Քոչարյանի օրինական զենքը չի վերադարձվել նրան, կալանքի տակ են առանձնատունը, արժեթղթերն ու ակտիվները
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անունով գրանցված, Ծովակալ Իսակովի պողոտայում գտնվող անշարժ գույքը՝ առանձնատունը, նրա արժեթղթերը և ակտիվները կալանքի տակ են: Խուզարկությամբ նրա աշխատասենյակի չհրկիզվող պահարանից առգրավվել են 27 300 ԱՄՆ դոլար գումար, առանձնատնից և աշխատասենյակից առգրավված մի շարք իրեր, այդ թվում նրա օրիական զենքը, գործով իրեղեն ապացույց չեն ճանաչվել, բայց և չեն վերադարձվել Քոչարյանին:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր քննվեց Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ նրա պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի բողոքը, որի ընթացքում քննարկման առարկա դարձան վերը նշված հանգամանքները:
Քոչարյանի գույքի վրա կալանք է դրվել 2018 թվականի հուլիսի 30-ին` նրան «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալ ներգրավելուց օրեր անց: Հովհաննես Խուդոյանի խոսքով՝ որոշումն անօրինական է և ենթակա վերացման:
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը դատարանին ներկայացրեց Ռոբերտ Քոչարյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշումը, դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը հայտնեց դատարանին հետաքրքրող տեղեկություններ` կապված քաղաքացիական հայցի, տուժողների, դատական ծախսերի հետ:
Պետրոսյանը նշեց, որ Քոչարյանի և ևս երեք մեղադրյալի՝ Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ անջատված մասով ընդհանուր առմամբ 113 տուժող, տուժողի ներկայացուցիչ և իրավահաջորդ է ներգրավված, գործով քաղաքացիական հայց այս պահին ներկայացված չէ, անջատված մասով գործի դատական ծախսը կազմում է 898 500 ՀՀ դրամ:
Պետրոսյանը նշեց, որ գույքի վրա կալանք դնելը կարող է իրավաչափ համարվել՝ նկատի ունենալով, որ գործի նախաքննության ընթացքում կարող է քաղաքացիական հայց հարուցվել, առաջանալ մեծաթիվ դատական ծախսեր, ինչպես նաև հետագայում կարող է առաջանալ գույքի բռնագանձման, բռնագրավման պահանջ:
Դատախազի խոսքով՝ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգի տապալման և 3 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու մեջ, և հաշվի առնելով, որ երկրորդ մեղադրանքը կարող է առաջացնել գույքի հնարավոր գռնագանձման և բռնագրավման անհրաժեշտություն՝ դրա վրա դրված կալանքն իրավաչափ է:
Պետրոս Պետրոսյանը միջնորդեց մերժել Քոչարյանի պաշտպանի բողոքը:
Պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն իր խոսքում նշեց, որ վարույթն իրականացնող մարմինն իրավասու էր գույքի վրա կալանք դնել դատական ծախսերի ու քաղաքացիական հայցի գումարի չափով, այնինչ կալանքը դրվել է Քոչարյանի ամբողջ գույքի վրա:
Հովհաննես Խուդոյանը նշեց նաև, որ առ այսօր Քոչարյանի առանձնատնից և աշխատասենյակից առգրավված առարկաները չեն վերադարձվում Քոչարյանին՝ թեև դրանք «Մարտի 1-ի գործից» անջատված մասով, որով անցնում է Քոչարյանը, իրեղեն ապացույց չեն ճանաչվել:
Նշենք, որ այդ իրերի մեջ են Քոչարյանի բանկային փաստաթղթերը, օրինական կարգով ձեռք բերված հրազենը, նրա նույնականացման քարտը, աշխատանքային պայմանագիր:
Անդրադառնալով Քոչարյանի գույքի հնարավոր բռնագրավման կամ բռնագանձման հանգամանքին՝ Խուդոյանը նշեց, որ բռնագրավման ենթակա գույքի արժեքը չի կարող լինել ավելին, քան հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի արժեքն է:
«Եթե մեղադրողը կարծում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը 3 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով կաշառք է ստացել, ապա ենթադրվում է, որ բռնագրավման ենթակա գույքը չի կարող գերազանցել 3 մլն ԱՄՆ դոլարը, մինչդեռ Ռոբերտ Քոչարյանին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքի արժեքը անգամ չի գնահատվել»,- ասաց Հովհաննես Խուդոյանը՝ նշելով, որ նման պայմաններում խախտվել է Քոչարյանի իրավունքը:
Ինչ վերաբերում է գույքի բռնագանձմանը, Խուդոյանը նշեց, որ բռնագանձման կարող է ենթարկվել միայն հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքը, մինչդեռ որևէ մեկը չի կարող կասկածի տակ դնել, որ Քոչարյանին պատկանող առանձնատունը կարող էր հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված լինել, քանի որ այն նրան հանձնվել է պետության կողմից՝ օրենքով սահմանված կարգով, նույնը վերաբերում է նաև նրա բանկային հաշիվներին:
Ըստ Խուդոյանի՝ վարույթն իրականացնող մարմինը պետք է առանձնացներ այն գույքը, որը, ըստ նրանց, հանցավոր ճանապարհով է ձեռք բերված:
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն, արձագանքելով Խուդոյանի խոսքին, նշեց, որ ողջամիտ է 3 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու մեղադրանքի պարագայում առանձնատան վրա կալանք դնելը, ասաց, որ հնարավոր քաղաքացիական հայցեր և նոր դատական ծախսեր կարող են առաջանալ նաև գործի դատաքննության ընթացքում՝ մինչև դատարանի խորհրդակցական սենյակ հեռանալը:
Ինչ վերաբերում է Քոչարյանի իրերը չվերադարձնելուն՝ Պետրոսյանը հիշեցրեց, որ դրանք կարող են տնօրինվել միայն Քոչարյանի կողմից, և նկատի ունենալով, որ նա կալանքի տակ է՝ դրանք որևէ մեկի հսկողությանը հանձնվել չեն կարող:
Դատախազ Վահե Դոլմազյանն էլ հիշեցրեց, որ Քոչարյանի առանձնատնից և աշխատասենյակից փաստաթղթեր ու առարկաներ են առգրավվել օրինական կարգով՝ դատարանի թույլտվությամբ իրականացված խուզարկության արդյունքում:
Խուդոյանը նշեց, որ Քոչարյանի նույնականացման քարտը, աշխատանքային պայմանագիրը չեն կարող սահմանադրական կարգի տապալման հետ կապ ունենալ:
«Նույն տրամաբանությամբ կարող էր Քոչարյանի տան ամբողջ գույքն առգրավվել»,- ասաց Հովհաննես Խուդոյանը:
Պաշտպանը նշեց, որ Քոչարյանի աշխատասենյակի չհրկիզվող պահարանից վերցվել է 27 300 ԱՄՆ դոլար, որը իրականում ոչ թե նրան, այլ որդուն՝ Լևոն Քոչարյանին է պատկանում, ու պնդեց, որ այդ գույքը վերցվել է Քրեական դատավարության օրենսգրքով չնախատեսված կարգով:

Кочаряну не возвращено его законное оружие, а особняк, ценные бумаги и активы находятся под арестом
Зарегистрированный на второго президента РА Роберта Кочаряна особняк на проспекте адмирала Исакова в Ереване, принадлежащие ему ценные бумаги и активы находятся под арестом.
В ходе обыска из сейфа в кабинете Кочаряна было изъято 27.300 долларов США, а из его кабинета в особняке – ряд предметов, в том числе законное оружие, которые в рамках возбужденного против него уголовного дела не признаны вещественными доказательствами, но и не возвращены экс-президенту.
В суде общей юрисдикции города Еревана сегодня рассматривалась жалоба защитника Р.Кочаряна, Ованнеса Худояна, на решение о наложении ареста на имущество, принадлежащего его подзащитному. В ходе рассмотрения жалобы были изучены вышеуказанные обстоятельства. Арест на имущество Кочаряна был наложен 30 июля 2018 г., спустя несколько дней после предъявления ему обвинения в рамках уголовного дела о событиях 1 марта 2008 года в Ереване.
О.Худоян считает, что решение является незаконным и подлежит отмене.
На сегодняшнем судебном заседании прокурор Ваге Долмазян представил суду решение о привлечении Р.Кочаряна в качестве обвиняемого, а прокурор Петрос Петросян представил сведения, связанные с гражданским иском, потерпевшими, судебными расходами.
Петросян отметил, что в рамках выделенной из дела части, которая касается Р.Кочаряна и трех других обвиняемых – Армена Геворкяна, Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова, есть 113 потерпевших, представителей и правопреемников потерпевших, а судебные расходы составляют 898.500 драмов. Гражданский иск по данному делу в настоящее время не подан.
По словам прокурора, наложение ареста на имущества может считаться правомерным с учетом того, что в ходе предварительного следствия может быть подан гражданский иск, а в дальнейшем могут быть выдвинуты требования о конфискации и взыскании имущества.
Петрос Петросян отметил, что Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в размере 3 млн долларов США. Поэтому учитывая возможную необходимость в конфискации и взыскании имущества, наложение на него ареста правомерно.
Петрос Петросян ходатайствовал об отклонении жалобы защитника Р.Кочаряна.
Защитник Ованнес Худоян отметил, что осуществляющий производство орган уполномочен наложить арест на имущество в размере судебных расходов и суммы гражданского иска, между тем арест наложен на все имущество Кочаряна.
По словам Худояна, на момент принятия решения о наложении ареста необходимости в конфискации или взыскании имущества не было, так как Кочарян обвинялся только в свержении конституционного строя, что не предусматривает конфискацию или взыскание имущества.
О.Худоян также отметил, что изъятые из особняка и кабинета Кочаряна вещи по сей день не возвращены, хотя и не признаны вещественными доказательствами.
Отметим, что среди этих вещей есть банковские документы Роберта Кочаряна, приобретенное законным путем оружие, его идентификационная карта, трудовой договор.
Касаясь возможной конфискации или взыскания имущества экс-президента, Худоян отметил, что стоимость подлежащего конфискации имущества не может превышать стоимость имущества, полученного незаконным путем. “Если обвинитель считает, что Роберт Кочарян получил взятку в 3 млн долларов США, то предполагается, что подлежащее конфискации имущество по своей стоимости не может превышать 3 млн долларов, между тем имущество. принадлежащее Роберту Кочаряну на правах собственности. никто даже не оценивал”,- сказал защитник.
Касаясь конфискации имущества, О.Худоян подчеркнул, что конфисковать можно только то имущество, которое было приобретено преступным путем, между тем принадлежащий Кочаряну особняк был передан ему государством в установленном законом порядке. То же самое касается его банковских счетов.
Прокурор Петрос Петросян отметил, что при наличии обвинения в получении взятки в размере 3 млн долларов США наложение ареста на особняк является разумным решением. Кроме того, в ходе судебного процесса могут быть поданы гражданские иски и возникнуть новые судебные расходы.
Что касается невозвращения принадлежащих Кочаряну вещей, то, как напомнил Петросян, ими может распоряжаться только сам экс-президент. А с учетом его нахождения под арестом, эти вещи не могут быть переданы под контроль других лиц.
В свою очередь прокурор Ваге Долмазян напомнил о том, что документы и вещи из кабинета и особняка Р.Кочаряна были изъяты законным путем, в результате проведенного с санкции суда обыска.
Защитник Худоян возразил: идентификационная карта и трудовой договор не могут иметь отношение к свержению конституционного строя.
По словам защитника, из несгораемого шкафа в кабинете Кочаряна были изъяты 27.300 долларов США, которые в действительности принадлежат не экс-президенту, а его сыну, Левону Кочаряну.