Գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալը հայտարարագրել է ընդհանուր 100 միլիոն ՀՀ դրամ
Շարունակում ենք վերլուծել Էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած բարձրաստիճան պաշտոնյաների 2018 թվականի տարեկան հայտարարագրերը։
Նախորդ նյութում անդրադարձել էինք բարձրաստիճան ոստիկանների հայտարարագրերին, իսկ այս անգամ վերլուծել ենք Արդարադատության նախարարությանը կից գործող ԴԱՀԿ (Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության) բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մասնավորապես` ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարողի, նրա տեղակալների, օգնականների և խորհրդականների հայտարարագրերը։
Արդարադատության գնդապետի կոչում ունեցող Հակոբ Հակոբյանը, որն իր կարիերան այս ծառայությունում սկսել է 2001 թվականից և, զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ, 2018 թվականի հունիսին վարչապետի կողմից նշանակվել է ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարող, իր հայտարարագրում, որպես դրամական միջոցներ, նշել է 50.000 ԱՄՆ դոլար, իսկ աշխատավարձից ստացած նրա տարեկան եկամուտը կազմել է 8. 961. 000 դրամ։ Հայտարարագրում որևէ շարժական կամ անշարժ գույք նշված չէ։
Պրն. Հակոբյանի կինը՝ Աբրահամյան Լիանան հայտարարագրել է 20.000 ԱՄՆ դոլար դրամական միջոց, չնայած չի նշել եկամտի որևէ աղբյուր։
Բավականին տպավորիչ է Գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալ, արդարադատության գնդապետ Բեգինյան Դավիթի հայտարարագիրը։ Նա 2013 թվականից զբաղեցնում է նույն պաշտոնը և 2018 թվականին հայտարարագրել է 117.000 ԱՄՆ դոլար, 30.000 եվրո և 28 մլն դրամ դրամական միջոց։ Նույն տարում նա 25 մլն դրամով վաճառել է իր բնակարանը, որպես եկամուտ հայտարարագրում նշել է աշխատավարձը՝ 9.492.000 դրամ և փոխառություններից ստացած եկամուտը, որը կազմել է 21 մլն դրամ և 2000 եվրո։
Մեկ այլ տեղակալ՝ Լևոն Արտաշեսյանը, որն այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2016 թվականից, հայտարարագրել է 95.000 ԱՄՆ դոլար և 1.500.000 դրամ դրամական միջոց։ Աշխատավարձից ստացած նրա տարեկան եկամուտը կազմել է 9.354.000 դրամ։ 2018 թվականին նա 25.000 ԱՄՆ դոլարով վաճառել է իր բնակարանն ու ավտոտնակը։
Հարկադիր կատարողի երրորդ տեղակալ Արմեն Հարությունյանը, որն այս պաշտոնում նշանակվել է 2018 թվականի հունիսին, իսկ մինչ այդ եղել է ԴԱՀԿ Աջափնյակ և Դավթաշեն բաժնի պետ, հայտարարագրել է 7 մլն դրամ և 7000 ԱՄՆ դոլար։ 2018 թվականին նա ձեռք է բերել 33 մլն դրամ արժեք ունեցող բնակարան։ Մեկ տարվա ընթացքում աշխատավարձից ստացած նրա եկամուտը կազմել է 7.713.000 դրամ, իսկ փոխառություններից ստացած եկամուտը՝ 33 մլն դրամ։ Պրն. Հարությունյանի կինը՝ Հակոբյան Լիլիթը, հայտարարագրել է 4 մլն դրամ և 23.000 ԱՄՆ դոլար, իսկ աշխատավարձից և փոխառություններից ստացված եկամուտը կազմել է 3.954.000 դրամ։
Գլխավոր հարկադիր կատարողի օգնականներից մեկը՝ Սաֆարյան Արթուրը, այս նյութը պատրաստելու օրվա դրությամբ 2018 թվականի տարեկան հայտարարագիր ընդհանրապես չի ներկայացրել, չնայած այն հանգամանքին, որ 2018 տարեկան հայտարարագիր ներկայացնելու վերջնաժամկետը մի քանի անգամ երկարացվել և նշանակվել էր 2019 թվականի ապրիլի 30-ին։ Նշենք, որ պրն. Սաֆարյանն այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2017 թվականից և այդ տարում նա հայտարարագրել էր 12 մլն դրամ, 9000 ԱՄՆ դոլար և 7000 եվրո դրամական միջոցներ։
Պրն. Հակոբյանի խորհրդական Միրիջանյան Գագիկը, որը նախկինում զբաղեցրել է գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալի պաշտոնը, հայտարարագրել է 7 մլն դրամ, 15.000 ԱՄՆ դոլար, 4000 եվրո, 500.000 ռուբլի դրամական միջոց, աշխատավարձից ստացած եկամուտը եղել է 7.797.000 դրամ։ Պրն. Միրիջանյանը հայտարարագրել է անհատական տուն, չորս կտոր հողամաս, երկու ավտոտնակ և արտադրական նշանակության շինություն։
Մյուս երկու խորհրդականները՝ Դավթյան Մուրադը և Վարդանյան Արթուրը, նյութը պատրաստելու օրվա դրությամբ նույնպես չեն ներկայացրել հայտարարագրեր։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարագրած դրամական միջոցների թափանցիկության ապահովումը կառավարության և այլ պետական մարմինների համար կարևոր հանգամանք պետք է լինի հանրության առջև հաշվետվողականության, կոռուպցիոն ռիսկերը բացահայտելու և կանխելու տեսանկյունից։

Заместитель Главного принудительного исполнителя задекларировал 100 миллионов драмов
Мы продолжаем анализировать декларации, представленные в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц.
Предыдущая публикация была посвящена доходам и имуществу высокопоставленных сотрудников Полиции. На этот раз мы проанализируем декларации высокопоставленных должностных лиц действующей при Министерстве юстиции Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) и в частности декларации Главаного принудительного исполнителя, его заместителей, помощников и советников.
Полковник юстиции Акоп Акопян, который начал свою карьеру в этом ведомстве в 2001 г. и в июне 2018 г. был назначен премьер-министром Главным принудительным исполнителем РА, в своей декларации записал денежные средства на сумму 50.000 долларов США, а его годовой доход от зарплаты составил 8. 961.000 драмов.
В декларации Акопяна не указано движимое или недвижимое имущество. Его жена Лиана Абрамян, не указавшая какой-либо источник дохода, задекларировала 20.000 долларов США.
Довольно впечатляющей оказалась декларация заместителя Главного принудительного исполнителя, полковника юстиции Давида Бегиняна. Эту должность Бегинян занимает с 2013 года. В 2018 г. он задекларировал денежные средства на сумму 117.000 долларов США, 30.000 евро и 28 млн драмов. В том же году Д.Бегинян продал свою квартиру за 25 млн драмов. В качестве дохода чиновник задекларировал зарплату в размере 9.492.000 драмов, а также доходы в 21 млн драмов и 2000 евро от предоставленных займов.
Другой заместитель, Левон Арташесян, занявший эту должность в 2016 г., задекларировал 95.000 долларов США и 1.500.000 драмов. Его годовой доход от зарплаты составил 9.354.000 драмов. В 2018 году Арташесян продал за 25.000 долларов свою квартиру и гараж.
Третий заместитель, Армен Арутюнян, вступил в эту должность в июне 2018 г. До этого он был начальником отдела СПИСА в Давидашене и Ачапняке. В своей декларации Армен Арутюнян указал денежные средства на сумму 7 млн драмов и 7000 долларов США. В 2018 году он приобрел квартиру за 35 млн драмов. Годовой доход от зарплаты составил 7.713.000 драмов, а доход от предоставленного займа – 33 млн драмов. Жена чиновника, Лилит Акопян, задекларировала 4 млн драмов и 23.000 долларов США, а ее доходы от зарплаты и предоставленного займа составили
3.954.000 драмов.
Один из помощников Главного принудительного исполнителя, Артур Сафарян, на момент подготовки материала не представил декларацию за 2018 г.
Отметим, что г-н Сафарян занимает эту должность с 2017 г. В указанном году он задекларировал 12 млн драмов, 9000 долларов США и 7000 евро.
Советник г-на Акопяна, Гагик Мириджанян, занимавший ранее должность заместителя Главного принудительного исполнителя, задекларировал 7 млн драмов, 15.000 долларов США, 4000 евро, 500.000 рублей. Его доход от зарплаты составил 7.797.000 драмов. Мириджанян задекларировал также частный дом, четыре земельных участка, два гаража и строение производственного назначения.
Двое других советников – Мурад Давтян и Артур Варданян – на момент подготовки материала не представили деклараций.
Обеспечение прозрачности задекларированных высокопоставленными чиновниками денежных средств должно быть для правительства и других государственных органов важным обстоятельством с точки зрения отчетности перед общественностью, выявления и предотвращения коррупционных рисков.