Հայաստանն ավելի շատ արտահանում է թարմ ձուկ, ներմուծում՝ սառեցվածը
2014-2018թթ ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանից զգալի քանակությամբ ձկնեղեն է արտահանվել։ Մասնավորապես, արտահանվել է կենդանի և թարմ ձուկ, և հակառակը՝ շատ է ներմուծվել սառեցվածը:
Այսպես՝ 2014-2018թթ․ ընթացքում արտահանվել է 750 տոննայից ավելի կենդանի ձուկ՝ 3,5 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ և 12 239 տոննա թարմ ձուկ՝ 74 մլն ԱՄՆ դոլարի ընդհանուր արժողությամբ։
Միևնույն ժամանակահատվածում ներմուծվել է 50 անգամ ավելի քիչ քանակությամբ կենդանի ձուկ՝ 16 տոննա՝ 150 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ և 68 տոննա թարմ ձուկ՝ 764 հազար ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ։
Վերջին 5 տարիներին ավելի շատ ներմուծվել է սառեցված ձուկ․ 2014-2018թթ․-ին ներմուծվել է 6656 տոննա՝ մոտ 12 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ և արտահանել ընդամենը 323 տոննա սառեցված ձուկ՝ 1,5 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կայքում հրապարակված վերջին տվյալներով՝ 2019թ. փետրվարի 22-28-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստան է ներմուծվել և/կամ փորձաքննության է ենթարկվել 8848 կգ ձուկ և ձկնամթերք, արտահանվել՝ 13 անգամ ավելի շատ՝ 111 527 կգ։
Օրեր առաջ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հաստատել է «Ձկան և ձկնամթերքի անվտանգության մասին» ՄՄ 040/2016 տեխնիկական կանոնակարգում միջպետական ստանդարտների մշակման ծրագիրը: ՄՄ ՏԿ 040/2016 ուժի մեջ էր մտել 2017թ. սեպտեմբերի 1-ից:
Այս փոփոխություններով պլանավորվում է 2019-2022թթ․ ընթացքում մշակել 29 միջպետական ստանդարտ, այդ թվում՝ 14-ը՝ հիմնված Ռուսաստանի ազգային ստանդարտների, 6-ը՝ Ղազախստանի, 4-ը՝ այլ հավատարմագրված մեթոդների վրա:
Ծրագրով նախատեսված է նաև վերանայել 5 միջպետական ստանդարտ, քանի որ նորացված ISO ստանդարտների ներդրումից հետո դրանք այլևս արդիական չեն:
Մշակվելու են նաև սննդային ապրանքներում սուլֆանիլամիդների, նիտրոմիդազոլների, պենիցիլինների մնացորդային քանակը որոշելու մեթոդներ, ինչպես նաև՝ ձկան, խեցգետնակերպերի, կակղամորթերի սանիտարա-պարազիտոլոգիական փորձաքննության միջպետական ստանդարտներ:
Միջպետական 17 ստանդարտի պատասխանատուն և մշակողը Ռուսաստանն է, 6-ը կմշակի Բելառուսը, ևս 6-ը՝ Ղազախստանը:

Армения экспортирует в основном свежую рыбу, импортирует – замороженную
В 2014-2018 гг. из Армении было экспортировано большое количество рыбы. Экспортировалась в основном живая и свежаая рыба, импортировалась – замороженная.
Так, за последние четыре года было экспортировано свыше 750 тонн живой рыбы стоимостью 3,5 млн долларов США и 12.239 тонн свежей рыбы стоимостью 74 млн долларов США.
В тот же период было импортировано 16 тонн свежей рыбы (на общую сумму 150 тыс. долларов США), что в 50 раз меньше показателя экспорта, и 68 тонн свежей рыбы (на общую сумму 764 тыс. долларов).
За последние пять лет импортировалась главным образом замороженная рыба. В 2014-2018 гг. импорт составил 6.656 тонн стоимостью около 12 млн долларов США, а экспортировано всего 434 тонны замороженной рыбы на сумму 1,5 млн долларов США.
На сайте инспекции по безопасности пищевых продуктов приведены данные за период с 22-го по 28-е февраля 2019 г., согласно которым в Армению было поставлено и подверглось экспертизе 8.848 кг рыбы и рыбопродуктов, вывезено – в 13 раз больше, то есть 111.527 кг.
Несколько дней назад Евразийская экономическая комиссия утвердила программу обработки межгосударственных стандартов в техническом регламенте “О безопасности рыбы и рыбопродуктов”.
Этими изменениями планируется в 2019-2022 гг. обработать 29 межгосударственных стандартов, в том числе 14 основанных на национальных стандартах РФ, 6 – на национальных стандартах Казахстана, 4 – на аккредитованных методах.
Программой также предусмотрено пересмотреть 5 межгосударственных стандартов, поскольку после внедрения обновленных стандартов ISO они уже не будут актуальны.
Обработке должны подвергнуться и методы определения остаточного количества сульфаниламидов, нитромидазолов, пеницеллина в пищевых продуктах, а также межгосударственные стандарты санитарно-паразитологической экспертизы рыбы, ракообразных и др.
Ответственность за обработку 17 межгосударственных стандартов возложена на Россию, за обработку 6 стандартов – на Беларусь и за обработку еще за 6 стандартов – на Казахстан.