Խորհրդարանը քննարկեց Մարտի 1-ի դեպքերից տուժած անձանց աջակցության մասին նախագիծը
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ փոխխոսնակներ Լենա Նազարյանի և Ալեն Սիմոնյանի համահեղինակած «2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը։ Նախագծի հիմնական զեկուցող Լենա Նազարյանի խոսքով՝ աջակցություն ստանալու իրավունք ունեն նշված գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի՝ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձը, ինչպես նաև այն անձը, որի առողջությանը նշված գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս: Աջակցության ձևը, չափը և տրամադրման կարգը, ինչպես նաև աջակցության տրամադրման համար դիմումի ձևը, կցվող փաստաթղթերի ցանկը և քննարկման կարգը սահմանվելու են Կառավարության որոշմամբ:
Նազարյանի խոսքով՝ Մարտի 1-ի իրադարձություններից տուժած 10 զոհերի իրավահաջորդներից բացի՝ աջակցություն կտրամադրվի ծանր վնասվածք ստացած 63 քաղաքացու։
Նախագծի հարակից զեկուցող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն ասաց, որ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին միաձայն կողմ է քվեարկել, օրենքի ընդունումից հետո եռամյսա ժամկետում կառավարությունը համապատասխան ընթացակարգերը պետք է ապահովի։
«Երեք տարվա կտրվածքով շահառուները կարող են դիմել և կառավարությունից ստանալ աջակցություն»,- ասաց նա։
Հարակից զեկուցմամբ հանդես եկավ նաև արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը և անդրադարձավ պատգամավորների բարձրաձայնած այն դեպքերին, երբ տուժողների ծնողները մահացել են։
«Եթե քրեադատավարական կարգով ստացել է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցչի կարգավիճակ, ապա տուժողի իրավահաջորդի կարգավիճակ ստանում է նոր անձ, և նա է ստանում փոխհատուցումը»,- ասաց նա։
Նախարարը վստահեցրեց՝ այս նախագիծը վնասի հատուցում չէ, այլ աջակցության մասին օրենք։
«Սա չափազանց կարևոր է, որպեսզի որևէ շփոթ չառաջացնի, այս գործերը ՄԻԵԴ-ում են և վճռի կայացման փուլում են, և այստեղ կան հարաբերություններ, որոնց վրա կարող է ազդել եթե շփոթենք վնասի հատուցման հետ, և նրանց իրավունքները կարող են խախտվել, հետևաբար մեր առաջարկով փոխվել է աջակցության մասին օրենք»,- ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ ծանր վնասվածք ստացած անձանց թիվը ըստ դատաբժշկական տվյալների՝ 63-ն է, սակայն ենթադրելի է, որ անձինք կլինեն, ովքեր կդիմեն ներգրավելու համար որպես տուժող, քանի որ ժամանակին վնասվածք են ստացել, վախեցել են դիմել, հայտնել, որ տուժող են, հնարավոր է նախագծի հաստատումից հետո դիմեն։
Ելույթով հանդես եկավ նաև նախագծի համահեղինակ Ալեն Սիմոնյանը։
«Այս օրենքն այն մասին է, որ այլև ՀՀ-ում որևէ մեկն իրեն թույլ չպետք է տա Ազատության հրապարակը անվանել Թատերական հրապարակ։ Այս օրենքն այն մասին է, որ օլիգարխների սափրագլուխներն այլևս ձեռք չեն բարձրացնելու ժողովրդի վրա, այս օրենքն այն բանի մասին է, որ ոստիկանն այլևս ձեռք չի բարձրացնելու ՀՀ ժողովրդի վրա։ Այս օրենքն այն մասին է, որ ՀՀ-ում արտոնյալներ և անձեռնմխելիներ չկան»,- ասաց Սիմոնյանը։
Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ Աժ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ սիմվոլիկ է ստացվել, որ նախագիծը հենց այսօր է քննարկվում։
«Կլոր մեկ տարի առաջ այս օրը նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող անձը ողջ աշխարհի առջև սպառնաց ՀՀ քաղաքացիներին՝ ասելով դասեր չեք քաղել Մարտի մեկից, ես փորձեցի հիշել ինչի մասին է խոսքը, և ինչ է ակնարկում այդ անձը, որ սպառնալիքը հիշեցրեց, ես հիշեցի, որ այդ գիշերը եղել էր հրաման՝ ցրել Ազատության հրապարակում գիշերող ցուցարարներին, ինչը առաջացրել էր ՀՀ բազմահազար քաղաքացիների զայրույթը, և նրանք դուրս էին եկել փողոց՝ պաշտպանելու այդ անձանց, ի պատասխան խաղաղ ցուցարարների վրա կրակ բացվեց»,- ասաց նա։
Միրզոյանը հիշեց ու հիշեցրեց, որ երբ փորձել է մարտի մեկի գիշերը կրկին դուրս գալ փողոց, այժմյան Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը փորձել է հետ պահել իրեն՝ ասելով, որ դստեր ծննդից նույնիսկ 40 օր չի անցել, Միրզոյանը սակայն չի լսել վերջինիս, կամ ինչպես է ապաստան հրավիրել առոջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի այժմյան նախագահ Նարեկ Զեյնալյանին, սակայն վերջինս հրաժարվել է՝ ասելով, որ վիրավորների թիվը շատ է, ինքը պարտավոր է օգնություն ցուցաբերել նրանց։
«Այս դահլիճում բազմաթիվ են մարդիկ, ովքեր ունեն սեփական պատմությունը, էն հարվածը, որ հասցվեց քաղաքացիներին ու պետականությանը 2008 թվականի մարտի մեկին, էդ հարվածը հաղթահարելու համար պահանջվեց տաս տարի։ Ուզում եմ որպես օրենսդիրներ միաբերան արձանագրենք, որ էդպիսի բան ՀՀ-ում այլևս երբեք միանշանակ չի լինելու»,- ասաց ԱԺ խոսնակը։

Парламент обсудил законопроект об оказании помощи лицам, пострадавшим во время событий 1 марта 2008 года
Парламент сегодня обсудил в первом чтении проект закона “Об оказании помощи лицам, пострадавшим во время событий 1 марта 2008 года в Ереване”, разработанный вице-спикерами Национального Собрания Аленом Симоняном и Леной Назарян.
Основной докладчик по законопроекту Лена Назарян отметила, что право на получение помощи имеют правопреемники лиц, погибших во время указанных событий, а также лица, здоровью которых был нанесен тяжкий или средней тяжести вред
По словам вице-спикера, помощь получат правопреемники 10 погибших и 63 гражданина, которые получили тяжелые травмы.
Смежный докладчик по законопроекту Мисак Габриелян отметил, что бенефициары могут в течение трех лет обратиться в правительство для получения помощи.
Со смежным докладом выступил также министр юстиции Артак Зейналян. Он подчеркнул, что это законопроект не о выплате компенсации, а об оказании помощи.
“Эти дела находятся в Европейском суле по правам человека на стадии принятия решений”,- сообщил глава Минюста.
По словам А.Зейналяна, тяжелые травмы, согласно данным судмедэкспертиз, получили 63 человека, однако можно предположить, что во время мартовских событий были и другие пострадавшие, которые, однако, испугались обратиться в медучреждения, а сейчас, после принятия законопроекта, захотят получить помощь.
В обсуждении принял участие и соавтор законопроекта Ален Симонян.
“Это закон о том, что бритологовые телохранители олигархов больше не поднимут рукук на народ. Это закон о том, что полицейские больше не поднимут руку на народ Армении. Это закон о том, что в Армении больше не будет неприкосновенных и привилегированных лиц”,- сказал Симонян.
Во внеочередном порядке выступил и председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян. Он назвал символичным то, что проект обсуждается именно сегодня.
“Ровно год назад в этот день лицо, занимавшее пост президента страны, перед всем миром пригрозил гражданам Армении, заявив, что мы не извлекли уроки из событий 1 марта. Я попытался понять, на что намекает эта личность. И я вспомнил, что той ночью поступил приказ разогнать ночевавших на площади Свободы манифестантов, что вызвало возмущение десятков тысяч граждан. И они вышли на улицу, чтобы защитить этих людей. В ответ по мирным демонстрантам был открыт огонь”,- сказал Арарат Мирзоян.
Спикер напомнил о том, что когда ночью 1 марта он решил выйти на улицу, нынешний председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС Владимир Варданян попытался отговорить его, однако Мирзоян не послушался. Спикер напомнил и о том, что Владимир Варданян звал в укрытие нынешнего председателя постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам Нарека Зейналяна. Но и он отказался, сказав, что раненых очень много, и он обязан оказывать им помощь.
“Для преодоления удара, который был нанесен гражданам и государственности 1 марта 2008 года, потребовалось десять лет. Хочу, чтобы мы как законодатели констатировали, что в Армении больше никогда такое не повторится”,- сказал Арарат Мирзоян.