Երևանում կստեղծվի «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում համայնքային հիմնարկ»
Երևանի ավագանու այսօրվա նիստում հաստատվեց «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում համայնքային հիմնարկ» ստեղծելու մասին որոշումը: Նիստին զեկույցով հանդես եկավ քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը:
Հիմնարկի նպատակն է Երևանի վարչական տարածքի աղբահանության և սանիտարական մաքրման (ներառյալ՝ ձմեռային ամիսներին) աշխատանքների ապահովումը, քանի որ աղբահանություն իրականացնող «Սանիթեք» ընկերությունը լիովին չի կատարում պարտավորությունները: Այս որոշման համաձայն՝ քաղաքապետարանը կդառնա աղբահանություն իրականացնող 2-րդ օպերատորը:
Հիմնարկի հիմնական խնդիրներն են հետևել աղբահանության և սանիտարական մաքրման աշխատանքների պարտադիր և պարբերաբար իրականացմանը, մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի վրա աղբի բացասական ներգործության նվազեցմանը և չեզոքացմանը:
Նիստի ընթացքում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցություն ավագանու անդամ Հռիփսիմե Առաքելյանն ասաց, որ հանդիպել է «Սանիթեք»-ի ղեկավարության հետ․ խոսակցության ընթացքում ընկերությունը տեղեկացրել է, որ պայմանագրերի դրույթների խախտումներ են տեղի ունեցել նաև քաղաքապետարանի կողմից:
Հայտարարությանն ի պատասխան՝ Հայկ Մարությանն ասաց. ««Սանիթեք»-ը բազմաթիվ հարցերի մասին է բարձրաձայնում, բայց խորհուրդ կտամ նրան ուղղակի քաղաքը մաքրել: Կարծում եմ՝ չպիտի մենք ասենք, որ խնդիր ունենք աղբահանության հետ կապված, ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ «Սանիթեք» ընկերությունից ոչ մի հղում չենք ստացել, թե քաղաքապետարանի կողմից ինչ պայմանագրային խախտում է արվել: Նրանք նշել են աղբավայրի վիճակի մասին, բայց մեր ղեկավարության ժամանակ դեպի բացասական փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել»:
Ըստ Մարությանի՝ երբ իրենք իշխանության գլուխ են եկել, աղբահանության խնդիրը ժառանգություն են ստացել, իսկ հիմա փորձում են բոլոր մանրուքները հաշվի առնելով՝ հասնել խնդիրների լուծմանը:
«Լույս» խմբակցության ավագանու անդամ Թեհմինե Վարդանյանը քաղաքապետից խնդրեց ներկայացնել «Սանիթեք» ընկերության հետ եղած նամակագրություններն ու պայմանավորվածությունները: «Ասեք՝ ինչի մասին են եղել ձեր քննարկումները, ինչի մասին են եղել 6 ամիս եղած ձեր բանակցությունները, թարգեք էդ մշակույթը, երբ ձյուն է գալիս, ասում եք՝ նախկին իշխանությունից է գալիս: Ամոթ է, 7 ամիս է՝ քաղաքային իշխանություն եք, մի բան էլ դուք արեք»:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Մարկոս Հարությունյանն իր ելույթում նշեց, որ «Սանիթեքն» իր գործունեության առաջին տարում իդեալական աշխատանք է տարել, սակայն, ինքը չի հասկանում, թե ինչ պատճառով է դադարել նման աշխատանքը:
Վերջինս հարց ուղղեց, թե ինչ ստանդարտներով պետք է քաղաքապետարանը երկրորդ օպերատորի աշխատանքը վերցնի իր վրա: Մ. Հարությունյանի կարծիքով՝ ավելի լավ է վարձակալությամբ մեքենաներ գնել, հետո նոր հասկանալ, թե ինչպես պետք է աշխատել, քանի որ «ձախողումը թանկ է լինելու»:
Ավագանու անդամ Դավիթ Խաժակյանն էլ նշեց, որ ստեղծվում է ծանրաշարժ մեքենա, որ ճգնաժամային կառավարման համար նախատեսված չէ, և մեքենաները ավելի լավ է տալ նրան, ով կարող է իրականացնել աղբահանության աշխատանքը:

Будет создано общинное учреждение по уборке мусора и саночистке Еревана
Совет старейшин Еревана на своем сегодняшнем заседании утвердил решение о создании общинного учреждения по уборке мусора и саночистке города. С докладом выступил первый заместитель мэра столицы Грачья Саргсян.
Цель создания учреждения – уборка мусора и саночистка административных территорий Еревана, в том числе в зимние месяцы. Решение обусловлено тем, что занимающаяся вывозом мусором компания “Санитек” не выполняет свои обязанности в полном объеме. Согласно принятому решению, мэрия станет вторым оператором, занимающимся вывозом мусора.
Новое учреждение будет следить за регулярным выполнением работ по уборке мусора и саночистке, нейтрализации воздействия мусора на здоровье человека и окружающую среду.
В ходе заседания член фракции “Процветающая Армения” Рипсиме Аракелян сообщила, что встречалась с руководителями “Санитека”, которые сказали, что нарушения пунктов договора были допущены и столичной мэрией
В ответ мэр Айк Марутян сказал: “Санитек” говорит о многих проблемах, но я бы посоветовал компании просто заниматься очисткой города. Я официально заявляю, что мы не получали от компании “Санитек” каких-либо предупреждений о нарушении мэрией договора”.
По словам мэра, проблему уборки мусора новые власти города получили в наследство от прежнего руководства и сейчас пытаются решить проблему.
Член фракции “Луйс” Теймине Варданян попросила мэра представить переписку с компанией “Санитек” и достигнутые с ней договоренности. “Рассскажите, вокруг чего в течение шести месяцев велись переговоры. Перестаньте ссылаться на прежнее руководство. Вы уже семь месяцев являетесь городской властью, сделайте что-нибудь и вы”.
Член фракции “Процветающая Армения” Маркос Арутюнян в своем выступлении отметил, что первый год компания “Санитек” работала идеально, но в дальнейшем почему-то перестала добросовестно выполнять свои обязанноссти.
Касаясь создания в лице мэрии второго оператора, Арутюнян высказал мнение, что будет лучше сперва арендовать машины, чтобы понять, как следует работать, поскольку “провал обойдется дорого”.
Другой член совета старейшин, Давид Хажакян, отметил, что лучше передать машины той организации, которая сможет выполнять мусороуборочные работы.