Աղվան Հովսեփյանի որդին նոր ընկերություն եւ անշարժ գույք է ձեռք բերել Չեխիայում
Նախկին գլխավոր դատախազ եւ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի միջնեկ որդին՝ Միսակ Հովսեփյանը, նոր ընկերություն է ձեռք բերել Չեխիայում: «Հետքը» նախկինում գրել է, որ Հայաստանում հէկերի բիզնեսում ներգրավված Մ. Հովսեփյանը 2010-ին Պրահայում հիմնել է «OMIRA» անունով ՍՊԸ:
Հիշեցնենք, որ հաճախ օտարերկրացիները, այդ թվում՝ մեր հայրենակիցները, Չեխիայում ձեւական ընկերություններ են հիմնում կամ ձեռք բերում՝ նպատակ ունենալով ոչ թե բիզնես գործունեություն ծավալել, այլ հեշտացնել այդ երկրում անշարժ գույք գնելու, քաղաքացիություն ձեռք բերելու կամ պարզապես երկարաժամկետ վիզա կամ էլ երկարաժամկետ կացության թույլտվություն ստանալու գործընթացները: Ֆիկտիվ ընկերությունների միջոցով սովորականից (օտարերկրացիները Չեխիայում կես տարվա մեջ կարող են մնալ առավելագույնը 90 օր) ավելի երկար մնալու արտասահմանցիների փորձերին քաջածանոթ են Չեխիայի ներքին գործերի նախարարությունում ու դեսպանատներում, որոնք սկսել են երկարաժամկետ վիզա կամ երկարաժամկետ կացության թույլտվություն խնդրող եւ իբր գործարարությամբ զբաղվող ավելի շատ մարդկանց մերժել:
Գրել ենք, որ չեխական ռեգիստրում Միսակ Հովսեփյանի «OMIRA» ընկերության վերաբերյալ որեւէ փաստաթուղթ 2013-ից այս կողմ չկա, բայց այն լուծարված էլ չէ: Դրա գործունեության ոլորտներ են նշված անշարժ գույքի վարձակալությունը, առեւտուրն ու ծառայությունների մատուցումը (ըստ չեխական ռեգիստրի տվյալների): Նախորդ հոդվածում հայտնել էինք նաեւ, որ «OMIRA»-ի կամ Մ. Հովսեփյանի անունով որեւէ անշարժ գույք գրանցված չէ:
Հովսեփյանի նոր ընկերությունն ինքը չի հիմնել: «TRANSFRUKT» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 1991-ի մայիսի 23-ին Պրահայում: Գրանցել ու երկար ժամանակ ղեկավարել են տեղացիներ: Ընկերությունը նախկինում, ըստ չեխական ռեգիստրի, զբաղվել է տարբեր գործունեությամբ՝ մրգի ու բանջարեղենի մեծածախ ու մանրածախ ներկրում եւ արտահանում, ապրանքների վերավաճառք, միջնորդական գործունեություն առեւտրի եւ ծառայությունների ոլորտում, շարժական գույքի վարձակալություն, անշարժ գույքի գործակալության գործունեություն: Սակայն 2017-ից ի վեր ՍՊԸ-ն զբաղվում է միայն անշարժ գույքի, բնակելի եւ ոչ բնակելի տարածքների վարձակալությամբ, ինչպես նաեւ որոշ տեսակի առեւտրով ու ծառայությունների մատուցմամբ:
Ընկերության կանոնադրական կապիտալն ի սկզբանե եղել է 1,76 մլն կրոն, ապա դարձել 4,76 մլն, իսկ 1997-ից մինչ օրս 865 հազ. կրոն է, ինչը ներկա փոխարժեքով հավասար է 18 մլն դրամի: Երեւանցի Միսակ Հովսեփյանը «TRANSFRUKT»-ը ձեռք է բերել Պրահայի 5 բնակիչներից 2018-ի դեկտեմբերի 20-ին՝ դառնալով միակ սեփականատերն ու տնօրենը: Այս գործարքի փաստաթուղթը ռեգիստրում վերջինն է, այսինքն՝ նախկին դատախազի որդու ղեկավարման օրոք որեւէ բան չի ներկայացվել:
Ընկերությունը նախկինում գրանցված է եղել Պրահայի Ժիժկով թաղամասի Յան Ժելիվսկու 2200/2 հասցեում, որը երկաթուղու բեռնային համալիր է: Այն «Չեխական երկաթուղիներ» («České dráhy») պետական բաժնետիրական ընկերության սեփականությունն է: Մ. Հովսեփյանի կողմից ձեռք բերվելուց հետո ՍՊԸ-ն տեղափոխվել է նույն փողոցի 2726/2 հասցե (Žižkov, Jana Želivského 2726/2), որը նույնպես երկաթգծի հարեւանությամբ է:
Չեխական կադաստրի համաձայն՝ այս հասցեի հողը (2327 քմ) «Չեխական երկաթուղիների» սեփականությունն է, իսկ ահա դրա վրա գտնվող շինությունը, որում տեղակայված են տարբեր ընկերությունների պահեստներ, ինչպես նաեւ հոսթելներ, պատկանում է «TRANSFRUKT»-ին, այսինքն՝ Միսակ Հովսեփյանին:

Сын Агвана Овсепяна купил в Чехии новую компанию и недвижимость
Средний сын бывшего гернпрокурора и бывшего председателя Следственного комитета Агвана Овсепяна, Мисак Овсепян, купил в Чехии новую компанию. Ранее Hetq.am писал о том, что владеющий в Армении гидроэлектростанциями Мисак Овсепян в 2010 году основал в Праге ООО “OMIRA”. Напомним, что иностранцы, в том числе наши соотечественники, очень часто формально создают или покупают в Чехии компании не для развертывания бизнес-деятельности, а для упрощения процессов приобретения в этой стране недвижимости, получения гражданства, долгосрочной визы или долгосрочного вида на жительства.
В МВД Чехии знают о попытках иностранцев посредством фиктивных компаний остаться в стране дольше предусмотренных законом 90 дней в течение полугодия, поэтому в чешских посольствах стали чаще отказывать якобы занимающимся бизнесом гражданам, которые просят разрешение на получение долгосрочной визы или долгосрочного вида на жительство.
Мы писали о том, что документы о принадлежащей Мисаку Овсепяну компании “OMIRA” в чешском реестре отсутствуют с 2013 года, но при этом компания не ликвидирована. Сферами ее деятельности указаны аренда, торговля и оказание услуг в сфере недвижимости. В предыдущей статье мы писали и о том, что в чешском реестре нет данных о недвижимости, зарегистрированной на компанию “OMIRA” или на Мисака Овсепяна.
Новую компанию основал не М.Овсепян. ООО “TRANSFRUKT” было создано 23 мая 1991 г. в Праге. Компанию зарегистрировали и долгое время возглавляли жители Праги. Согласно чешскому реестру, ранее компания занималась различными видами деятельности: импортом и экспортом овощей и фруктов, перепродажей товаров, посреднической деятельностью в сферах торговли и услуг, арендой движимого имущества, агентствами недвижимости. Однако начиная с 2017 г. ООО стало заниматься только недвижимостью, арендой жилых и нежилых помещений, а также торговлей некоторыми торвами и оказанием услуг.
Уставной капитал компании изначально составлял 1,76 млн крон. В дальнейшем эта сумма увеличилась до 4,76 млн, а с 1997 г. по сей день составляет 865 тыс, крон, или 18 млн драмов.
Ереванец Мисак Овсепян приобрел компанию “TRANSFRUKT” 20 декабря 2018 г. у пяти жителей Праги, став ее единоличным собственником и директором. В чешском реестре документ о заключении этой сделки является единственный за все время руководства компанией сыном бывшего генпрокурора РА.
Ранее компания была зарегистрирована по адресу: ул. Яна Желивского, 2200/2 в пражском квартале Жижков. Это железнодорожный грузовой терминал, который находится в собственности государственной акционерной компании “Чешские железные дороги” (“České dráhy”). После ее приобретения Мисаком Овсепяном ООО переехало в здание номер 2726/2 на той же улице (Žižkov, Jana Želivského 2726/2), которое тоже находится рядом с железной дорогой.
По данным кадастра Чехии, земля (2327 кв.м) по этому адресу является собственностью “Чешских железных дорог”, а вот находящееся на ней здание, в котором размещены склады различных компаний и хостелы, принадлежит компании “TRANSFRUKT”, то есть Мисаку Овсепяну.