Ռոբերտ Քոչարյանը խոսեց իրեն վերագրվող 3 մլն դոլար կաշառքի մասին
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր խափանման միջոցի գործով դատական նիստին խոսեց իրեն վերագրվող 3 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառքի մասին: Նա նշեց, որ կաշառքի դրվագով իրեն մեղադրանք է առաջադրվել իր գույքը շարունակ կալանքի տակ պահելու համար:
Քոչարյանը հիշեցրեց, որ գույքը կալանքի տակ է դեռևս 2018 թվականի հուլիսից, երբ իրեն միայն սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանք էր առաջադրված: Նա նշեց, որ սահմանադրական կարգի տապալման հոդվածը որպես լրացուցիչ սանկցիա չի նախատեսում գույքի բռնագանձում՝ ի տարբերություն կաշառքի հոդվածի:
Քոչարյան շեշտեց նաև, որ քրեական գործում մեծ թվով վկաներ կան, ուստի դատավարությունը երկար կտևի, հետևաբար ստացվում է, որ այդ ընթացքում իր գույքը կմնա կալանքի տակ:
«Կալանքը հնարավորինս երկարաձգելու համար հորինեցին այս մեղադրանքը, ուրիշ բացատրություն չկա»,- հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նրա պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն էլ ընդգծեց, որ ըստ մեղադրանքի՝ Քոչարյանը կաշառք է վերցրել 2008թ-ի մայիս ամսին, երբ այլևս պաշտոնատար անձ չէր և հարցրեց, թե այդ դեպքում ինչ կաշառք ստանալու մասին է խոսքը:
Հիշեցնենք, որ դատարանը արդեն չորրորդ օրն է՝ քննում է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը:

Роберт Кочарян высказался по поводу приписываемой ему взятки в 3 млн долларов
На судебном заседании по делу о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна последний выступил по поводу приписываемой ему взятки в размере 3 млн долларов.
Кочарян напомнил о том, что его имущество находится под арестом с июля 2018 года, когда ему было предъявлено обвинение только в свержении конституционного строя.
По словам экс-президента, статья УК о свержении конституционного строя в отличие от статьи о взятке не предусматривает взыскание имущества в качестве дополнительной санкции.
Кочарян также подчеркнул, что по уголовному делу проходит большое число свидетелей, следовательно судебный процесс будет длиться долго. А это значит, что все это время его имущество будет находиться под арестом.
“Это обвинение придумали, чтобы максимально продлить срок ареста. Другого объяснения нет”,- заявил Роберт Кочарян.
Его защитник Ованнес Худоян подчеркнул, что, согласно обвинению, Кочарян получил взятку в мае 2008 года, когда уже не был должностным лицом. В таком случае о каком получении взятки может идти речь, заявил защитник.
Напомним, что суд уже четвертый день рассматривает вопрос о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна.