգավորման շուրջ, բնականաբար, փաստում է, որ գործընթացում ինչ-որ բան մնում է շարունակական: Այո, կան տակտիկական փոփոխություններ՝ կապված կալանավորված անձանց հարազատների փոխանակման մասին մտադրությունների հետ, բայց ես նախ կցանկանայի սպասել, թե իրական ինչ մեխանիզմներով է դա իրականացվելու, որովհետեւ մենք մեծ փորձ ունենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը ստորագրում փաստաթղթերի, հայտարարությունների տակ, այնուհետ չի կատարում դրանք: Մենք 2016-ին տեսանք Վիեննայի պայմանավորվածությունները Արցախ-Ադրբեջան սահմանին անվտանգության ապահովման մեխանիզմների կիրառման մասին, բայց դրանք մնացին թղթի վրա:
Նշված քայլը կարելի է ողջունել, բայց ես կասկածներ ունեմ, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է գործնական, իրական քայլեր կատարել՝ այնպիսի մեխանիզմներ մշակելու համար, որ այդ նախաձեռնությունն իրականություն կդառնա, այլ ոչ թե մնա թղթի վրա: Ելնելով նրանից, թե ինչ իրականությունում ենք ապրում, երբ ադրբեջանական հանրությունը ցուցաբերում է խիստ անհանդուրժողականություն հայկական կողմի նկատմամբ, ու կարելի է ասել, որ Ադրբեջանում հայատյացությունը նացիզմի մակարդակի է, ես բավական կասկածամտորեն եմ վերաբերվում նման գործընթացի սկսվելուն, բայց եթե սկսվի, ուրախ կլինեմ:
Որպես նման նախագծի առաջին փուլ՝ ես դիվանագիտական ամենաբարձր մակարդակով կպահանջեի, որ Ադրբեջանը վերջապես հայկական կողմին վերադարձներ մեր զինծառայողների գլուխները, որոնք կտրվել են ադրբեջանցիների կողմից ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ու վերցվել իբրեւ ռազմավար: Եվ որպեսզի մենք չկորցնենք ադեկվատության զգացողությունը, հայկական հանրությանը պետք է հիշեցնել, որ ադրբեջանցի զինվորականներն այդ «հերոսական» քայլի համար պետական պարգեւներ են ստացել Ադրբեջանի նախագահի կողմից: Սա իրականությունն է, որտեղ մենք ապրում ենք: Եթե Ադրբեջանն իսկապես մտադիր է գնալ հանրությունների միջեւ շփման, ատելության նվազեցման, իսկ այդ ատելությունը միայն Ադրբեջանում է, Հայաստանում այն չկա, ապա, որպես մտադրությունների կատարման առաջին քայլ, Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի մեր զոհվածների գլուխները: Կենդանի մարդկանց մասին խոսելուց առաջ մենք պետք է փակենք մահացածների էջը: Եթե Ադրբեջանը պատրաստ չլինի այս հարցում վերջակետ դնել, ապա ես չափազանց կասկածամիտ եմ կենդանի մարդկանց վերաբերող հարցերում: Եթե հանրությունը կռվում է մեռածների հետ, չի խոստովանում իր գործած հանցանքները, պետք է ծայրահեղ զգույշ լինել նման հանրության ու պաշտոնյաների հետ:
-Ռուսաստանի արտգործնախարար Լավրովը, մամուլի ասուլիսում անդրադառնալով մոսկովյան հանդիպմանը, ասել է, թե հիմքեր ունի ենթադրելու, որ թե՛ Երեւանը, թե՛ Բաքուն շահագրգռված են, որ այս անգամ պայմանավորվածությունները չմնան թղթի վրա: Ի՞նչ եք կարծում՝ Բաքվի շահագրգռությունն իրակա՞ն է:
-Չեմ տեսնում իրական շահագրգռություն Ադրբեջանի կողմից՝ փոխելու ստատուս-քվոն, որովհետեւ հայկական կողմը խեղաթյուրված բանակցություններից տասնամյակներ անց վերջապես առաջ է քաշել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային ձեւաչափի վերականգման անհրաժեշտությունը: Խոսել ինչ-որ կարգավորման մասին առանց հիմնական կողմի՝ Արցախի Հանրապետության, բավական բարդ է:
-Հավանական համարո՞ւմ եք Արցախի՝ բանակցային սեղան վերադարձը:
-Ոչ, չեմ կարծում, թե Ադրբեջանը պատրաստ է նման քայլի: Այստեղ դեր կխաղա Հայաստանի ու Արցախի հանդեպ Ադրբեջանում առկա մեծ ատելության իներցիան: Ադրբեջանում ամբողջ սերունդ է մեծացել Արցախն ու արցախահայությունը ոչնչացնելու լոզունգներով: Երբ Ադրբեջանի առաջին տիկինը հայտարարում է, որ Արցախի բոլոր բնակավայրերում ծածանվելու է ադրբեջանական դրոշը, եւ այլ մոտեցումն անընդունելի է, դա նշանակում է, որ նա արտահայտում է այն գաղափարներն ու տրամադրությունը, որ իրենք աճեցրել են ադրբեջանական հասարակության մեջ, որը լցված է ատելությամբ:
Այդ հասարակությունը կարիք ունի ուղղման, իսկ դա ոչ թե քաղաքական, այլ սոցիալական գործընթաց է, ու այն երկարատեւ է: Եթե 20 տարի ատելություն են սերմանել, ես չեմ պատկերացնում, թե մի քանի տարում ինչպես կարելի է այն վերացնել: Այդպիսի ատելությունը կարելի է վերացնել ռազմական պարտության, միջազգային դատավարության արդյունքում, նյուրնբերգյան դատավարության նմանությամբ, երբ ադրբեջանական իշխանությունը պատասխանատվության կկանչվի ամենի համար՝ Սումգայիթ, Բաքու, Մարաղա եւ այլն: Սակայն կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը դեռ պատրաստ չէ դրան: Պետք է իրատես լինենք: Հայկական կողմը ոչ մի դեպքում իրավունք չունի հավատալ Ադրբեջանի անկեղծությանը: Դեռեւս պետք է ելնենք նրանից, որ Ադրբեջանը մտադիր է հայ ազգի հետ խնդիրը լուծել ռազմական մեթոդներով: Վերջին 20 տարիներին Ադրբեջանը պատրաստվել է այդ մեթոդներին, եւ մենք դեռ ոչ մի փաստ, փաստարկ չունենք, բացի հայտարարություններից, որ այլ կերպ մտածենք: Մենք նույնպես պետք է ապավինենք բացառապես ռազմական մեթոդներին՝ ադրբեջանական քաղաքականությունը չեզոքացնելու համար: Դժբախտաբար:
-Դուշանբեում Փաշինյանի ու Ալիեւի հանդիպումից հետո սահմանին, կարծես, հարաբերական խաղաղություն է տիրում:
-Նման հարաբերական հանգստությունը Ադրբեջանի տակտիկական քայլն է, ավելի հստակ՝ Ալիեւի ցանկությունը: Նրանք չեն ցանկացել գնալ սրման: Բայց երբ որոշեն փոխել այդ մարտավարությունը, ակնթարթորեն կանցնեն այլ մեթոդներով աշխատանքի: Ադրբեջանական կողմից դեռ սկզբունքային փոփոխություններ չեմ տեսնում: Կրկնում եմ՝ կա հանրային ու քաղաքական ատելության իներցիան՝ գրավել Հայաստանը, ոչնչացնել Արցախը, ինչը դարձել է ադրբեջանական պետականության գաղափախոսության տարրերից մեկը:
Այո, նրանք խեղաթյուրված աշխարհընկալում ունեն, ադեկվատ չեն տեսնում աշխարհը, բայց ով ասաց, թե չեն կարող գործնական քայլեր կատարել՝ աշխարհն իրենց խեղաթյուրված ընկալումներին բերելու համար: Այո, եղել է նացիստական Գերմանիան, դա խեղաթյուրված հայացք էր աշխարհին, Եվրոպային, բայց մենք տեսել ենք իրական փորձեր՝ աշխարհի վզին փաթաթել նման մտածողությունը: Նացիստական ռեժիմները հակված են ագրեսիայի, ինքնաբավարարման ու ինքնաարդարացման համար նրանց անհրաժեշտ է դիմել էքսպանսիայի: Մենք պարզապես պետք է հասկանանք սա եւ ոչ մի դեպքում չթուլանանք:
-Ի վերջո, երկու կողմերը որքա՞ն են մոտ կամ հեռու խաղաղության հաստատումից:
-Խոսել խաղաղության մասին այս դեպքում ճիշտ չէ: Սա հայկական դիվանագիտության, քաղաքական մտքի, փիլիսոփայության եւս մի սխալ է վերջին 20 տարիներին: Մենք պատերազմական իրավիճակում ենք: Սա հրադադար է, ոչ թե խաղաղություն: Ավելին՝ անվտանգության տեսակետից 21-րդ դարում խոսել խաղաղության մասին բավական պայմանական է: Այսօր աշխարհում խաղաղությունն ու պատերազմը բավական պայմանական հասկացություններ են, սահմանազատել խաղաղությունը, ճգնաժամն ու պատերազմը գործնականում անհնար է: Այսօր Սիրիայում, Լիբիայում, Իրաքում կամ Աֆղանստանում խաղաղությո՞ւն է, թե՞ պատերազմ: Հայաստանը գտնվում է մի տարածաշրջանում, որտեղ այս հասկացությունները հստակ չեն: Վերջին տարիներին խոսում են գորշ գոտիների մասին, որտեղ ո՛չ խաղաղություն է, ո՛չ պատերազմ:
Այսպիսի պայմաններում մենք պետք է խոսենք երկրի ներսում խաղաղությունը պահպանելու մասին: Հայկական պետականությունն ընդհանուր առմամբ դա անում է, բայց ինքներս գտնվում ենք տարածաշրջանում, որտեղ այդ հասկացությունները խեղաթյուրված են: Այն, ինչ ունենք այսօր, իմ կարծիքով, առավելագույնն է, որ կարող ենք ցանկանալ եւ ունենալ 21-րդ դարի սկզբին: Մտածել, որ կարող ենք դուրս գալ ավելի կայուն աշխարհ՝ ինչ-որ միջազգային պայմանագրեր կնքելով, որոնք կապահովեն Հայաստանի անվտանգությունը, դա փոքր-ինչ ուտոպիստական է, տարածաշրջանը պատրաստ չէ խաղաղության, աշխարհը պատրաստ չէ մեծ համաձայնագրերի: Երբ փլուզվում են գլոբալ խաղաղության էլեմենտները, միամտություն է խաղաղության հույս ունենալ մեր տարածաշրջանում:
Կառուցել պետություն, ամրապնդել անվտանգության համակարգը, իսկ դրա համար ունենալ տնտեսությունը, որն ունակ է պահել քո բանակը, ունենալ հասարակություն, որը պատրաստ է ապրել նման պայմաններում եւ զարգանալ. այսինքն՝ մենք պիտի հրաժարվենք վատ գաղափարներից:
-Խաղաղության պատրաստվելո՞ւց:
-Ցանկանո՞ւմ ես խաղաղություն, պատրաստ եղիր պատերազմի, ունեցիր բանակ, հասարակություն եւ տնտեսություն, որը պատրաստ է պատերազմի: Եթե դու պատրաստ ես, կվանես պատերազմը: Եվ եթե հաշվի առնենք, որ հայերի 80 տոկոսն ապրում է հայկական պետականության սահմաններից դուրս, մենք պիտի կենտրոնացնենք ամբողջ հայության ներուժը, որպեսզի կարողանանք ադեկվատ արձագանքել այդ սպառնալիքներին: Պետք է այդպես անել ոչ թե նրա համար, որ ճիշտ է, այլ անհրաժեշտ է:
Այն մոտեցումները, որոնք 2008-ին մշակվել ու փորձում էին իրականացնել հայկական նախկին իշխանությունները, պետք է մի կողմ դրվեն որպես մեր իրականությանը չհամապատասխանող: Հենց դրանք են հանգեցրել 2016-ի ապրիլին: Դրանք սխալ, պատերազմի բերող մոտեցումներ էին:
Մենք ամեն անգամ չենք կարող մեզ թույլ տալ այդքան տղաների, զինվորականների կորցնել, որ ուղղենք քաղաքական գործիչների, դիվանագետների սխալները: Եկեք փորձենք նոր Հայաստան կառուցել՝ մեր դիրքի, անվտանգության, պատերազմի վերաբերյալ նոր ընկալմամբ: Այսինքն՝ թավշյա հեղափոխությունը միայն սկիզբն է, դա առաջին եւ շատ փոքր քայլ է, այն սկզբունքորեն կարեւոր է, մենք որակն ենք փոխել, բայց առջեւում մեծ աշխատանք կա, որպեսզի եղածն ուղղենք ու շարժվենք առաջ:

“Мы не можем каждый раз позволять себе терять наших парней, чтобы исправлять ошибки политических деятелей, дипломатов”
Интервью с директором центра стратегических исследований “Ашхар” Рачья Арзуманяном
Несколько дней назад в Москве состоялась встреча министров иностранных дел Армении, Азербайджана, России и сопредседателей Минской группы ОБСЕ. По итогам встречи было принято совместное заявление, в котором отмечалось, что Армения и Азербайджан договорились принять меры к тому, чтобы разрешить посещения родственников лиц, находящихся в заключении на их территориях. Была также выражена готовность предпринять действенные шаги по налаживанию контактов между людьми. Как Вы оцениваете эту встречу и чем она отличается от предыдущих?
Принципиальных изменений, которые мне бы хотелось видеть, я пока не вижу. Я вижу заявления об обеспечении продолжения процесса мирными дипломатическими методами, что хорошо. Такие утверждения делает армянская сторона, в то время как азербайджанская иногда даже заявляет о необходимости решить вопрос вооруженным путем. Кроме того, Алиев позволяет себе говорить о захвате Еревана, Севана, Сюника.
Подобные заявления на фоне согласия Азербайджана на урегулирование конфликта мирными методами, естественно, свидетельствует о том, что на деле что-то в процессе остается неизменным. Да, есть тактические изменения, связанные с намерениями организовывать взаимные визиты родственников лиц, находящихся под арестом. Но мне бы хотелось сперва увидеть, посредством каких реальных механизмов это будет осуществляться, потому что у нас есть большой опыт того, что Азербайджан ставит свою подпись под документами, заявлениями, но потом не выполняет их. В 2016 году были подписаны Венские договоренности о применении механизмов обеспечения безопасности на границе Арцаха и Азербайджана, которые так и остались на бумаге.
Указанный шаг можно приветствовать, но у меня есть сомнения: а действительно ли Азербайджан готов предпринять реальные шаги к разработке таких механизмов и не останется ли эта инициатива на бумаге. Исходя из того, в какой реальности мы живем, когда азербайджанская общество демонстрирует крайнюю нетерпимость к армянской стороне, и армянофобия в Азербайджане, можно сказать, достигла уровня нацизма, я с большим сомнением отношусь к началу такого процесса. Но я буду рад ошибиться.
В качестве первого этапа такого проекта я бы на самом высоком дипломатическом уровне потребовал, чтобы Азербайджан вернул наконец армянской стороне головы наших военнослужащих, которые были отрублены азербайджанцами во время апрельской войны 2016 года и захвачены в качестве трофея. А чтобы мы не потеряли чувство адекватности, армянскому обществу нужно напомнить о том, что за этот “героический” шаг азербайджанские военные удостоились государственных наград от президента Азербайджана. Вот в какой реальности мы живем.
Если Азербайджан действительно намерен пойти на контакты между обществами, на ослабление ненависти, которая есть только в Азербайджана, в Армении ее нет, то в качестве первого шага к осуществлению подобных намерений Азербайджан должен вернуть головы наших погибших военнослужащих. Прежде чем говорить о живых, мы должны закрыть страницу погибших. Если Азербайджан не будет готов поставить точку в этом вопросе, то у меня большие сомнения вызовут вопросы, касающиеся живых. Нужно крайне осторожно относиться к обществу и должностным лицам, которые ведут борьбу с умершими и не признаются в своих преступлениях.
На пресс-конференции министр иностранных дел России Лавров, говоря о московской встрече, отметил, что у него есть основания предполагать, что и Ереван, и Баку заинтересованы в том, чтобы на этот раз договоренности не остались на бумаге. Как Вы думаете, Баку реально в этом заинтересован?
Я не вижу со стороны Азербайджана реальной заинтересованности в изменении статус-кво, потому что армянская сторона спустя десятилетия после искаженных переговоров наконец-то заявила о необходимости восстановления переговорного формата Минской группы ОБСЕ. Говорить о каком-либо урегулировании без основной стороны – Республики Арцах – довольно сложно.
Вы считаете возможным возвращение Арцаха за стол переговоров?
Не думаю, что Азербайджан готов пойти на такой шаг. Здесь может сыграть роль существующая в Азербайджане огромная инерция ненависти к Армении и Арцаху. В Азербайджане под лозунгами уничтожения Арцаха и арцахских армян выросло целое поколение. Если первая леди Азербайджана заявляет, что во всех населенных пунктах Арцаха будет развеваться азербайджанский флаг и что другой подход неприемлем, то это значит, что она выражает те идеи и настроения, которые формировались в преисполненном ненависти азербайджанском обществе.
Это общество нуждается в исправлении, что является не политическим, а социальным процессом, причем очень длительным. Если на протяжении 20 лет там прививали ненависть, то я не представляю, как за несколько лет можно отказаться от этого чувства. Такая ненависть уйдет только в результате военного поражения, международного судебного процесса по примеру Нюрнбергского, на котором азербайджанская власть будет привлечена к ответственности за всё – Сумгаит, Баку, Марагу и т.д. Но я думаю, что международная общественность к этому не готова, нужно быть реалистами. Армянская сторона не имеет права верить в искренность Азербайджана. Нужно продолжать исходить из того, что Азербайджан намерен решить проблему с армянским народом силовыми методами. Эти методы Азербайджан готовил на протяжении последних 20 лет, и у нас пока что есть только заявления, и нет ни одного факта или аргумента, которые заставляют думать иначе.
Мы тоже должны возлагать надежды исключительно на военные методы, чтобы нейтрализовать азербайджанскую политику. К сожалению.
После встречи в Душанбе Пашиняна и Алиева на границе, пожалуй, воцарилось относительное спокойствие.
Такое относительное спокойствие – тактический шаг Азербайджана, точнее, желание Алиева. Они не захотели идти на обострение. Но как только они решат изменить эту тактику, то моментально начнут использовать другие методы. Принципиальных изменений с азербайджанской стороны я пока не вижу. Повторяю, есть инерция общественной и политической ненависти - захватить Армению, уничтожить Арцах, что стало одним из компонентов азербайджанской государственной идеологии.
Да, у них искаженное мировосприятие, они воспринимают мир неадекватно. Но кто сказал, что они не могут предпринимать практические шаги по приобщению мира к их искаженным представлениям. Нацистская Германия тоже имела искаженный взгляд на мир, на Европу, но мы видели реальные попытки навязать миру подобное мышление. Нацистские режимы склонны к агрессии, им необходимо прибегать к экспансии для самооправдания. Мы должны это понять и ни в коем случае не расслабляться.
И все-таки, насколько близки или насколько далеки обе стороны от установления мира?
В данном случае говорить о мире неправильно. Это еще одна ошибка армянской дипломатии, армянской политической мысли и философии, которая допускается последние 20 лет. Мы находимся в состоянии войны. Действует режим прекращения огня, но не мир. Более того, в 21-ом веке говорить о мире с точки зрения безопасности можно только условно. Сегодня мир и война – достаточно условные понятия, и разграничивать мир, кризис и войну практически невозможно. Что мы сейчас имеем в Сирии, Ливии, Ираке или Афганистане - мир или войну? Армения находится в регионе, где эти понятия невозможно назвать четкими. В последние годы говорят о “серых зонах”, где нет ни мира, ни войны.
В таких условиях нам следует говорить о сохранении мира внутри страны. В целом армянская государственность это делает, но мы сами находимся в регионе, где эти понятия искажены. То, что мы имеем сегодня, на мой взгляд, максимум того, что мы можем желать и иметь в начале 21-го века. Немного утопично думать, что можно получить доступ к более стабильному миру путем подписания каких-то международных договоров, которые обеспечат безопасность Армении – регион не готов к миру, мир не готов к большим соглашениям. Когда исчезают элементы глобального мира, наивно надеяться на мир в нашем регионе.
Нужно строить государство, укреплять систему безопасности, а для этого необходимо иметь экономику, способную содержать армию, необходимо иметь общество, готовое жить и развиваться в таких условиях. То есть мы должны отказаться от плохих идей.
То есть от идеи подготовки к миру?
Хочешь мира – готовься к войне. Нужно иметь готовую к войне армию, общество, экономику. Если ты готов, то ты оттолкнешь войну. А если учесть, что 80 процентов армян живут за пределами армянского государства, то мы сможем сконцентрировать потенциал всего армянства, чтобы адекватно ответить на эти угрозы. От подходов, которые были разработаны в 2008 году и которые пытались реализовать прежние власти, нужно отказаться как от не соответствующих нашей действительности. Именно они привели к апрельской войне 2016 года. Это ошибочные, способствующие развязыванию войны подходы.
Мы не можем каждый раз позволять себя терять наших парней, наших военных, чтобы исправлять ошибки политических деятелей, дипломатов. Давайте строить новую Армению с новым восприятием нашего положения, безопасности, войны. Бархатная революция – только начало, первый и очень маленький шаг, который, однако, имеет принципиально важное значение. Мы изменили качество, но впереди нас ждет большая работа, которая позволит нам двигаться вперед.