Քաղաքացիները հանգստի ուղեգրեր են գնել եւ պարզել, որ խաբեության զոհ են դարձել
«Travelan» տուրիստական գործակալության տնօրեն Աննա Սահակյանը բերման է ենթարկվել ոստիկանության Կենտրոնի բաժին՝ քաղաքացիներից խաբեությամբ գումար հափշտակելու հանգամանքով: Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեցին ոստիկանությունից:
Մի խումբ քաղաքացիներ օրեր առաջ պարզել են, որ իրենց գնած տուրիստական փաթեթները գոյություն չունեն, խաբեության զոհ են դարձել՝ կորցնելով վճարած գումարները: Տուժողներից մեկը Աննա Հայրապետյանն է: Մայիսի 21-ին ամուսնու և որդու հետ Աննան պետք է մեկներ 9-օրյա հանգստի, Եգիպտոս, սակայն երկու օր առաջ պարզել է, որ իր անունով որևէ ամրագրում չկա:
Աննան ուղեգիրը գնել է «Travelan» տուրիստական գործակալության տնօրեն Աննա Սահակյանից՝ ապրիլի 20-ին, Մաշտոցի 18 հասցեում տեղակայված գրասենյակից:
Աննան միակ զոհը չէ: Մի շարք քաղաքացիներ արդեն դիմել են ոստիկանություն՝ «Travelan» տուրիստական գործակալության կատարած խաբեության մասին հաղորդում ներկայացնելով:
Աննա Հայրապետյանի պատմելով՝ ապրիլի 20-ին իրենց նախընտրած հյուրանոցային համալիրը զեղչված առաջարկ է արել, այդ պատճառով համաձայնել են Աննա Սահակյանի ներկայացրած փաթեթին: Ուղեգիրը գնելիս Աննայի հետ կնքվել է պայմանագիր, տրվել ստացական:
«Աննա Սահակյանի առաջարկն այն աստիճան մատչելի չէր, որ մտածեինք` գուցե մեզ խաբում են: 9 օրվա համար երեքով՝ երկու մեծահասակ և մեկ երեխայի համար, վճարել ենք 1100 դոլար: Փաթեթը գնելու օրը ողջ գումարը չէինք տարել, Աննան ասաց՝ օրվա ակցիա է, և երկու օր անց արդեն այն չի լինի: Այսինքն՝ եթե ողջ գումարը չվճարեինք, արդեն ակցիայով չէինք գնի: Հետ եկանք տուն, ողջ գումարը տարանք: Դրա դիմաց մեզ տվեցին ստացական, որ ես վճարել եմ 531 հազար դրամ, կնքել ենք պայմանագիր»,-«Հետք»-ին պատմեց Աննա Հայրապետյանը:
Հանգստի փաթեթը ներկայացնելիս Աննա Սահակյանը պատմել է, որ երկար տարիներ աշխատել է տուրիստական գործակալություններում՝ որպես մենեջեր, հետո որոշել իր գործակալությունը հիմնել, քանի որ «բոլոր ծակուծուկերը գիտի, հյուրանոցների հետ լավ համագործակցում է, իրեն լավ փաթեթներ են առաջարկում»:
Օրեր անց Աննա Հայրապետյանը զանգահարել է Աննա Սահակյանին՝ վաուչերները (հավաստատոմսերը-հեղ.) ստանալու համար: Վերջինս հեռախոսազանգերին չի պատասխանել: Ապրիլի 30-ին Աննան այցելել է տուրիստական գործակալություն և ընկերության դուռը փակ գտել, որի առջև տասնյակ քաղաքացիներ են հավաքված եղել` իրենց տոմսերն ու ամրագրումները ստանալու ակնկալիքով:
Աննան հեռախոսազանգերին չի պատասխանել: Միայն այն բանից հետո, երբ Աննայի ընկերներից մեկը Աննա Սահակյանին հաղորդագրություն է գրել, որ Աննա Հայրապետյանն իր ընկերն է, մասնագիտությամբ` լրագրող, և «այս խաբեությունից հեշտ չի պրծնի», ընկերության տնօրենը զանգահարել է Աննային: «Շատ կարճ ժամանակ անց Աննան ինձ հետ է զանգում, ասում է՝ ոչ մի խնդիր չկա, հանգիստ եղի: Ասեցի՝ մենք արդեն ստուգել ենք, մեր անունով մայիսի 21-ի համար տոմս չկա: Ասեց՝ սխալ ընկերությունով ենք նայել, ինքը ուրիշ ընկերությամբ է տոմսերը ամրագրել: Ես քեզ կապացուցեմ, որ ամեն ինչ նորմալ է: Եթե չէ՝ ես ձեր փողը կվերադարձնեմ: Բայց երեկ առավոտյան ես «Ֆեյսբուք»-ով նամակ եմ ստանում Աննայից: Գրել էր՝ Աննա ջան, ես ունեմ խնդիրներ, ինձ փորձել են գցել, դժվար կացության մեջ եմ, հիմա օֆիս գնալ չեմ կարող, որովհետև ինձ այնտեղ շատ մարդ է սպասում: Առաջարկում եմ հանդիպենք, փաթեթը ձեզ կհանձնեմ»,-ասում է Աննա Հայրապետյանը:
Աննան համաձայնում է հանդիպման տարբերակին, սակայն խնդրում է ուղարկել ամրագրումների էլեկտրոնային տարբերակները: Աննա Սահակյանը եւս համաձայնում է, սակայն ողջ օրվա ընթացքում չի ուղարկում և չի հանդիպում Աննայի հետ:
Աննան ասում է՝ պատահական չէր ընտրել «Travelan» տուրիստական գործակալությունը. իր ծանոթներից մեկն օգտվել էր նրա ծառայություններից, հանգստի մեկնել Եգիպտոս եւ գոհ եղել:
Աննան արդեն հույս չունի, որ իր փոխանցած 1100 դոլար գումարը կվերադարձնեն՝ հաշվի առնելով նաև տուժողների մեծ թիվը:
Տուրիստական գործակալությունից տուժած մեկ այլ քաղաքացի՝ Քրիստինա Հակոբյանն, այսօր առավոտյան նույնպես դիմել է ոստիկանություն: Կենտրոնի բաժնում նրան հայտել են, որ այս ընկերությունից տուժած հինգ այլ քաղաքացուց էլ են դիմում ստացել:
«Ես և մայրս հուլիսի 23-ին պետք է մեկնեինք Իտալիա, իսկ քույրս ամուսնու հետ Կուբա պիտի գնային՝ մեղրամիսն այնտեղ անցկացնելու: Քույրս 1400 դոլար էր վճարել, մենք` 800 դոլար, մնացած գումարը պիտի վճարեինք դեսպանատուն մտնելուց հետո, երբ արդեն վիզաների հավաստումը կստանայինք»,- նշեց Քրիստինա Հակոբյանը:
Քրիստինան խաբեության մասին տեղեկացել է երեկ երեկոյան՝ Աննա Հայրապետյանից:
Երեկվանից նա չի կարողանում կապ հաստատել Աննա Սահակյանի հետ՝ պարզելու, թե ինչպես պետք է հետ ստանա իր փոխանցած գումարը: Երեկ երեկոյան զանգահարել է Աննայի քրոջը` Հասմիկին, որի հեռախոսահամարին պատասխանել է նրա ամուսինը՝ Մանվելը: «Ասեց՝ մենք իրա հետ ոչ մի գործ չենք ուզում բռնենք, վաղուցվա շառլատան և գցող է, խնդրում եմ՝ իմ ընտանիքին մի զանգեք, մենք իրենց հետ չենք խոսում: Ասեց՝ նախկինում երկու քույր աշխատում էին իրար հետ, բայց քանի որ Աննան ամուսնացել է, և նրա ամուսինն է դրդում նրան մութ գործերի մեջ մտնել, մենք իրանց հետ ոչ մի կապ չենք ունեցել»,- պատմեց Քրիստինան:
Քրիստինայի ծանոթներից մեկը ևս տուժել է Աննա Սահակյանի գործողություններից: Վերջինս մայիսի 8-ին պետք է մեկներ ԱՄՆ, սակայն օդանավակայանից պարզել է, որ իր անունով ավիատոմս ամրագրված չէ:
Աննա Սահակյանի գործունեության մասին երեկ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրառում կատարեց նաև նրա նախկին գործատուն` «YEREVAN TRAVEL» տուրիստական գործակալությունը: Գործակալությունը, մասնավորապես, նշել է, որ որպես տուրմենեջեր գրանցված աշխատակցուհի Աննա Սահակյանը ընկերության անունից իրականացրել է տուրիստական ծառայությունների վաճառք` ընկերության դրամարկղ մուտքեր չանելով եւ, նախնական տվյալներով, իրենց հասցնելով 10 մլն դրամի վնաս: «YEREVAN TRAVEL»-ը 2018թ. դեկտեմբերին հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն:
Հարուցված է քրեական գործ, հետաքննությունը շարունակվում է:
«Կա կարծիք, որ վերոհիշյալ անձը միայնակ չի գործում, հետևաբար խնդրում ենք բոլոր նրանց, ովքեր տուժել են, ներկա պահին արդեն Travelan ընկերության անվան տակ գործող, Աննա Նաիրիի Սահակյանի գործունեությունից հաշվեհարդարի տարբերակներ չփնտրել, այլ դիմել իրավապահ մարմիններին՝ համապատասխան փաստաթղթեր ներկայացնելով»,-նշել է «YEREVAN TRAVEL» տուրիստական գործակալությունը:

Клиенты турагентства «Travelan» стали жертвами обмана
Директор турагентства “Travelan” Анна Саакян доставлена в отделение полиции ереванского административного округа Кентрон в связи с хищением денег у граждан путем мошенничества. Об этом Hetq.am сообщили в полиции.
Несколько дней назад группа граждан выяснила, что купленные ими в туристическом агентстве “Travelan” турпакеты – фикция и что они стали жертвами обмана, потеряв заплаченные деньги. 21 мая Анна Айрапетян вместе с мужем и сыном должна была лететь на 9-дневный отдых в Египет. Однако два дня назад женщина выяснила, что никакой брони на ее имя нет.
Путевку Анна купила 20 апреля у директора туристического агентства “Travelan” Анны Саакян. Офис этой компании находится по адресу: Маштоца, 18.
Анна – не единственная жертва обмана. Некоторые граждане уже обратились в полицию с сообщением о мошенничестве со стороны турагентства “Travelan”.
По словам Анны Айрапетян, 20 апреля выбранный ими гостиничный комплекс предложил скидки, поэтому они согласились на предложенный А.Саакян турпакет. При покупке путевки с Анной был заключен договор, она получила платежную квитанцию. “Предложение Анны Саакян на было настолько заманчивым, чтобы можно было подумать, что нас обманывают. За 9-дневное пребывание втроем в Египте мы заплатили 1100 долларов. В день покупки турпакета у нас была не вся сумма. Анна сказала, что акция действует только в данный день, так что если мы не заплатим всю сумму, то лишимся скидки. Мы вернулись домой, взяли остальные деньги и отвезли их в турагентство. Там мне выдали квитанцию об уплате 531 тысячи драмов, заключили со мной договор”,- рассказала нам Анна Айрапетян.
Представляя турпакет, директор агентства отметила, что успешно сотрудничает с гостиницами и что ей предлагают хорошие пакеты.
Спустя несколько дней Анна Айрапетян стала звонить А.Саакян для получения ваучеров, но та на телефонные звонки не отвечала.
30 апреля Анна отправилась в турагентство и нашла его закрытым, а перед офисом стояли многочисленные граждане, желавшие получить свои билеты и путевки.
Анна Саакян продолжала не отвечать на телефонные звонки. И только после того, как одна из подруг А. Айрапетян отправила ей сообщение о том, что Анна журналист и что ей не удастся выкрутиться из этой истории, директор агентства позвонила ей. “Вскоре Анна (Саакян. – Авт.) позвонила и сказала: никаких проблем нет, будь спокойна. Я ей сообщила, что билеты на 21-е мая на наше имя не забронированы. Она заявила, что мы смотрели информацию не той компании, что билеты она забронировала через другую компанию. “Я тебе докажу, что все нормально, в противном случае верну вам деньги”,- пообещала Анна Саакян. Но вчера утром я получила от нее письмо в Фейсбуке о том, что у нее возникли проблемы, что ее пытались подставить, и она попала в трудную ситуацию. Анна также сказала, что не может пойти в офис, так как там ее ждут многочисленные клиенты, и предложила встретиться в другом месте для передачи турпакета”, - рассказала А.Айрапетян.
Анна согласилась, но попросила прислать ей электронные варианты брони. Однако в течение дня она ничего не получила и не встретилась с А.Саакян.
По словам нашей собеседницы, турагентство “Travelan” она выбрала неслучайно: один из ее знакомых воспользовался услугами этой компании, поехал в Египет и остался очень доволен.
Анна уже не надеется получить заплаченные ею 1100 долларов, учитывая то обстоятельство, что потерпевших от действий турагентства очень много.
Сегодня утром в полицию обратилась еще одна жертва “Travelan” - Кристина Акопян. В Центральном отделении полиции ей сказали, что получили заявления от пяти других граждан, пострадавших от деятельности этой компании.
“23 июля мы с мамой должны были лететь в Италию, а сестра с мужем собирались провести медовый месяц на Кубе. Сестра заплатила 1400 долларов, мы – 800. Остальную сумму должны были заплатить после утверждения наших виз в посольстве”,- рассказала Кристина.
Об обмане она узнала вчера вечером от Анны Айрапетян.
Со вчерашнего дня Кристина не может связаться с А.Саакян, чтобы узнать, как вернуть свои деньги. Вчера вечером она позвонила сестре Анны, Асмик. На звонок ответил ее муж. “Он сказал, что давно уже не хотят иметь дело с родственницей, поскольку она “шарлатанка и кидала”. Он также попросил не беспокоить больше его семью. Зять Анны рассказал, что раньше сестры работали вместе, но потом Анна вышла замуж, и именно муж заставляет ее заниматься темными делами”,- рассказала Кристина.
От деятельности компании пострадал и ее знакомый, который 8 мая должен был лететь в США, однако выяснил, что авиабилеты на его имя не забронированы.
О деятельности Анны Саакян вчера в Фейсбуке написал также ее бывший работодатель - турагентство “YEREVAN TRAVEL”. Последнее сообщило, что зарегистрированная турменджером Анна Саакян от имени компании занималась продажей туристических услуг, но полученные за них деньги не вносила в кассу, тем самым причинив «YEREVAN TRAVEL» ущерб в размере 10 млн драмов.
В декабре 2018 г. “YEREVAN TRAVEL” представил сообщение в Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА. Было возбуждено уголовное дело, расследование которого пока не завершено.
“Есть мнение, что вышеупомянутая личность действовала не в одиночку, поэтому мы просим всех, кто пострадал от действий Анны Саакян, оказывающей в настоящее время услуги от имени компании “Travelan”, обратиться в праоохранительные органы, представив соответствующие документы”,- говорится в обращении турагентства “YEREVAN TRAVEL”.