«Վարչապետն ինչպես որոշի, այնպես կլինի». Արգիշտի Քյարամյանը չբացառեց, որ կարող է նշանակվել ՊՎԾ ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար
Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Արգիշտի Քյարամյանը հերքում է լուրն այն մասին, որ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի հետ քավոր–սանիկական հարաբերություններ ունի։
«Ես որևէ մեկի հետ իմ արյունակցական, ազգակցական, քավոր–սանիկական, ընկերական կապերից չեմ ամաչում և երբևէ թաքցնելու առիթ չեմ ունեցել, բարոյական էլ չեմ համարում նման կապերը թաքցնելը կամ որևէ կերպ խուսափելը դրանցից։ Ես ինքս փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերություններ ունեմ պարոն Գասպարյանի հետ, սակայն քավոր–սանիկական հարաբերություններ չունենք։ Եթե ունենայի, մեծ սիրով կբարձրաձայնեի»,- կառավարության այսօրվա նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քյարամյամը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ արդյոք նա պատրաստվո՞ւմ է զբաղեցնել ՊՎԾ պետի պաշտոնն, ինչին ի պատասխան՝ Քյարամյանն ասաց, որ Դավիթ Սանասարյանը շարունակում է մնալ ՊՎԾ ղեկավար:
«Ես շատ բարձր եմ գնահատում Դավիթ Սանասարյանի դերը հայ պետականաշինության գործում, շատ հարգում եմ նրան: Պարոն Սանասարյանն այս պահին շարունակում է մնալ Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար, մենք՝ աշխատակիցներս մեծ հույս ունենք, որ պարոն Սանասարյանը կվերադառնա և կշարունակի ղեկավարել այս կառույցը, հետևաբար այս համատեքսում ես որևէ բան չունեմ ասելու»,- նշեց Արգիշտի Քյարամյանը:
Հարցին՝ համաձայն ե՞ք, որ Սանասարյանի նկատմամբ գործը «կարված է եղել», ՊՎԾ ղեկավարի տեղակալը պատասխանեց, որ ինքն իրավաբան է, և նկատի ունենալով, որ այժմ քրեական գործի քննությունն ընթացքի մեջ է, ինքն իրեն թույլ չի տա դրան գնահատական տալ, որ ինքը գործի նյութերին ծանոթ չէ:
«Կարճ ժամանակ է, որ ճանաչում եմ պարոն Սանասարյանին, և կարծում եմ, որ պարոն Սանասարյանը բացառիկ հայրենասիրական դրսևորումներ ցուցաբերած և արդարության, անաչառության տեսանկյունից բացառիկ որակներ ունեցող անձ է»,- ասաց Արգիշտի Քյարամյանը:
Քյարամյանն, այնուամենայնիվ չբացառեց, որ կարող է նշանակվել ՊՎԾ ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար՝ նշելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ինչպես որոշի, այնպես կլինի:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովում Քյարամյանը հայտարարագրել է 32 մլն դրամ և 40 հազար ԱՄՆ դոլար գումար: Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ որտեղից նրան այդքան գումար:
«Ես աշխատել եմ տարբեր ուժային կառույցներում, զբաղեցրել եմ տարբեր պաշտոններ, երբևէ որևէ կոռուպցիոն սկանդալի մեջ չեմ հայտնվել, կլանային որևէ համակարգում չեմ եղել, և կոռեկտ չեմ համարում իմ ունեցվածքն այս համատեքստում քննարկել»,- ի պատասխան ասաց Արգիշտի Քյարամյանը:

“Как премьер решит, так и будет”: Аргишти Кярамян не исключил свое назначение врио руководителя СГК
Заместитель руководителя Службы государственного контроля Аргишти Кярамян опроверг сведение о том, что бывший начальник Полиции Владимир Гаспарян является его крестным.
“Мы с господином Гаспаряном уважительно относимся друг к другу, но не являемся крестным и крестником”,- заявил журналистам по завершении сегодлняшнего заседания правительства А.Кярамян.
На вопрос, собирается ли он занять должность начальника Службы госконтроля, Аргишти Кярамян сказал, что руководителем СГК продолжает оставаться Давид Санасарян.
“Я высоко оцениваю роль Давида Санасаряна в деле строительства армянского государства и очень уважаю его. В настоящее время г-н Санасарян продолжает руководить Службой госконтроля, и мы, сотрудники, очень надеемся, что г-н Санасарян останется в этой должности, так что по данному вопросу мне нечего сказать”,- отметил А.Кярамян.
На вопрос, согласен ли он с тем, что дело против Санасаряна сфабриковано, замначальника СГК сказал, что, будучи юристом, не может позволить себе давать оценки на этапе предварительного следствия.
“Я думаю, что господин Санасарян всегда проявлял себя как исключительный патриот, как личность, отличающаяся такими качествами, как справедливость и беспристрастность”,- отметил г-н Кярамян.
Вместе с тем он не исключил возможность своего назначения врио руководителя Службы госконтроля, отметив, что будет так, как решит премьер-министр Никол Пашинян.
В декларации, представленной в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, Аргишти Кярамян указал 32 млн драмов и 40 тыс. долларов США. На вопрос журналистов о происхождении этих сумм, Аргишти Кярамян ответил: “Я работал в различных силовых структурах, занимал различные должности. Ни в одном коррупционом скандале я не замешан, ни в одной клановой системе не был и не считаю корректным обсуждение моего имущества в данном контексте”.