Արարատ Միրզոյանը՝ ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի ընդունած նախագծի մասին. «Որպես ԱԺ նախագահ ՍԴ կայացրած վճիռը չեմ վիճարկում»
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ որպես քաղաքական գործիչ, կարող է որոշակի վերաբերմունք ունենալ ՍԴ-ի կայացրած որոշման վերաբերյալ, բայց որպես ԱԺ խոսնակ՝ չի կարող վիճարկել այն։
Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով մեր այն հարցին, թե ՍԴ-ն Սահմանադրությանը համապատասխանող է ճանաչել նախորդ տարվա հոկտեմբերի 2-ին ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի կողմից ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ անելու նախագիծը, որն, իշխող ուժի վստահեցմամբ, հակասահմանադրական և հակահեղափոխական նախագիծ էր, ստացվում է՝ իշխանության համար սկզբունքի հարց էր այդ նախագծի ընդունումից հետո խորհրդարանի արձակումն ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը։
«Համաձայն չեմ այն դիտարկման հետ, որ այդ նախագծի շնորհիվ կարողացանք արձակել խորհրդարանը, որովհետև դեռ հեղափոխության օրերին հայտարարված էր, որ պետք է լինեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, կառավարությունն էլ ձևավորվելուց հետո ասել էր, որ մեկ տարվա ընթացքում պետք է լինեն արտահերթ ընտրություններ, ինչը և եղավ։ Այդ նախագիծը մեր քաղաքական ուժի վրդովմունքը առաջացրել էր, և քաղաքացիներն էին դուրս եկել, մտել ԱԺ բակ»,- ասաց Միրզոյանը։
ԱԺ խոսնակի վստահեցմամբ՝ ՍԴ-ն հենց դրանով է ՍԴ, որ օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում կայացնի որոշումներ։
«ՍԴ-ն կայացրել է վճիռը, ես՝ որպես քաղաքական գործիչ, դրա հետ կապված կարող եմ ունենալ վերաբերմունք, համարել լավ կամ վատ, բայց որպես ԱԺ նախագահ՝ ՍԴ կայացրած վճիռը չեմ վիճարկում»,- ասաց նա։
Ճշտող հարցին՝ փաստորեն ՀՀԿ-ն ճիշտ էր, դուք սխա՞լ, Միրզոյանն ասաց, որ իր ասածից նման հետևություն չէր անի, իր ասածն այն է, որ վճիռն իրեն կարող է դուր գալ կամ չգալ, բայց դա ՍԴ-ի վճիռ է։
«Երբ ինստիտուտների մեջ վեճ է լինում, դիմում են ՍԴ, որն էլ վերջնական պատասխանն է տալիս, որից հետո կարող ենք մեր կարծիքին մնալ կամ չմնալ, բայց կա կայացված վճիռ, որը չի կարող վիճարկվել, երկրորդ կարծիք այս հարցում չի կարող լինել»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանը նախորդ տարվա հոկտեմբերի 2-ին 67 կողմ ձայներով ընդունել էր «Հանրապետական», «Ծառուկյան դաշինք» և «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցությունների նախաձեռնած փոփոխությունը «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում, որը թույլ կտա ընդհատել նիստը ֆորսմաժորային իրավիճակներում կամ այն դեպքերում, երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների քվեարկությունը, և շարունակվել այն ժամանակ, երբ խոչընդոտող հանգամանքները կվերացվեն: Նախագծին դեմ էր քվեարկել միայն «Ելք» խմբակցությունը։ Այս նախագիծը վարչապետը որակել էր հակասահմանադրական ու հակահեղափոխական և դիմելով քաղաքացիներին՝ կոչ արել շրջափակել ԱԺ շենքը։

Арарат Мирзоян о принятом предыдущим парламентом проекте поправок к закону-регламенту НС: “Как председатель парламента я не могу оспорить решение КC"
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян как политический деятельность может иметь определенное отношение к решению Конституционного суда, но как спикер парламента не может его оспорить.
Об этом А.Мирзоян сказал на встрече с журналистами в парламенте в ответ на напоминание о том, что 2 октября прошлого года Конституционный суд признал соответствующим Конституции разработанный фракциями республиканцев, партии “Процветающая Армения” и АРФ Дашнакцутюн проект поправок к закону-регламенту Национального Собрания, который, по мнению сегодняшней правящей силы, был антиконституционным и антиреволюционным. Получается, заметили мы, что после принятия этого законопроекта роспуск парламента и проведение внеочередных выборов в НС были для сегодняшней власти делом принципа. “Я не согласен с тем, что парламент был распущен благодаря этому законопроекту, поскольку заявления о проведении внеочередных парламентских выборов звучали еще в дни революции, а после формирования правительства было сказано, что внеочередные выборы должны состояться в течение года, что и было сделано. Этот проект вызвал возмущение у нашей политической силы, и многие граждане вышли на улицу.
“Как политический деятель я могу считать решение Конституционного суда хорошим или плохим, но как председатель парламента я не могу его оспорить”,- сказал спикер НС.
Напомним, что 2 октября прошлого года парламент 67 голосами “за” принял разработанный фракциями Республиканской партии, “Процветающей Армении” и АРФ Дашнакцутюн проект поправок к закону “Регламент НС”, который позволял прерывать заседание парламента в форс-мажорных ситуациях или в случе появления препятствий голосованию депутатов. Против проголосовала только фракция “Елк”. Этот законопроект премьер-министр Никол Пашинян назвал антиконституционным и антиреволюционным и, обратившись к гражданам, призвал их окружить здание парламента.