Սամվել Բաբայանը դատական հայց է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության ոստիկանության դեմ
Պաշտպանության բանակի (ՊԲ) նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը դատի է տվել Արցախի Հանրապետության ոստիկանությանը՝ իրեն հաշվառումից հանելու համար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բաբայանը: Գործով առաջին նիստը տեղի կունենա մայիսի 23-ին Ստեփանակերտում:
Սամվել Բաբայանը պատրաստվում էր թեկնածությունն առաջադրել 2020 թվականին Արցախում կայանալիք նախագահական ընտրություններին, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է Արցախի Հանրապետությունում վերջին տասը տարվա մշտական բնակություն, ինչը, փաատորեն, Բաբայանը չունի:
ՊԲ նախկին հրամանատարի խոսքով՝ ինքը վերջերս է իմացել, որ 2006 թվականին իրեն զրկել են Արցախի քաղաքացիությունից:
Նշենք, որ Արցախի ոստիկանությունն այս առնչությամբ պարզաբանում է տարածել՝ հայտնելով, որ Սամվել Բաբայանն իր դիմումի համաձայն է հանվել Ստեփանակերտ քաղաքի իր բնակարանի հաշվառումից՝ Երեւանում հաշվառվելու համար:

Former Artsakh Minister of Defense Samvel Babayan, who wants to run as a candidate in that country’s 2020 presidential election, has sued the Artsakh Police for cancelling his Artsakh residency status.
Presidential candidates must permanently reside in the country for at least ten years prior to running as a presidential candidate.
Babayan, in a statement released today, said that he recently found out that his citizenship had been cancelled in 2006.
In response, the Artsakh Police states that Babayan had requested that his Stepanakert residency be cancelled in order to receive residency status in Yerevan.