Հովիկ Աբրահամյանի ազգականի ընկերությունը քանդում է քաղաքացու հիմնած այգին (տեսանյութ)
Երևան քաղաքի Շիրակի փողոց 2/15 հասցեում շարունակվում է ծառերի սպանդը: Նշված հասցեում 7000 քմ հողակտորի սեփականատերը «Արտաշատ սիթի» ՍՊԸ-ն է, որի հիմնադիրը նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ազգական Գագիկ Պողոսյանն է: Հողակտորը ՍՊԸ-ի սեփականությունն է դարձել 2010 թ-ին, այն գնվել է աճուրդով, սակայն հողակտորը մինչև աճուրդը մշակել է քաղաքացի Սամվել Մկրտչյանը: Վերջինս պարտաճանաչ վճարել է ջրի ոռոգման գումարը, տնկել 100-ավոր ծառեր 4000 քմ հողակտորի վրա: Մնացած 3000 քմ հողակտորը մշակել են տարբեր անձինք, սակայն այսօր այն անմշակ է:
«Արտաշատ սիթի» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչներն այսօր 2 էքսկավատոր էին վարձել և ծառերը հողին էին հավասարեցնում: Սամվել Մկրտչյանը փորձում էր կանխել կատարվողը և պառկում էր էքսկավատորի անիվների դիմաց: Ժամանակավոր դադարներով՝ ծառերը շարունակում էին արմատախիլ անել:
Տարածքում էր Սամվել Մկրտչյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Անահիտ Ասատրյանը, որը փորձում էր բացատրել ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչներին, որ պետք է դադարեցնեն իրենց աշխատանքը: «Մենք ներկայացրել ենք դատարան քաղաքապետի՝ աճուրդ անցկացնելու մասին որոշումը վիճարկող հայց, որի համար 2 ամսվա ժամկետ գոյություն ունի: Քանի որ Սամվել Մկրտչյանը նոր է տեղեկացվել իր իրավունքների խախտման մասին, նա ունի վարչական ակտը վիճարկելու իրավունք»,- ասաց Անահիտ Ասատրյանը:
«Արտաշատ սիթի» ՍՊԸ-ի լիազոր ներկայացուցիչ Մհեր Ավագյանը մեր հետ զրույցում ասաց, որ ծառերը տեղահան անելու համար որևէ թույլտվություն հարկավոր չէ, քանի որ հողը սեփականության իրավունքով պատկանում է «Արտաշատ սիթի» ՍՊԸ-ին:
Վերջինիս պահանջով տարածքում էին նաև ոստիկանության Շենգավիթի բաժնի ոստիկանները, որպեսզի հասարակական կարգը պահպանեն: Այգին հիմնած Սամվել Մկրտչյանը հայտարարեց, որ եթե ծառերը տեղահան արվեն, ապա վաղը ինքը կինքնահրկիզվի կառավարության դիմաց:

Компания родственника Овика Абрамяна уничтожает сад, посаженный жителем Еревана (видео)
На земельном участке, который находится по адресу: ул.Шираки, 2/15 в Ереване, продолжается “геноцид” деревьев. Владельцем участка площадью 7000 кв.метров является ООО “Арташат сити”, учрежденное родственником бывшего премьер-министра Овика Абрамяна Гагиком Погосяном.
Эта территория стала собственностью компании в 2010 г. Она была куплена с аукциона. Однако до выставления на торги землю на участке обрабатывал житель Еревана Самвел Мкртчян. Он добросовестно платил за оросительную воду, посадил на 4000 кв.метров сотни деревьев. Остальные 3000 кв.метров обрабатывали другие лица, но в настоящее время этот участок находится в запущенном состоянии.
Сегодня представители ООО “Арташат сити” арендовали два экскаватора и приступили к выкорчевыванию деревьев. Самвел Мкртчян пытался не допустить этого, даже ложился под колеса экскаватора. После небольшого перерыва представители компании продолжили свои действия.
На участке находилась представитель Самвела Мкртчяна, адвокат Анаит Асатрян, которая пыталась объяснить представителям ООО, что они должны прекратить свои действия. “Мы подали судебный иск против решения мэра о проведении аукциона. Для его рассмотрения предоставлен 2-месячный срок. Поскольку Самвел Мкртчян лишь недавно узнал о нарушении своих прав, то он имеет право оспорить административный акт”,- отметила А.Асатрян.
Полномочный представитель ООО “Арташат сити” Мгер Авагян в беседе с нами сказал, что для выкорчевывания деревьев разрешение не требуется, так как земля принадлежит на правах собственности ООО “Арташат сити”.
По требованию Авагяна на участок прибыли сотрудники Шенгавитского отделения полиции, которые должны были обеспечить общественный порядок.
Посадивший сад Самвел Мкртчян заявил, что если деревья будут выкорчеваны, то завтра он совершит акт самосожжения перед зданием правительства.