Ըստ Փաշինյանի` Հայաստանում վերացել է սուպերվարչապետական համակարգը
Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, որ ըստ ընդդիմության` կառավարության կառուցվածքի այս մոդելը շարունակելու է սուպերվարչապետության համակարգը։
«Սուպերվարչապետը կարա՞ք բացատրեք ինչի է լուսացույցի կարմիր լույսի տակ կանգնում, ինչի՞ համար, սուպերվարչապետն ինչո՞ւ է հինգ ասուլիս անում, ձեզ որևէ մեկը ինստրուկտաժ արե՞լ է, թե ինչ հարց տաք։ Էն, ինչ էս մեկ տարում եղել է, վերջին երեսուն տարվա ընթացքում քա՞նի անգամ է եղել»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա պատկերացմամբ` սուպերվարչապետը նա է, ով ասում է՝ դու շաքարավազ կներկրես, դու` չէ, դու բանան կներկրես, սա իմ փայն է, էստեղ գյուղապետ պետք է ընտրվի էսինչը, էսինչի նկատմամբ գործ հարուցեք, էնինչի նկատմամբ կարճեք:
«Ինչու՞ են Բաղրամյան 26-ի ու խորհրդարանի դռները բաց, տեսե՞լ եք սուպերվարչապետ, որ գնում է դատարան վկայի կարգավիճակով, ոմանք ասում էին` դա շոու է, ոչ, շոու չէ, քաղաքական կամքի ցուցադրում է»,- ասաց նա։
Փաշինյանը վստահեցրեց՝ Հայաստանում վերացել է սուպերվարչապետական համակարգը, ժողովրդավարական երկրում չի կարող լինել սուպերվարչապետ։
«Եթե խոսքը վերաբերում է մեկ-երկու գերատեսչության կարգավիճակին, էդտեղ կան փաստեր ու փաստարկներ: ԱԱԾ-ն նախարարություն դարձնելու վերաբերյալ. մենք ասում ենք՝ ուզո՞ւմ ենք երկրում նոր Սերժ Սարգսյան, ո՞նց է ձևավորվել Սերժ Սարգսյանի քաղաքական կարիերան։ Սուպերվարչապետական համակարգն էն է, որ խումբը կամ մարդը պահում է իշխանությունը, ասում է` ոչ մեկին չեմ տա, ես ասում եմ՝ ես չունեմ իշխանություն, այն պատկանում է ժողովրդին։ Երկրում, որտեղ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, չի կարող լինել նման համակարգ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ընդդիմադիրների քննադատություններին, քանի որ վերջինս ժամանակին խորհրդարանում խոստացել էր ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը դարձնել նախարարություններ։ «Մարդիկ կան, որ ասելիք չունեն, չեն էլ ունեցել, ընդամենն իրենց գործողությունները մեզնից ցիտատներ անելն է, թող մեր ասածները ուշադիր գրառեն, իրենց առաջիկա քաղաքական կարիերայում պետք կգա»,- ասաց նա։

Система суперпремьерства в Армении уже ликвидирована – Никол Пашинян
На сегодняшней пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, комментируя утверждения оппозиции о том, что новая модель структуры правительства сохраняет систему суперпремьерства, заявил, что в Армении система суперпремьерства уже ликвидирована.
“Можете объяснить, почему автомобиль суперпремьера останавливается на красный свет? Почему суперпремьер созывает пять пресс-конференций? Вас кто-либо инструктировал по поводу того, какой вопрос задать? Сколько раз сделанное за этот год осуществлялось за последние тридцать лет?” – отметил глава правительства.
По представлению Никола Пашиняна, суперпремьер – тот, кто решает, кому импортировать сахарный песок, а кому – нет, кто говорит импортеру бананов, сколько составляет его доля, кто решает, что этот человек должен быть избран главой сельской администрации, в отношении другого должно быть возбуждено уголовное дело, а дело третьего должно быть прекращено.
“Почему ворота резиденции на Баграмяна, 26 открыты? Вы видели суперпремьера, который приходит в суд в статусе свидетеля? Причем это не шоу, как говорят некоторые, а демонстрация политической воли”.
По словам Н.Пашиняна, в Армении суперпремьерская система ликвидирована, в демократической стране не может быть суперпремьера.
“Если же речь идет о статусе одного-двух ведомств, то здесь можно привести факты и аргументы. Относительно того, чтобы Служба национальной безопасности была реорганизована в министерство мы говорим следующее: вы хотите иметь в стране нового Сержа Саргсяна? Как строилась политическая карьера Сержа Саргсяна? Суперпремьерская система – это та система, при которой группы лиц или отдельная личность сохраняют власть и при этом заявляют, что никому власть не отдадут. Я говорю, что не обладаю властью, власть принадлежит народу. В стране, где власть принадлежит народу, не может быть такой системы”,- сказал Никол Пашинян.
Глава правительства коснулся также критики оппозиционеров, которая касается данных им в свое время обещаний реорганизовать СНБ и Полицию в министерства. “Есть люди, которым и раньше нечего было сказать, и сейчас нечего сказать. Их работа заключается в том, чтобы цитировать нас. Пусть внимательно запишут наши слова, поскольку они пригодятся в их предстоящей политической карьере”,- сказал Никол Пашинян.