Ներքին «ցեցից» ազատվելու ժամանակը
Մեր իրականության որ երեսը բացում ես, ոտնահարված իրավունքների ու արժանապատվության դաշտ է բացվում։ Ցավոք, իրավական ու սոցիալական երկրի մասին դժվար է խոսել, դժվար, որովհետև նույնիսկ օրենքով ամրագրված իրավունքիդ համար պիտի պայքարես ու փորձես ապացուցել, որ սա երկիր ու հայրենիք է, որ իշխանություններն անցողիկ են, հայրենիքն է հավերժական ու մեր բոլորինը։ Մինչ սակավաթիվների համար երկիրը հայրենիք է, որոշների համար՝ բիզնես տարածք։
ՀՀ Ազգային Անվտանգության հայեցակարգում որպես հիմնարար արժեք ամրագրված բարենպաստ միջավայրի ձևավորման հանձնառությունը սոսկ թղթին մնացած ճշմարտություն է։ Նույնքան էլ թղթային ճշմարտություն է Սահմանադրությունը, համաձայն որի՝ Պետությունը սահմանափակված է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներով և ազատություններով՝ որպես անմիջական գործող իրավունք։
Երբ Աբովյան փողոցից ապամոնտաժվեցին տաղավարները, շտապեցինք հավատալ, որ վերջապես կհարգվեն մայրաքաղաքի կենսական շահերը, բնապահպանական ու մշակութային խնդիրները։ Թվում էր` Երևանն այլևս այլանդակելու տեղ չուներ, բայց ոչ՝ ինչպես պիտի թողնեին, որ այդ թանկ կտորը` Մաշտոցի պուրակը, մեկ- երկու հոգու բիզնես տարածքը չդառնար։ Այսօր արդեն կատաղի արագությամբ՝ մայրաքաղաքի Գլխավոր հատակագծի խախտումով, կանաչ, հանրային տարածք հանդիսացող գոտում մեկը մյուսին են հաջորդում գավառական շուկայի տաղավարները։
Էս ի՞նչ եք անում։ Այս հարցը հնչեցնում եմ բոլոր երևանցիների անունից։ Ինչո՞ւ եք շարունակում Երևանի Կենտրոնի գերբեռնումը։
Ինչո՞ւ չեք հարգում հանրային կարծիքն ու իրավունքը։ Ինչո՞ւ եք խախտում ՀՀ օրենքներն ու միջազգային համաձայնագրեր։
Ինչո՞ւ չենք առաջնորդվում հանրային շահով ու ամեն անգամ մեկ- երկուսի բիզնես շահը գերադասում քաղաքակիրթ քաղաք ունենալու տեսլականից։
Ո՞ւր մնացին մեր քաղաքային արժանապատվությունն ու մշակույթը։
Մի՞թե այդ թիթեղյա, անշուք տաղավարներն են զարդարելու մեր մայր պողոտան, երբ գրատպության 500-ամյակի ու գրքի մայրաքաղաքի տարում Երևանում երկու-երեք գրախանութ էլ չունենք։ Ինչպե՞ ս կարելի է հանդուրժել Գլխավոր հատակագծի խախտումը։
Այդ ինչո՞ւ «Հին Երևան» նախագծի համար այդպես էլ 10 տարի տեղ չի գտնվում, իսկ տաղավարները կայծակնային արագությամբ տեղադրվում են:
Հարգելի քաղաքապետ, մի՞թե կաշկանդված եք բետոնապատ ու չորացող մայրաքաղաքի կենտրոնում բարեկարգել ու քաղաքին նվիրել քաղաքային մշակույթի մի փոքրիկ, կանաչ տարածք։ Չէ՞ որ ի սկզբանէ այդքան քննադատվող Խորհրդային շրջանում հենց այս նպատակով էր հղացվել պուրակը։
Հարգելի ՀՀ նախագահ, ե՞րբ է գալու Ձեր իսկ հիշատակած «արատավոր կարծրատիպերից հրաժարվելու ու ազգային-պետական մոտեցման սկզբունքների ժամանակը»: Իսկ մինչ կգան այդ ժամանակները, այդ մեր հազարավոր հայրենակիցներ այս ներքին ցեցից ազատվելու միակ միջոցը արտագաղթով են լուծում։

Время избавиться от внутренней "моли"
Какую бы сферу нашей действительности мы не затронули, везде обнаруживается поле попрания прав и достоинства. К сожалению, трудно говорить о правовой и социальной стране. Трудно потому, что даже за свои закрепленные законом права нужно вести борьбу и доказывать, что эта страна – наша родина, что власти преходящи, а родина вечна и принадлежит всем нам. И если для немногих страна – это родина, то для некоторых – всего лишь место развертывания бизнеса.
В Концепции национальной безопасности РА в качестве основополагающей ценности закреплено справедливое положение о необходимости формирования благоприятной среды, которое, однако, так и осталось на бумаге. Такой же оставшейся на бумаге истиной является Конституция, согласно которой государство как непосредственно действующее право ограничено основными правами человека и гражданина.
Когда торговые павильоны на улице Абовяна были демонтированы, мы поспешили поверить в то, что наконец-то начнут учитываться жизненные интересы столицы, ее экологические и культурные вопросы. Казалось, в Ереване уже не осталось места, которое можно изуродовать. Но нет, как могли позволить, чтобы этот лакомый кусок – сквер на проспекте Маштоца – не стал территорией для бизнеса двух-трех человек. Сегодня с бешеной скоростью, в нарушение Генплана столицы, в зеленой зоне, являющейся территорией общественного пользования, один за другим появляются провинциальные рыночные павильоны.
Что мы делаем? Этот вопрос я задаю от имени всех ереванцев. Почему продолжается сверхзагрузка центра Еревана?
Почему вы не уважаете мнение и права общества? Почему нарушаете законы РА и международные соглашения?
Почему не руководствуетесь общественным интересом и каждый раз интересы бизнеса одного-двух человек предпочитаете необходимости иметь цивилизованный город?
Где остались достоинство и культура нашего города? Неужели наш главный проспект должны украшать эти невзрачные металлические павильоны, в то время как в год празднования 500-летия армянского книгопечатания и объявления Еревана Всемирной столицей книги в нашем городе нет даже 2-3 книжных магазинов? Неужели можно допустить нарушение Генерального плана?
Почему за 10 лет для проекта "Старый Ереван" так и не нашлось места, а павильоны размещаются с молниеносной скоростью?
Уважаемый мэр, неужели в забетонированной и высыхающей столице Вы не можете благоустроить и подарить городу небольшую зеленую территорию городской культуры? Ведь в столь критикуемый сейчас советский период именно с этой целью изначально был разбит этот сквер.
Уважаемый президент РА, когда придет упомянутое Вами "время отказаться от порочных стереотипов и проявить принципы национально-государственного подхода"? А пока это время наступит, тысячи наших соотечественников решают проблему избавления от этой внутренней "моли" одним способом – эмиграцией.