«Ինչ ուզեմ, ասելու եմ, ու նստած լսելու ես». Ռոբերտ Քոչարյանը` գլխավոր դատախազին
Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով դատական նիստին քիչ առաջ լարված իրավիճակ ստեղծվեց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա պաշտպան Հայկ Ալումյանի միջև:
Քոչարյանի ելույթի ժամանակ դահլիճ մտավ գլխավոր դատախազ Դավթյանը, որը մինչ այս դատարան էր եկել խափանման միջոցի գործով նիստի առաջին օրը միայն:
Դավթյանին դուր չեկան դատախազության վերաբերյալ Քոչարյանի որոշ ձևակերպումներ: Դատախազը դատավարության մասնակիցներին կոչ արեց իրենց խոսքերում կոռեկտ գտնվել։ Քոչարյանը հորդորեց չընդհատել իրեն, սակայն գլխավոր դատախազը նշեց, որ չի ընդհատում, ինչին ի պատասխան` Քոչարյանն ասաց. «Բա ի՞նչ ես անում»։
Տեղից արձագանքեց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ նշելով, որ դատարանը թույլ է տալիս դատախազությանը իրենց բառը չավարտած` վեր կենալ և տեղից «բռի արտահայտություններ անել»։ «Ես ինձ թույլ չեմ տվել վեր կենալ բռի ձևով միջամտել»,–ասաց Ալումյանը։
«Ձեր չափ բռի ոչ ոք չի կարող լինել»,- արձագանքեց գլխավոր դատախազը։
Երբ Արթուր Դավթյանը կողմերին հորդորեց իրենց դիրքորոշումներն արտահայտել՝ դուրս չգալով իրավական դաշտից, Քոչարյանն արձագանքեց. «Ձեր մեղադրականը իրավական դաշտի հետ ընդհանրապես կապ չունի, ինչ ուզեմ, ասելու եմ, ու նստած լսելու ես»:
Նշենք նաև, որ այս պահին դատական նիստը որոշ ժամանակով դռնփակ է: Քոչարյանը հայտնել է, որ ասելիք ունի, որը պետական գաղտնիք է:

“Что захочу, то и буду говорить: а ты будешь сидеть и слушать”: Роберт Кочарян – генпрокурору
На судебное заседании по вопросу меры пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна немногим ранее возникла напряженная ситуация между генпрокурором Артуром Давтяном, экс-президентом и его защитником Айком Алумяном.
Во время выступления Кочаряна в зал вошел генпрокурор, который до этого присутствовал на заседании по этому делу только в первый день.
Давтяну не понравились некоторые формулировки Кочаряна в адрес прокуратуры, и он призвал участников судебного процесса сохранять в своих репликах корректность. В ответ Кочарян призвал не прерывать его. Генпрокурор сказал, что не прерывает, на что Кочарян ответил: “А что делаешь?”
Тут в диалог вмешался защитник Кочаряна Айк Алумян, который сказал, что суд позволяет прокуратуре прерывать их и допускать “грубые высказывания”.
“Никто с вами по грубости сравниться не может”,- парировал генпрокурор.
Когда же Артур Давтян призвал стороны представлять свои позиции, не выходя за рамки правового поля, Кочарян заявил: “Ваше обвинение ничего общего с правовым полем не имеет. Что захочу, то и буду говорить, а ты будешь сидеть и слушать”,.
В эти минуты судебное заседание проходит за закрытыми дверями, так как Кочарян заявил, что собирается сказать нечто, что является государственной тайной.