Դատարանը պարտադիր է համարում Քոչարյանի երաշխավորներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի ներկայությունը
Դատախազությունը պնդում է, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է շարունակի գտնվել կալանքի տակ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի, այս պահին քննարկում է Քոչարյանի խափանման միջոցը վերացնելու, փոփոխելու կամ անփոփոխ թողնելու հարցը:
Գործի նկատմամբ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն անդրադարձավ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքներում հիմնավոր կասկածի առկայության հանգամանքին ու նշեց, որ առաջադրված մեղադրանքի հետ Քոչարյանի առնչությունը հիմնավորում են քրեական գործի նախաքննության ընթացքում առգրավված Պաշտպանության նախարարության արխիվից 2008 թվականի փետրվարի 23-ին Պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի կողմից ստորագրված համապատասխան գաղտնի հրամանը, որպես վկաներ հարցաքննված մի շարք անձանց՝ Արշակ Կարապետյանի, Վարդան Հարությունյանի, Վալերի եւ Վիկտոր Պողոսյանների, Սիլվա Համբարձումյանի, 2008 թվականին Քոչարյանի հրավիրած խորհրդակցությանը մասնակցած անձանց հարցաքննության արձանագրությունները:
Պետրոսյանը նշեց նաև, որ գործում առկա են բազմաթիվ տեսագրություններ 2008-ի իրադարձությունների ժամանակ Զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների զրահատեխնիկայի վերաբերյալ, Ազգային արխիվից ստացած արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին 2008 թվականի մարտի 1-ի հրամանագիրը:
Դատախազը նշեց նաև, որ առկա է Քոչարյանի՝ քննությունից թաքնվելու ռիսկ:
«Մեղադրյալի հիմնական գործունեության վայրը ՀՀ-ից դուրս է: Եվրոպական դատարանը բազմաթիվ վճիռներում անդրադարձել է անձի սոցիալական կապերին, դիրքին, նրա ֆինանսական միջոցներին և դրանք իրենց ամբողջության մեջ գնահատելով՝ թե՛ թաքնվելու, թե՛ խոչընդոտելու ռիսկերը ավելի քան բարձրանում են»,- ասաց Պետրոս Պետրոսյանը:
Դատախազը խոսեց նաև այն մասին, որ Քոչարյանի պաշտպանական կողմը դիմել է նախաքննական մարմնին՝ նրա անձնագիրը ստանալու և երկրից հեռանալու թույլտվություն ստանալու համար:
«Դուք ասացիք, որ նախաքննական մարմինը մերժել է այդ պահանջը՝ դիտարկելով փախուստի ռիսկը։ Ի՞նչ նկատի ունեիք՝ փախուստի ռիսկ ասելով։ Այսինքն՝ նա դիմում է՝ ասելով՝ ես ցանկանում եմ դիմել փախուստի՞։ Ի՞նչն եք դիտում որպես փախուստի ռիսկ»,- դատախազին հարցրեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը: Պետրոսյանը պատասխանեց, որ պարզապես վարույթն իրականացնող մարմինը կանխել է Քոչարյանի փախուստի ռիսկը՝ նրան երկրից դուրս գալու հնարավորություն չտալով:
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հիշեց նաև, որ Քոչարյանի խափանման միջոցը երկարացնելու ՀՔԾ-ի վերջին միջնորդությունը քննելով՝ առաջին ատյանի դատարանը որոշել է նրան կալանավորել, բայց նրա փախուստի ռիսկ չի տեսել, ինչպես նաև գտել է, որ նրան վերագրվող կաշառքի դրվագում հիմնավոր կասկած առկա չէ: Այս որոշումը վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ է թողել:
Վերը նշված հանգամանքին անդրադառնալով՝ Պետրոս Պետրոսյանն ասաց, որ վերաքննիչ դատարանի այս որոշումը բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան:
Խափանման միջոցի քննության շրջանակներում Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը դատարանին ներկայացրեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի և երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի երաշխավորագիրը, որով նրանք երաշխավորում են ազատության մեջ Քոչարյանի պատշաճ վարքագիծը:
Մասնավորապես՝ Արցախի ներկա և նախկին նախագահները երաշխավորել են, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատության մեջ չի խոչընդոտի գործի քննությանը, չի խուսափի վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայանալուց և չի կատարի Քրեական օրենսգրքով չթույլատրվող արարք։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ երաշխավորող անձինք պետք է ներկայանան դատարան, և Քոչարյանի պաշտպանները խոստացան մինչև դատական նիստի ավարտը ճշտել, թե երբ կարող են նրանք ներկայանալ դատարան:

Суд считает обязательным присутствие на заседании Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна как гарантов Р.Кочаряна
Второй президент Армении Роберт Кочарян должен продолжать находиться под арестом. С таким заявлением выступила прокуратура. В эти минуты в суде общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Давида Григоряна рассматривается вопрос о том, отменить, изменить или оставить в силе меру пресечения в отношении Р.Кочаряна.
Осущствляющий процессуальный контроль за делом прокурор Петрос Петросян коснулся обстоятельств наличия обоснованного сомнения в предъявленных Кочаряну обвинениях, отметив, что причастность Кочаряна к предъявленным ему обвинениям обоснована подписанным 23 февраля 2008 г. бывшим министром обороны РА Микаелом Арутюняном соответствующим секретным приказом, который был изъят из архива Минобороны в ходе предварительного следствия, протоколами допросов ряда свидетелей – Аршака Карапетяна, Вардана Арутюняна, Валерия и Виктора Погосянов, Сильвы Амбарцумян, а также лиц, участвовавших в совещании, созванном Кочаряном в 2008 году.
П.Петросян также отметил, что в деле имеются многочисленные видеозаписи о событиях 1-2 марта 2008 г. в Ереване, в которых можно увидеть различные подразделения Вооруженных сил и бронетехнику, полученный из архива приказ от 1 марта 2008 г. об объявлении чрезвычайного положения.
По словам прокурора, существует риск, что Кочарян скроется от следствия.
“Место основной деятельности обвиняемого находится за пределами Республики Армения. Европейский суд в своих многочисленных решениях коснулся социальных связей, положения и финансовых средств этой личности, отметив, что риски скрыться и чинить препятствия более чем высоки”,- подчеркнул прокурор.
Он коснулся и того обстоятелства, что защитники Кочаряна обратились в орган предварительного следствия для получения его паспорта и разрешения на выезд из страны.
“Вы сказали, что орган предварительного следствия отказал в этой просьбе, учитывая риск побега. Что вы имели в виду, говоря о “риске побега?” – спросил прокурора судья Григорян. По словам П.Петросяна, осуществляющий производство орган, не предоставив Кочаряну возможность выехать из страны, тем самым предотвратил риск его побега.
Судья также напомнил о том, что суд первой инстанции, рассмотрев последнее ходатайство Специальной следственной службы о продлении срока действия меры пресечения в отношении Р.Кочаряна, решил взять его под арест, но не усмотрел наличие риска побега, а также посчитал, что в приписываемом ему эпизоде получения взятки нет обоснованного подозрения. Апелляционный суд оставил это решение в силе.
Петрос Петросян, касаясь вышеуказанного обстоятельства, сказал, что решение Апелляционного суда было обжаловано в Кассационном суде.
В рамках рассмотрения вопроса о мере пресечения адвокат Кочаряна Ованнес Худоян представил суду поручитпельство президента Республики Арцах Бако Саакяна и второго президента Аркадия Гукасяна, которые гарантировали надлежащее поведение Кочаряна на свободе.
Бывший и нынешний президенты Арцаха в частности гарантировали, что Роберт Кочарян, находясь на свободе, не будет препятствовать следствию и не совершит деяний, предусмотренных Уголовным кодексом.
Судья напомнил о том, что выступившие гарантами лица должны явиться в суд. Защитники Кочаряна пообещали до окончания судебного заседания уточнить, когда они смогут приехать в суд.