Քոչարյանին վերագրվող կաշառքի չափը 3 մլն ԱՄՆ դոլար է. հրապարակվել է գործի մեղադրական եզրակացությունը
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգում հրապարակվել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակությունը:
Այսպես, ըստ առկա տեղեկատվության՝ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, ՀՀ Սահմանադրության ուժով հանդիսանալով պետության գլուխը և կրելով ՀՀ Սահմանադրությանը հետևելու, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունն ապահովելու պարտականություններ, ինչպես նաև օժտված լինելով մշտապես կազմակերպչական-տնօրինչական և վարչատնտեսական, գործառույթներ իականացնող պաշտոնատար անձի լիազորություններով, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը, ինչպես նաև իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927 000 000 ՀՀ դրամին համարժեք 3 000 000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2008 թվականին հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը։
Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2008 թվականին հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալը-Երևանի կայազորի պետը, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է սահմանադրական կարգը։
Արմեն Գևորգյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2006 թվականի փետրվարից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 21-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի և Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնները, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, խոչընդոտներ վերացնելու և ցուցումներ տալու եղանակով օժանդակել է ՀՀ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ տապալելու ՀՀ սահմանադրական կարգը։ Բացի այդ, Արմեն Գևորգյանը, հանդիսանալով պետական մարմնում մշտապես կազմակերպչական-տնօրինչական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից ու տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վճարելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008թ․ ապրիլին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 309 000 000 ՀՀ դրամին համարժեք 1 000 000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, ինչպես նաև նույն ժամանակ թաքցնելով ու խեղաթյուրելով նշված գումարի իրական բնույթն ու ծագումը՝ օրինականացրել է առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտները։
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ գործը դատարան է ուղարկվել երեկ՝ ապրիլի 29-ին, և մակագրվել դատավոր Վարդան Լևոնի Գրիգորյանին:

Размер приписываемой Роберту Кочаряну взятки составляет 3 миллиона долларов США
В судебной информационной системе “Даталекс” размещено краткое содержание обвинительного заключения по делу второго президента РА Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова и бывшего министра обороны Сейрана Оганяна.
По имеющейся информации, Роберт Кочарян обвиняется в том, что в период с 9-го апреля 1998 г. по 9-е апреля 2008 г., занимая пост президента РА, вступил в преступный сговор с другими лицами и сверг конституционный строй РА. Кроме того, Кочарян, используя свое должностное положение, с целью осуществления действий в пользу единстввенного участника и директора ООО “Ти Эс Эс Ми Армения” Сильвы Амбарцумян, а именно с целью непрепятствования сделке по продаже 100-процентной доли имеющего специальныие лицензии на изучение недр для добычи полезных ископаемых ООО компании, не являющейся резидентом РА, в феврале и мае 2008 г. при содействии Самвела Майрапетяна получил от Амбарцумян взятку в размере 927.000.000 драмов РА, или 3.000.000 долларов США.
Сейрану Оганяну предъявлено обвинение в том, что он, являясь в 2008 г. начальником Генштаба ВС РА, в сговоре с другими лицами сверг конституционный строй РА.
Юрию Хачатурову предъявлено обвинение в том, что он, являясь в 2008 г. заместителем министра обороны РА, начальником Ереванского гарнизона, в сговоре с другими лицами сверг конституционный строй.
Армен Геворкян обвиняется в том, что в период с февраля 2006 г. по 21-е апреля 2008 г. он, занимая должности руководителя администрации президента РА и секретаря Совета национальной безопасности, использовал свое должностное положение с целью содействия президенту РА Роберту Кочаряну в свевржении конституционного строя РА.
Кроме того, Геворкян с целью содействия осуществлению действий в пользу единственного участника и директора ООО “Ти Эс Эс Си Армения” Сильы Амбарцумян, а именно непрепятствования сделке по продаже 100-процентной доли имеющего специальные лицензии на изучение недр для добычи полезных ископаемых ООО компании, не являющейся резидентом РА, в феврале и мае 2008 г. при содействии Самвела Майрапетяна получил от нее взятку в размере 927.000.000 драмов РА, или 3.000.000 долларов США, а также, скрыв и исказив в этот же период реальное происхождение указанной суммы, узаконил полученные преступным путем доходы в особо крупном размере.
Напомним, что вчера, 29 апреля, дело против Кочаряна и других было передано на рассмотрение судьи Вардана Григоряна.