2009-ի փոփոխություններից առաջ Ռոբերտ Քոչարյանին կառաջադրվեր նույն հոդվածով մեղադրանք, ինչ Ալիկ Արզումանյանին. Արթուր Դավթյան
«Եթե Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք առաջադրվեր մինչև 2009 թվականի օրենսդրական փոփոխությունները, ապա կառաջադրվեր այն նույն հոդվածով, որով Ալիկ Արզումանյանին և «Յոթի գործով» մյուս անձանց: Այս մասին այսօր Քոչարյանի գործով դատական նիստից հետո մեր հարցին ի պատասխան՝ ասաց Դավթյանը` մասնավորեցնելով, որ խոսքը Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդված մասին է:
«Եթե առաջադրվեր մինչև 2009 թվականի փոփոխությունները ուրեմն ՀՀ ՔՕ 300 հոդվածով՝ իշխանության յուրացում, որը օբյեկտիվ կողմի հատկանիշ ուներ՝ սահմանադրական կարգը տապալելը»,- ասաց Արթուր Դավթյանը:
Նշենք, որ 2008-ի Մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո Ալիկ Արզումանյանին, Շանթ Հարությունյանին ու ևս 5 անձանց 2008-ին գործող Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածով մեղադրանք էր առաջադրվել, սակայն 2009-ին օրենքում փոփոխություն է կատարվել, և մեղադրող դատախազները հրաժարվել են Ալիկ Արզումանյանի և մյուսների` այդ հոդվածով մեղադրանքից:
Ռոբերտ Քոչարյանի, ինչպես նաև Մարտի 1-ի գործով մյուս ամբաստանյալների պաշտպանները բազմիցս բարձրացրել են այս հարցն ու նշել, որ նույն տրամաբանությամբ մեղադրանք չէր կարող առաջադրվել նաև Ռոբերտ Քոչարյանին:
Ճշտող հարցին՝ այդ դեպքում ի՞նչ էր լինելու ելքը, Դավթյանը պատասխանեց. «Բացարձակ ոչ մի փոփոխություն չէր լինելու, որովհետև այդ ժամանակ գործող Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածը սահմանել էր սահմանադրական կարգը տապալելը, հետո նոր ընդունված օրենքն արդեն նոր հանցակազմի ձևով սահմանեց սահմանադրական կարգը տապալելը»:
Երեկ տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում Քոչարյանը բարձրաձայնել էր այն մասին, որ իր մեղադրանքում առկա է ձևակերպում, իբր իր և Սերժ Սարգսյանի մտերիմ անձինք մասնակցել են 2008-ին հավաքները ճնշելու գործընթացին:
Հարցին՝ ովքե՞ր են այդ մտերիմ մարդիկ, Դավթյանը միայն մեկ անուն տվեց. «Ձեր նկարագրած դրվագին առնչվում է, օրինակ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը»:
Խոսքը նշենք, Աժ նախկին պատգամավոր, «Ալրաղացի Լյովիկ» անունով հայտնի Լևոն Սարգսյանի մասին է, ով այժմ գտնվում է հետախուզման մեջ այլ քրեական գործի շրջանակներում:
Դավթյանը նշեց, որ Լևոն Սարգսյանի արարքին դեռեւս իրավական գնահատական չի տրվել, որովհետեւ նրա արարքին համապատասխան գնահատական տալու համար գործողություներ պիտի արվեն:
«Մեր այս մեղադրանքը շարքային դասական պարզ նկարագրությամբ մեղադրանք չէ: Դա վերաբերում է շուրջ մեկ ամսվա իրադարձություններին: Այդ մեկ ամսվա իրադարձություններին տարբեր անձինք տարբեր մասնակցություն են ունեցել, նաև՝ էպիզոդիկ»,- ասաց գլխավոր դատախազը

До законодательных изменений 2009 года Роберту Кочаряну было бы предъявлено то же обвинение, что и Алику Арзуманяну – генпрокурор
Если бы обвинение Роберту Кочаряну было предъявлено до законодательных изменений 2009 года, то по той же статье, что и Алику Арзуманяну и проходящим по “Делу семи” другим лицам. Об этом по завершении сегодняшнего судебного заседания по делу второго президента РА Роберта Кочаряна заявил генпрокурор Артур Давтян, отметив, что речь идет о ст.300 УК.
По словам Давтяна, статья 300 – это узурпация власти, имевшая признаки свержения конституционного строя.
Отметим, что после событий 1 марта 2008 г. Алику Арзуманяну, Шанту Арутюняну и другим пяти лицам  было предъявлено обвинение по ст.300 действовавшего на тот момент Уголовного кодекса. Однако в 2009 г. в УК были внесены изменения, и обвинители отказались от предъвления А.Арзуманяну и другим фигурантам дела обвинения по данной статье.
Защитники Роберта Кочаряна и других обвиняемых по делу о событиях 1 марта 2008 г. неоднократно поднимали этот вопрос, отмечая, что аналогичным образом обвинение не может быть предъявлено и Р.Кочаряну.
На вопрос, какой выход из этой ситуации, Артур Давтян ответил: “Абсолютно никакого изменения не будет, потому что ст.300 действовавшего в то время Уголовного кодекса устанавливала свержение конституционного строя. Это потом уже новый закон установил свержение конституционного строя в виде нового состава преступления”.
Во время вчерашнего судебного заседания Кочарян заявил, что в его обвинительном заключении говорится о том, что в 2008 г. в разгоне митингов якобы участвовали близкие ему и Сержу Саргсяну лица.
На вопрос, кто эти близкие люди, А.Давтян назвал только имя бывшего депутата Национального Собрания Левона Саргсяна.
Речь идет об известном Леве Мукомольном, который в настоящее время находится в розыске в рамках другого уголовного дела.
По словам генпрокурора, действия Л.Саргсяна пока не удостоились правовой оценки, для этого необходимо осуществить определенные действия.
Артур Давтян также отметил, что предъявленное обвинение – это не рядовое классическое обвинение. Оно затрагивает события, которые происходили в течение почти месяца, и в этих событиях разные лица имели разное участие, в том числе эпизодическое.