Գագիկ Ծառուկյանը ներգրավված է եղել բելգիական «Ռոբերտոյում»
Վերջին օրերին լայն քննարկման առարկա է դարձել 2002-ին «Արարատցեմենտ» ԲԲԸ-ն սեփականաշնորհած արտասահմանյան ընկերությունը: Խոսքը բելգիական «Ռոբերտոյի» մասին է, որին Անդրանիկ Մարգարյանի կառավարության 1465-Ա որոշմամբ (12.09.2002) օտարվել են ԲԲԸ-ի պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերը (317.003 հատ):
Դրանց վաճառքի գին է սահմանվել 200 հազ. դոլարը, սակայն գնորդը, ըստ գործադիրի որոշման, պարտավորվել է առքուվաճառքի պայմանագիր ստորագրելուց հետո 3 օրվա ընթացքում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին ազատել «Իտերա» միջազգային էներգետիկական կորպորացիայի կողմից մատակարարված գազի դիմաց ապրանքային վճարումների գծով առաջացած պարտքերից` 6,866 մլն դոլարի արտարժութային վճարման չափով (9,7 մլն դոլարի ապրանքային մատակարարմանը համարժեք)՝ կնքելով պարտքից ազատման համապատասխան գործարք: Այսինքն՝ «Ռոբերտոն» իր վրա է վերցրել նաեւ «ՀայՌուսգազարդի» պարտքի մարումը:
Հիմա հասկանանք, թե ինչ ընկերություն է բելգիական «Ռոբերտոն», որը 2002-ին դարձել է ցեմենտ արտադրող հայկական խոշոր ձեռնարկության սեփականատեր:
Պաշտոնական փաստաթղթերի համաձայն, որոնք հրապարակվել են «Belgisch Staatsblad»-ում (սա հոլանդերեն անվանումն է, նշանակում է բելգիական պաշտոնաթերթ, ֆրանսերեն անվանումը՝ «Monitor belge». Բելգիայի պաշտոնական լեզուներն են հոլանդերենը, ֆրանսերենը եւ գերմաներենը)՝ «Ռոբերտո» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 1997-ի մայիսի 25-ին, գրանցում ստացել՝ հունիսի 3-ին: Ընկերությունը գրանցվել է Ժետ (Jette) քաղաքում, որը 18 այլ համայնքների հետ ձեւավորում է Բրյուսելի մայրաքաղաքային տարածաշրջանը: Ժամանակի ընթացքում ՍՊԸ-ն 3 անգամ փոխել է հասցեն, բայց դրանք եղել են Ժետի սահմաններում:
«Ռոբերտոյի» հիմնադիրները եղել են ՀՀ քաղաքացիներ Ազատ, Ռոբերտ եւ Ռոման Մուրադյանները, որոնցից յուրաքանչյուրի բաժնեմասը կազմել է 250.000 բելգիական ֆրանկ (այն ժամանակ եվրոն դեռ գործածության մեջ չէր): Այսինքն՝ ընկերության ընդհանուր կապիտալը եղել է 750.000 ֆրանկ (հավասար է 18.592 եվրոյի): ՍՊԸ-ի կառավարիչ է նշանակվել Վահագն Գուլոյանը, ով, ըստ փաստաթղթերի, բելգիական Աուդենարդե (Oudenaarde) քաղաքի բնակիչ էր: Վ. Գուլոյանը ՀՀ քաղաքացի է, գրանցված է Կոտայքի Առինջ գյուղում, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի խնամու՝ նախկին պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանի կրտսեր եղբայրն է, Ծառուկյանի փեսայի՝ Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի հորեղբայրը:
Բելգիական ընկերության գործունեության ոլորտները տարբեր են եղել՝ սննդամթերքի, ապրանքների, հումքի, կիսաֆաբրիկատների ներկրում եւ արտահանում, մեծածախ ու մանրածախ առեւտուր, առեւտրային տարածքների (ինչպիսիք են սուպերմարկետները, արտադրական, հանրային սննդի ձեռնարկությունները) շահագործում, ծառայություններ առեւտրի ու արդյունաբերության բոլոր ճյուղերում: Կանոնադրության մեջ նշվել է, որ այս գործունեությունն ընկերությունը կարող է ծավալել թե՛ Բելգիայում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս իր կամ երրորդ անձանց միջոցով: Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ 1998-ի փետրվարին վերը նշվածներին ավելացվել են հետեւյալ ոլորտները՝ լվացքատան, բենզալցակայանի շահագործում, տրանսպորտային միջոցների ներկրում եւ արտահանում, ավտոտեխսպասարկում, ոսկերչական իրերի եւ արվեստի գործերի առքուվաճառք, տեքստիլի արտադրություն:
Ընկերության հիմնադրումից շատ չանցած՝ նույն տարվա հոկտեմբերին, Վ. Գուլոյանը ձեւակերպվել է որպես չվճարվող (կարելի է ասել՝ հասարակական հիմունքներով) կառավարիչ, սակայն արդեն նոյեմբերին այդ պաշտոնում նրան փոխարինել է Ռոբերտ Մուրադյանը, ում անունով էլ հավանաբար կոչվել է ընկերությունը:
1998-ի դեկտեմբերին հերթական փոփոխությունն է տեղի ունեցել. Ռ. Մուրադյանը թողել է կառավարչի պաշտոնը, եւ այն նորից ստանձնել է Վ. Գուլոյանը: Մեկ այլ որոշմամբ Աուդենարդեի բնակիչ Յուրգեն Գաստոն Ժան Դե Կլերկը (Jurgen Gaston Jean De Clercq) ՍՊԸ-ում դարձել է ակտիվ գործընկեր (associe actif):
1999-ի մարտին կառավարիչ Վ. Գուլոյանին փոխարինել է Դե Կլերկը (նշանակվել է որպես «non-statutory manager»): Այդուհանդերձ, վերջինս Գուլոյանին լիազորել է ընկերության անունից կատարել ֆինանսական գործարքներ:
«Արարատցեմենտը» մասնավորեցնելու ՀՀ կառավարության որոշումից 6 ամիս անց՝ 2003-ի մարտի 23-ին, «Ռոբերտո» ՍՊԸ-ի ժողովը որոշել է ընկերության միանձնյա կառավարիչ նշանակել Գագիկ Ծառուկյանին՝ առանց ժամկետի սահմանափակման: Միաժամանակ Վ. Գուլոյանն ազատվել է լիազորված անձի իր դերից:
Սակայն 2003-ի հունիսի 26-ին Բրյուսելի դատարանը հայտարարել է «Ռոբերտոյի» լուծարման գործընթացի մասին, նշանակվել է լուծարային կառավարիչ, որին հանձնարարվել է ստուգել ընկերության ակտիվները, կատարել օրենսդրությամբ նախատեսված համապատասխան գործողություններ, իսկ վերջում դատարանին հայտնել վարույթի ավարտի մասին: Եվ ահա ավելի քան 5 տարի անց՝ 2008-ի դեկտեմբերի 18-ին, դատարանը հայտարարել է, որ «Ռոբերտո» ՍՊԸ-ի լուծարման վարույթն ավարտվել է:
Ստացվում է, որ «Արարատցեմենտի» մասնավորեցումից հետո թիթեռնիկի կյանք ունեցած բելգիական ընկերությունը ժամանակին ընդամենը միջոց է եղել Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողի տպավորություն թողնելու կամ պարզապես գործարանի իրական նոր տերերի (տիրոջ) անունները թաքցնելու համար:
Այս առումով հետաքրքիր է «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ի տարածած հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, ասվում է. «2002 թվականին «Ռոբերտո» ընկերության կողմից «Արարատցեմենտ» գործարանի մասնավորեցումից միայն ամիսներ հետո է Գագիկ Ծառուկյանը ձեռք բերել բաժնեմասերի 25 տոկոսը, իսկ հետագայում արդեն՝ 2006 թվականին, նոր միայն ձեռք է բերել մնացած 75 տոկոսը»: Նախ նշենք, որ ԱԺ վերջին երկու (2017 եւ 2018 թթ.) ընտրություններից առաջ ԿԸՀ-ին ներկայացրած իր հայտարարագրերում պատգամավորության թեկնածու Գ. Ծառուկյանը չի նշել, որ անհատական մասնակցություն ունի «Արարատցեմենտում», այսինքն՝ նա ՓԲԸ-ի անմիջական բաժնետեր չէ: Մյուս կողմից՝ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի կայքում ասվում է, որ գործարանը 2002-ին մասնավորեցվել է կոնցեռնի կողմից: Երրորդ՝ այն, որ Ծառուկյանն ու նրա շրջապատը «Ռոբերտոյի» մաս են կազմել, պարզ է դարձնում, որ գործարարն ի սկզբանե ներգրավված էր մասնավորեցման գործընթացում:

Гагик Царукян имеет отношение к бельгийской компании “Роберто”
В последние дни широкое обсуждение развернулось вокруг иностранной компании, приватизировавшей в 2002 году ОАО “Араратцемент”. Речь идет о бельгийской компании “Роберто”, которой по решению правительства ныне покойного премьер-министра Андраника Маргаряна были отчуждены 317.003 акции, являвшиеся государственной собственностью ОАО.
Стоимость акций была установлена в размере 200 тысяч долларов, однако по решению исполнительного органа покупатель обязался в течение трех дней с момента подписания договора купли-продажи оплатить задолженность ЗАО “АрмРосгазпром” на сумму 6,866 млн долларов, которая образовалась по линии поставок международной энергетической корпорацией “Итера”. Иными словами, компания “Роберто” взяла на себя также обязательство погасить задолженность “АрмРосгазпрома”.
А теперь давайте разберемся, что из себя представляет бельгийская компания “Роберто”, которая в 2002 году стала собственником крупнейшего армянского предприятия по производству цемента.
Согласно официальным документам, которые были опубликованы бельгийским изданием “Belgisch Staatsblad”, ООО “Роберто” было основано 25 мая 1997 г., зарегистрировано 3 июня того же года в городе Жет (Jette). Последний вместе с 18-ю другими общинами составляет Брюссельский столичный регион. Со временем ООО трижды меняло адрес прописки, но все они находились в пределах административных границ Жета.
Учредителяями “Роберто” были граждане Армении Азат, Роберт и Роман Мурадяны, доля каждого из которых составляла 250.000 бельгийских франков (в то время евро еще не было введено). То есть общий капитал компании составлял 750 тыс. франков (на сегодняшний день 18.592 евро).
Управляющим компанией был назначен Ваагн Гулоян, который, согласно документам, был жителем бельгийского города Ауденарде (Oudenaarde). В.Гулоян – гражданин Армении, зарегистрирован в селе Ариндж Котайкской области. Он младший брат бывшего депутата парламента Армении Мурада Гулояна. Последний же является кумом лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна и отцом бывшего губернатора Котайка Карапета Гулояна.
Бельгийская компания занималась различными видами деятельности: импорт и экспорт, розничная и оптовая торговля пищевых продуктов, сырья, полуфабрикатов, эксплуатация торговых помещений (супермаркетов, предприятий общепита), услуги в различных отраслях торговли и промышленности. В уставе указано, что этими видами деятельности компания может заниматься как в Бельгии, так и за ее пределами. Забегая вперед, отметим, что в 1998 г. к вышеуказанным видам деятельности прибавились эксплуатация прачечных, бензозаправочных станций, автотехобслуживание, купля-продажа ювелирных изделий и произведений искусства, производство текстиля.
Вскоре после основания компании, в октябре того же года, В.Гулоян был зарегистрирован как неоплачиваемый (иными словами, работающий на общественных началах) управляющий. Однако в ноябре его сменил Роберт Мурадян, именем которого, по всей видимости, и названа компания.
В декабре 1998 г. произошло очередное изменение: Р.Мурадян оставил должность управляющего, которую вновь занял В.Гулоян. Другим решением житель Ауденарде Юрген-Гастон-Жан Де Клерк (Jurgen Gaston Jean De Clercq) стал активным партнером (associe actif) ООО.
В марте 1999 г. на смену В.Гулояну пришел Де Клерк, который был назначен “non-statutory manager”. Несмотря на это, последний уполномочил Гулояна совершать финансовые сделки от имени компании.
Спустя шесть месяцев после принятия правительством решения о приватизации “Араратцемента”, 23 мая 2003 года, собрание ООО “Роберто” решило назначить единоличным управляющим компании на неограниченный срок Гагика Царукяна. Вместе с тем Гулоян перестал быть уполномоченным лицом.
Однако 26 июня 2003 года суд Брюсселя объявил о начале процесса ликвидации “Роберто”, был назначен ликвидационный управляющий, которому было поручено проверить активы компании, осуществить предусмотренные законом соответствующие действия. Спустя пять лет, 18 декабря 2008 г., суд объявил о завершении производства по ликвидации ООО “Роберто”.
Получается, что бельгийская компания, которая после приватизации “Араратцемента”, имела жизнь бабочки, помогла создать видимость деятельности иностранного инвестора в Армении и скрыть реальных новых хозяев (хозяина) предприятия.
В этом плане интерес представляет распространенное ЗАО “Араратцемент” заявление, в котором, в частности, говорится: “Спустя всего несколько месяцев после приватизации в 2002 году компанией “Роберто” завода “Араратцемент” Гагик Царукян приобрел 25 процентов предприятия, а в дальнейшем, в 2006 году, - остальные 75 процентов”.
Во-первых, перед двумя последними выборами в Национальное Собрание (в 2017 и 2018 гг.) в представленных в Центризбирком декларациях кандидат в депутаты Г.Царукян не указал свое участие в “Араратцементе”, то есть он не был непосредственным дольщиком ЗАО. С другой стороны на сайте принадлежащего Царукяну концерна “Мульти Групп” говорится, что завод был приватизирован концерном в 2002 году. В-третьих, причастность Царукяна и его окружения к компании “Роберто” свидетельствует о его участии в приватизации.